Swiss Skydiver – Preakness Stakes 2020

Swiss Skydiver – Preakness Stakes 2020

Türkiye Jokey Kulübü ( TJK ) tarafından Amerika’dan transfer edilen başarılı ingiliz aygır Daredevil’in 2017 doğumlu kızı Swiss Skydiver , Preakness Stakes (Gr1) kazandı.

4 Ekim 2020 tarihi Pimlico Hipodromunda Triple Crown’ın son ayağını oluşturan 145. kez düzenlenen Gr1 Preakness Stakes kazanarak 6. dişi tay olarak adını tarihe yazdırdı.

1900 metre kum pistte gerçekleştirilen koşuyu, son düzlükte uzun süre birincilik mücadelesi verdiği bu yılın Gr1 Kentucky Derby galibi Authentic’in ( Into Mischief – Flawless / Mr Greeley ) önünde jokeyi Robby Albarado idaresinde 1.53.28’lik bitiriş derecesiyle kazanan Swiss Skydiver, şampiyon safkan Secretariat’tan sonra (1.53.00) Preakness Stakes tarihindeki en iyi 2. bitiriş derecesiyle kazanarak büyük bir başarıya da imza attı. Swiss Skydiver aynı zamanda 1924 yılından bu yana Rachel Alexandra’nın (2009) ardından bu önemli koşuyu kazanmayı başaran ikinci dişi tay oldu.

2018 yılı Keeneland Satışları’ndan 35.000 Dolar bedelle alınan ve bu yıl tamamı farklı hipodromda 5 galibiyete ulaşan Swiss Skydiver, 16 Kasım 2019 tarihinde katıldığı ilk startında Maiden’a veda etmişti. Bu yıl 15 Şubat günü start aldığı Gr2 koşuda üçüncülük elde eden tay, akabinde Gr2 Gulfstream Park Oaks ile birlikte ilk Grup koşu birinciliğine ulaşmıştı. Mayıs ayının ilk gününde Oaklawn Park’ta Gr3 Fantasy Stakes’i kazanan Swiss Skydiver, 6 Haziran’da ise Santa Anita’da Gr2 Santa Anita Oaks’ta birinciliğe 4 boy farkla kolay uzandı. 11 Temmuz’da Keeneland’de erkek rakipleriyle birlikte start aldığı Gr2 Blue Grass Stakes’ten ikincilikle ayrılan dişi tay, Ağustos ayında ise Gr1 Alabama Stakes’i kazanırken ilk Grup 1 zaferine imza atmıştı. Daredevil’in ilk jenerasyon temsilcilerinden olan Swiss Skydiver, son olarak 146. Gr1 Kentucky Oaks’ta start alırken, Daredevil’in bir diğer başarılı kızı Shedaresthedevil’in ardında ikinci olmuştu.

Swiss Skydiver ( DAREDEVIL – EXPO GOLD / JOHANNESBURG / STRİKE THE GOLD ) pedigrisine sahip olup 11 (6-3-1-0) yarış totosuna sahip olup 1,792,980 $ dolar kazança ulaşmıştır. Ayrıca kazanan safkanın 1. kısrak babası JOHANNESBURG’a benzer aygır hatları ve 2. kısrak babası STRİKE THE GOLD ülkemizde aygırlık yapması nedeni ile gelecek için önemli ipuçları vermiştir.

Henüz Daredevil temsilcilerinin ilk jenerasyonu üç yaşlı olarak koşmakta olup Grup kazanan temsilcileri ; Swiss Skydiver – Preakness Stakes (Gr1), Alabama Stakes (Gr1), Gulfstream Park Oaks (Gr2) ve Santa Anita Oaks (Gr2) kazanmıştır. Ayrıca Blue Grass S.(Gr2) ve Kentucky Oaks(Gr1) ikincisidir. Yine diğer Daredevil kızın Shedaresthedevil – Kentucky Oaks (Gr1) ve Honeybee Stakes (Gr3) kazanmıştır.

145. Preakness Stakes’i büyük favori olarak fotoda kaybeden Authentic’in şampiyon antrenörü Bob Baffert, koşu sonrası Daredevil’in kızı Swiss Skydiver’ı ahırında kutlamaya gitmiş olup centilmenlik kelimesine anlam katmıştır.
dd

Swiss Skydiver – Preakness Stakes 2020 (Gr1)

Swiss Skydiver - Preakness Stakes 2020

Yorumlar (2 Yorum)

  • Ramazan durkaya

    TJK yönetim kurulunu tebrik ederim .çok klas bir aygır , ilk jenerasyon taylari muhteşem işler yapıyor.artik bizde İngiliz atlarına daha fazla önem verip ,dünya yarış konjoktorunde yerimizi almaliyiz.. Arap yarışlarından bıktım şahsen ..

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?