Talip Han aygır analiz

Talip Han aygır analiz

Aygır analiz köşeğimizin konuğu Talip Han .
13 Mart 2010 İrlanda doğumlu Talip Han yarış yaşamında 14 kez start alıp 6 kez kazanmış , 3 kez ikinci ve 1 kez üçüncü olmuştur. Bu süreçte 1.288.257 TL kazanç elde etmiştir. Talip Han, 2010 yılı İrlanda Goffs foal satışlarından 21.000 € karşılığında Hami Yavaş ekürisi tarafından alınmıştır. Daha sonra ise Yavaş ekürisi tarafından TYAYSD 2011 Tay Satışlarında 1,5 yaşlı olarak satışa sunulan safkan, 185.000 TL bedelle el değiştirerek Talip Öztürk ekürisine geçmiştir.

Talip Han yarış yaşamı :
Tüm koşuları İstanbul Veliefendi’dedir. Çim performansı 13 Start (5-2-0-1) ve Sentetik kum performansı 3 Start (1-1-1-0) şeklindedir. 1600-2400 metreler dahil ve bu mesafeler arasında koşu kazanmıştır. Sınıf performansları ise;
Birincilikleri : Çaldıran Koşusu (Gr1-1600m Çim-Veliefendi) , Başbakanlık Koşusu (Gr1-2000m Çim-Veliefendi) ve TJK Koşusu (Gr1-2400m Çim-Veliefendi) en yüksek vasıftaki zaferleridir. Ayrıca Celal Bayar (Gr2-2400m Çim-Veliefendi), Anafartalar (Gr2-2000m Sentetik Kum-Veliefendi) ve Sait Akson (Gr3-2200m Çim-Veliefendi) galibidir.
İkincilikleri : Sakarya Koşusu (Gr2-1800m Çim-Veliefendi)

Talip Han ‘ın tüm yarışlarının detayları için >> tıklayınız
 Talip Han

Talip Han pedigri analiz :
4x4x4 Northern Dancer , 5×5 Buckpasser , 5x5x5x5 Natalma üzerine inbreeding edilmiş Talip Han ( Oratorio – Idle Rich / Sky Classic ) orijinine sahiptir. Dozaj puanlarının dağılımı DP = 3-2-16-2-3 (26), dozaj indeksi [1.00] , dağılım merkezi (CD)[0.00] şeklindedir. Özellikle classic değerinin 16 oluşu , dozaj indeks ve dağılım merkezi ortalamaları ile mesafe konusunda safkanın 2000-2400 metre mesafeli koşular için gerekli gücü olduğunu net olarak söyleyebiliriz. (Not: Dozaj teorisi her an Chef De Race güncellemesine tabi olduğundan değişken verilerdir. Doğruluğu sadece sayılar üzerinde olup safkanların mesafesi konusunda her zaman geçerli bilgi vermeyebilir.)

Baba Oratorio 2002 yılı doğumlu ( Danehill – Mahrah / Vaguely Noble ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamında 15 kez start alıp (6 – 3 – 1) yarış totosu ve £1,085,278 kazança sahiptir. Sınıf koşu olarak Eclipse Stakes (2000m- Gr1) , Irish Champion Stakes (2000m- Gr1) , Prix Jean-Luc Lagardere (1400m- Gr1) , Futurity Stakes (1400m- Gr2) ,Anglesey Stakes (1200m- Gr3) galibi olup ayrıca Phoenix Stakes (1200m- Gr1), Dewhurst Stakes (1400m- Gr1), Irish 2000 Guineas (1600m- Gr1) ikinciliği bulunmaktadır.

Aygırlık hayatına 2006 yılında Coolmore Stud bünyesinde başlayıp 6 yıl görev yapmıştır. Zaman zaman Coolmore Stud ‘ın güney yarımküredeki ayağı Avustralya’da mekik aygır olarak aşım yapmıştır. 2012 yılında ise Güney Afrika’da bulunan Avontuur Stud tarafından transfer edilmiştir. Harada ise Military Attack (Gr1), Beethoven (Gr1), Biz The Nurse (Gr1) , Manawanui (Gr1) , Temida (Gr1), Banchee (Gr1) gibi Gr1 galibi safkanları vermiştir. Oratorio ülkemizde ise Princess Zahra ile meşhur olmuş Danehill hattı temsilcidir. Ardından Talip Han ve Mara Despina isimli taylarının başarı ile ülkemizde reytingi tavan yapmıştır.

Talip Han’ın annesi 1995 doğumlu Idle Rich olup, (Sky Classic -Idle Affair / Try My Best) pedigrisine sahip bir isimdir. 3-5 yaş aralığında Idle Rich 21 kez koşup , 6 kez kazanmış ve $315,801 kazança sahiptir. Gr3 ve Listed koşular kazanmış ve Gr2 plasesi mevcuttur. Genelde uzun mesafeli çim yarışlarında oldukça başarılıdır. Kısrak babası Sky Classic ise ülkemizde Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu galibi Texas Gal ile tanınmış bir aygırdır. Ayrıca ülkemizde aygırlık yapan Always A Classic ile anne kardeştir.

Talip Han için uygun kısrak tipleri:
Talip Han öncelikle gelişimini erken tamamlamış ve uzun-orta mesafeli çim-kum (sentetik) yarışları ile kendini en iyi şekilde ifade edebilmiştir. Dolasıyla Talip Han ‘ın taylarından erken gelişim ve orta-uzun mesafeye yatkınlık ilk etapta beklenmelidir. Malum babası Danehill hattı sürat ve erken gelişim demektir. Talip Han uzun mesafedeki yatkınlığını anneden aldığını söyleyebiliriz. Talip Han yeni bir aygır olup henüz yavruları koşmadığı için baba hattı incelenerek en başarılı olacağı kısrak tiplerini seçmeye çalışacağız.

Talip Han için Oratorio üzerinden yaptığım araştırmalarda Roberto, Sadlers Wells (Lyphard), Nasrullah (Never Bend-Bold Ruler-Blushing Groom), Sharpen Up, Alydar , Mr Prospector (Kingmambo-Woodman-Fappiano) ilk dikkat çeken kan hatları oldu. Ayrıca Talip Han ‘ın anne hattında bulunan NO CLASS ve SEX APPEAL, kısrak akrabalığı konusunda işimize oldukça yarayacaktır. Yine Talip Han kısrak babası olan Sky Classic ‘in babası Nijinsky, Nasrullah-Mill Reef-Blushing Groom-Woodman ile üst düzey uyuma sahiptir. Talip Han pedigrisinde bulunan Danzig kanının ilaçı olan Mr Prospector temsilcilerine de son derece açıktır.

Talip Han için öncelikle aygır akrabalıkları yerine daha güçlü olduğuna inandığım kısrak akrabalığı denemek gereklidir.Az önce bahsettiğim Talip Han ‘ın anne hattında bulunan NO CLASS ismi ülkemizde aygırlık yapan Always A Classic ‘in de annesidir. Dolasıyla Always A Classic kızları ilk etapta tercih nedeni olmalıdır. Doğacak tay 4×3 NO CLASS üzerine inbreeding edilmiş olacaktır.

Yine Talip Han’ın ikinci kısrak babası olan TRY MY BEST ‘in annesi olan SEX APPEAL , EL GRAN SENOR isimli aygırı vermiştir. El Gran Senor ise ülkemizde Barnato isimli aygırı vermiştir. Hal böyle olunca Barnato kızlarının veya torunlarının, Talip Han ‘a çekilmesiyle SEX APPEAL üzerine kısrak akrabalığı kurulabilinir.

Talip Han ile uyumu olan 1. öncelikli bazı kısrak babaları : Always A Classic (Nasrullah-NO CLASS), Barnato (SEX APPEAL – Tom Fool), Sri Pekan (Roberto-Nasrullah), Red Bishop (Roberto-Tom Fool-Nasrullah), Mujtahid (Woodman-Tom Fool- Mill Reef-Nasrullah),

2. öncelik kısrak babaları : River Special (Never Bend) , Doyoun (Mill Reef-Nasrullah) , Manila (Lyphard-Nasrullah) , Distant Relative (Nasrullah), Common Grounds (Sharpen Up-Lyphard) , Strike The Gold (Tom Fool-Nasrullah), Shining Steel (Sharpen Up-Nasrullah) , Win River Win (Nasrullah) , West By West (Mr Prospector-Nasrullah), Royal Abjar (Mr Prospector-Nasrullah) , Asakir (Blushing Groom-Nasrullah), Victory Gallop (Mr Prospector), Okawango (Mr Prospector-Sharpen Up-Lyphard), Dilum (Mr Prospector-Nasrullah), Bin Ajwaad (Blushing Groom), Ramadan (Blushing Groom)

Talip Han koşu yaşamında az koşup sinirsel ve fiziksel açıdan yıpranmamış olması, genç yaşta aygır olması , güzel pedigrisi ve başarılı yarışları gibi büyük avantajlara sahiptir. Talip Han, 2014 yılında Karacabey aşım istasyonunda görev yapacaktır. 6.000 TL canlı tay uygulaması ve 100 sıfat adedi ile aşım yapacak Talip Han’ın, Türk yarışçılığına hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – Bu makale 19 Aralık 2013 tarihinde yazılmıştır.
Not: Yazdığım aygır analizleri tamamen kendi görüşlerimdir. Yazılar için gün veya hafta gibi zaman dilimi konusunda söz verilemez. Darlandığım ve boş olduğum zaman yazmayı severim. Benim için bir nevi zihin egzersizidir. Asla sipariş usülü aygır analiz etmem ve inandığım isimlerden bahsetmeyi severim. Bazen soruluyor ve bu durumu açıklamam gerek. Ayrıca kısrak seçimi konusunda birden fazla aygır ismi veriyorum. Bunun sebebi ise çekilecek kısrağın anne hattında bahsedilen aygırlardan birden fazla ismin bulunmasını sağlamaktır. Ayrıca binlerce kısrağın arasından farklı farklı anne hatları ihmal edilerek bu yazı yazılır. Zaten görüşümü soran değerli dostlara anne hatları incelenerek bire bir özel tespitler yapılmış ve gerektiğinde tek isim verilmiştir. Ancak aşımlarda kuralara kalma gibi ihtimalleri göz önünde bulundurarak çoklu tercih her zaman avantajdır. Unutmadan yüzde 51 bütün olay annede biter. Son söz ise kağıt önemlidir ama yarış sahada koşulur. Saygılar ve sevgiler…

Talip Han

Talip Han

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?