Sri Pekan = Gr1 = Village Wind

Sri Pekan = Gr1 = Village Wind

TJK tarafından 3 Agustos 2014 günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda 63. kez düzenlenen Başbakanlık Koşusu‘nu (Gr) Hikmet Ali Ataman ekürisinden Village Wind isimli ingiliz atı, jokey Nurettin Şen ile kazanmayı başardı.

2000 metre çim pistteki yarış sonrası 2.06.25 gibi bir derece ile kazanan favori Village Wind için ganyan 2.90 idi. Üç ve yukarı yaşlı 15 İngiliz atının mücadelesinde birincilik ikramiyesi 500.000 TL idi. Koşuda KALİMDOR ( Cape Cross – Dawn Surprise / Theatrical ) ikinci , 2012 yılında bu önemli koşuyu kazanma başarısı gösteren INVINCIBLE SON ( Orpen – Safe Exit / Exit To Nowhere ) üçüncü, SANZATU ( Bin Ajwaad – Red Fact / Asakir) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları ise 3.5 Boy-1/2 Boy-1.5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Village Wind (d.e. Sri Pekan – Steel Girl / Shining Steel ) pedigrisine sahip olup, 28. startında birincilik sayısını ise 9’a yükseltti. Safkanın kazançı bu yarışla 1.536.950 TL oldu. İlk defa Gr1 kazanan Village Wind ayrıca Büyük Taarruz Koşusu (Gr2) galibi olup, TJK Koşusu (Gr1) ikincisi ve Erkek Tay Deneme Koşusu (Gr1) üçüncüsüdür. Roberto hattının ülkemizdeki efsanesi Sri Pekan ‘ın , 10. Grup 1 kazanan yavrusu Village Wind ile oldu. ( Miramis, White Ram, Astorya, Berraksu, Topor, Astrakhan, Karelin , Mary Ellen, Prenses Göksu , Village Wind ) . Yine bu sene Gazi kazanan Blaze To Win ‘in annesi bir Sri Pekan kızıdır.

Village Wind’in annesi süratiyle tanınan Steel Girl olup yarış hayatı boyunca 24 kez start alıp 3 yarış kazanmış ve sınıf koşularda plaseleri bulunmaktadır. Steel Girl’ün , Village Wind dışındaki diğer başarılı yavrusu ise Ayasofya (Gr1) galibi Steel Cat’dir. 2 Gr1 galibi veren Steel Girl ve ilgililerini tebrik ederiz.

Village Wind – Başbakanlık Koşusu 2014 (Gr1) tıklayabilirsiniz.(Race Replay)

Village Wind - Başbakanlık Koşusu 2014

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?