Solemia – Arc de Triomphe 2012

Solemia – Arc de Triomphe 2012

Dünyanın en prestijli 2400 metre çim yarışı sayılan ve 7 Ekim 2012 günü Fransa Longchamp pistinde koşulan Qatar Prix de l’Arc de Triomphe koşusunu Solemia jokey Olivier Peslier ile kazandı. 2400 metre ağır çim pistte müddet ise 2.37.68 olarak gerçekleşti. Kazanan Solemia isimli kısrak için koşu sonrası 41-1 gibi inanılmaz bir birincilik oranına sahipti.

Bomba etkisi yaratarak kazanan Solemia ( Poliglote – Brooklyn’s Dance / Shirley Heights ) pedigrisine sahip olup 13.üncü startında beşinci birinciligini elde etti. Bu galibiyet onun ayrıca ilk defa bir Gr1 zaferi oldu. Kısrak Wertheimer & Frere yetiştirmesi olup bu eküriden bahsedince Goldikova , TJK aygırı Okawango gibi isimlerinde yetiştiricisi oldugunu bahsetmeden geçmemek gerekli. Özellikle Solemia’nın ikinci annesi ile Okawango’nun ikinci annesi aynı isimdir…

Arc 2012 de Japonların muhteşem safkanı 5-1 favori olan Orfevre ikinci, Godolphin ekürisinin 13-1 oranlı Masterstroke üçüncü ve 99-1 oranlı Haya Landa dördüncü oldular.

Coolmore takımının efsane safkanı Camelot ise Dettori ile yedinci olması büyük hayal kırıklıgı yarattı.

Uzun yıllardır 3 yaşlı ingilizlerin kazandıgı Arc yarışında bu sene 4 yaşında bir ismin kazanması ve bu ismin geçen seneki Danedream gibi dişi olması dikkat çekiciydi. Ünlü jokey Olivier Peslier ise dördüncü kez bu önemli koşuyu kazandı.

2012 Qatar Prix de l’Arc de Triomphe (Gr1) – Solemia video

Solemia - Arc de Triomphe 2012

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?