Sweet Brew – Ayasofya Koşusu 2015

Sweet Brew – Ayasofya Koşusu 2015

TJK tarafından 27 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu‘nda düzenlenen Ayasofya Koşusu ‘nu (Gr2/TR) , Hülya Eltemur ekürisinden Sweet Brew (d.k. Montjeu – Sword Tigress / Tiger Hill ) isimli safkanı jokey Selim Kaya ile kazandı. Kısrak tam 373 gün sonra koşu kazanma şanssızlığını kırır iken 1.40 ganyan ile birinci favori pozisyonundaydı.

2000 metre sentetik kum pistteki yarış sonrası 2.08.13 ile kazanan Sweet Brew , koşunun birincilik ikramiyesi 170.000 TL ‘yi ekürisine kazandırdı. Koşuda WAKANDA ( Victory Gallop – Blushing Doe / Running Stag ) ikinci , HARD BABY ( Unaccounted For – Uni Baby / Flying Spur ) üçüncü ve GIFTED SISTER ( Kaneko – Enhance / Entrepreneur ) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar ise Boyun – 1,5 Boy – 2 Boy şeklinde oluştu.

Sweet Brew ( Montjeu – Sword Tigress / Tiger Hill ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 24 Start (7-4-2-4) yarış totosuna ve 1.015.612 TL kazança yükseldi. Sweet Brew bu yıl ilk galibiyetini alır iken kariyerinin en yüksek sınıfta galibiyetine ulaştı. Kalite kısrak Ayasofya Koşusu (Gr2) , Santalın Koşusu (A2) , İsimsiz (A3) gibi üst düzey yarışlar kazanmıştır. Gr1 dahil sayısız plasesi mevcuttur.

Sweet Brew ’in babası efsanevi aygır Montjeu , 1996 doğumlu olup yarış yaşamında 16 Start (11-4-0) yarış totosu ile £2,263,831 kazanç elde etmiştir. 3 yaşında Avrupa da şampiyon 3 yaşlı ve 4 yaşında şampiyon yaşlı at seçilmiştir. Kazandığı önemli yarışlardan bazıları ise Irish Derby-Curragh (Gr.1), Prix du Jockey Club-Chantilly (Gr.1), Arc de Triomphe-Longchamp (Gr.1), Grand Prix de Saint-Cloud-Saint-Cloud (Gr.1), King George VI & Queen Elizabeth Stakes-Ascot (Gr.1) ve Tattersalls Gold Cup-Curragh (Gr.1) şeklindedir. Tam 6 adet çok önemli Gr1 koşular kazanmıştır.

2012 yılında ölen aygırın dünyada oldukça çok sayıda başarılı yavrusu bulunuyor. Bunlardan bazıları Hurricane Run, Authorized , Fame And Glory, Camelot, Motivator , Montmartre , St Nicholas Abbey, Scorpion, Papal Bull, Masked Marvel, Pour Moi şeklinde sıralayabiliriz. Montjeu ‘nun ülkemizde start alan 5 yavrusundan 4’ü yarış kazanmayı başarmış olup bu isimler; Sweet Brew, Scarface, Wolfs Breath ve Islander One’dır.

Sweet Brew ’in annesi Sword Tigress, Alman kökenli bir kısrak olup koştuğu 3 yarışta 2 birincilik, 1 kez de ikincilik elde etmiştir. Kısrağın yurt dışında yarış kazanan Seven Shaes (Peintre Celebre) isimli bir temsilcisi de olup ülkemizde ise 2 yavrusu start almıştır. Bunlardan Sweet Brew dışındaki diğer isim olan Subira (High Chaparral) 22 kez start almış, 1 kez kazanmıştır ve o koşuda (Kv8/L) yarıştır.

Sweet Brew – Ayasofya Koşusu 2015 (Gr2)

Sweet Brew - Ayasofya Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?