St Nicholas Abbey öldü

St Nicholas Abbey öldü

Coolmore resmi sitesinden verilen habere göre şampiyon yarış atı St Nicholas Abbey öldüğünü duyurdu.

Dünyanın en talihsiz şampiyonlarından olan St Nicholas Abbey , 14 Ocak 2014 sabahı kolik ağrılarının şiddetlenmesi üzerine insani nedenlerle ötanazi edilmiştir.

St Nicholas Abbey geçtiğimiz yıl içerisinde İrlanda Ballydoyle idman pistinde sakatlanmış ve yarış hayatı bitmişti. Daha sonra başarılı bir operasyon ile tam toparlanır iken bu seferde kolik nedeniyle bir kez daha ameliyat olmuştu. Bu operasyondan da başarı ile çıkan safkan için talihsizlikler bitmek bilmedi. Bu seferde ayak kemiğine takılan çivilerden biri kırılması sonuçu tekrardan ameliyata alınmıştı. Tüm operasyonları başarı ile atlatan safkan iyileşme süreçi olumlu gidiyordu. Hatta Coolmore safkanın yürüyüş görüntülerini bile yayınlamıştı. Fakat aniden nükseden kolik sancıları ile başarılı safkan yaşama yenik düştü.

St Nicholas Abbey ( Montjeu – Leaping Water / Sure Blade ) pedigrisine sahip olup 21 kez start alıp (9-2-7) yarış totosu ve £4,954,590 kazançı bulunuyordu. Bu birinciliklerin içinde Dubai Sheema Classic , Breeders Cup Turf , Coronation Cup (3 kez) ve Racing Post Trophy koşuları gibi 6 adet Gr1 yarışlar bulunmaktadır.

St Nicholas Abbey - Coronation Cup 2013

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?