Sürat Koşusu faciası

Sürat Koşusu faciası

26 Eylül 2015 tarihinde Ankara 75.Yıl Hipodromu’nda düzenlenen Sürat Koşusu ‘nu (Gr1) Levent Sarıkaya’ ekürisinin Ballıkaya ( Victory Gallop – Bin Umut / Sea Hero ) isimli safkanı jokey Ahmet Çelik ile kazandı. Kazanan safkan için 1000 metre çim pistte 0.56.87’lik derece gerçekleştirdi.

Üçüncü defa bu mesafede düzenlenen Gr1 sınıfındaki koşunun, düzlük yarışı olmaması ve keskin viraja denk gelmesi ise görüntü kirliliği idi. Özetle 3 yıldır laf olsun diye adı Sürat koşusu düzenleniyor. Tabi yarıştaki false start olayı nedeni ile yarışın iki kez koşulması yarışseverleri çileden çıkardı. Dünyanın atçılıkta 100.sınıf ülkelerinde olmayacak şekilde Gr1 koşuyu çift dikiş izlemiş olduk. İlk bölümü Yıldırımbey , ikinci bölümü ise Ballıkaya kazandı. Sonuç ise ortada milyonlarca mağdur yarışsever. 2 hakemin hatası koskoca sektörü birbirini kattı. Ne desek boş olacak ama at yetiştirmeyi bilemediğimiz gibi işin ehli olan insanda yetiştirmekte vasat durumdayız.

Yarışa dönecek olursak 2 ve yukarı yaşlı ingiliz atlarının sezonun önemli koşusunda BALLIKAYA kazanırken , GOLDEN TOWER isimli atın Komiserler Kurulu Kararı ile start almadı. 350.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda WOODY ( Divine Light – Duygulu / Danehill ) ikinci, yarışın favorisi YILDIRIMBEY ( Sabırlı – Dicoş / Sun Music) sonlardaki güçlü gelse de üçüncü, RUDE BOY ( Bin Ajwaad – Eye Spy / Eagle Eyed ) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları 1 Boy – Yarım Boy – 2,5 Boy şeklinde gerçekleşmiştir.

Ballıkaya ( Victory Gallop – Bin Umut / Sea Hero ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 6 Start (3-1-0-0) yarış totosuna ve kazançı ise 450.900 TL’ye yükseldi. İlk defa Grup sınıfında yarış kazanan Ballıkaya, babası Victory Gallop’un ülkemizde ki üçüncü Gr1 kazanan temsilcisi olmuştur. Victory Gallop’un ülkemizde Gr1 kazanan 3 yavrusu ise Willpower, Hot Chocolate ve Ballıkaya şeklindedir. Ayrıca tam 4 Gr1 koşu ikinciliği bulunan Oğlum Berat diğer üst düzey yavrusudur.

Victory Gallop yurt dışında Gr1 galibi yavrular vermiş olup ülkemizde diğer yetenekli temsilcileri ise Arsen Lupen, Aly Girl, Luca Brasi, Kırdemirkır, Junior Pianist, Suwako, Yeşey, Rüya Kızım, Lee Valley, Massai Maka ve Escape To Victory gibi başarılı yavruları mevcuttur.

Anne Bin Umut ise 29 kez start alıp 3 birincilik elde etmiş oldukça yetenekli bir Sea Hero kızıdır. Kısrağın pistlerde 4 yavrusu start almış olup Ballıkaya dışında Binbir Umut (Okawango-695.450 TL) , Bal Arısı (Cuvee-203.730 TL) ve Balerina (Mountain Cat-21.550 TL) gibi oldukça iyi kazandıran yavruları bulunmaktadır. Bin Umut hem yarış yaşamı hem annelik hayatı başarılı olan ender kısraklardan biridir.

Ballıkaya – Sürat Koşusu 2015 (Gr1)

Ballıkaya - Sürat Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?