Talip Han – Başbakanlık Koşusu 2013

Talip Han – Başbakanlık Koşusu 2013

TJK tarafından 28 Temmuz 2013 tarihinde 62. kez düzenlenen ve sezonun en ciddi sınavlarından olan Başbakanlık Koşusu ‘nu (Gr1), Talip Öztürk ekürisinden Talip Han isimli safkan kazandı. Jokey Selim Kaya ile start alan safkan, koşu sonrası 1.65 ganyan oranı ile favoriydi. 1996 yılında Bold Pilot kazandığı Başbakanlık Koşusundan bu yana ilk defa bir 3 yaşlı ingiliz tayı bu önemli galibiyeti elde etmiştir. Bir diğer önemli anektod ise son 2 yıldır (Geçen sene Invincible Son) bu koşuyu foal atların kazanması, yetiştiricilikte geldiğimiz noktanın acı resmidir.

2000 metre çim pistteki yarış sonrası 2.04.52 ile kazanan Talip Han , koşusunun birincilik ikramiyesi 420.000 TL ‘yi ekürisine kazandırdı. Koşuda WHITE RAM (Sri Pekan-Endless Freedom/Zilzal) ikinci, STEP BY STEP (Mountain Cat-Committal/Chief’s Crown) üçüncü ve CİHANIM (Bin Ajwaad-Roxie Hart/Danehill) ise dördüncü oldular.

Talip Han (d.e. Oratorio – Idle Rich / Sky Classic) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 11 Start (4-3-1-0) yarış totosuna ve 866.700 TL kazança yükseldi. Safkanın 4 galibiyetinin içinde Çaldıran Koşusu (Gr1) ve Başbakanlık Koşusu (Gr1) en yüksek vasıftaki zaferleridir. Ayrıca Anafartalar (Gr2) ve Sait Akson (Gr3) galibiyetide bulunmaktadır. Talip Han, İrlanda ‘dan ithal edilmiş olup ve Gazi Koşusuna foal olduğundan katılamamıştı. 2010 yılı Goffs foal satışlarından sadece 21.000 € (50.000TL) karşılığında Yavaş eküri tarafından alınmıştır. Daha sonra ise Yavaş ekürisi tarafından TYAYSD 2011 Tay Satışlarında 1,5 yaşlı olarak satışa sunulan safkan, bu satışlarda 185.000 TL bedelle el değiştirerek Talip Öztürk ekürisine geçmişti.

Babası Oratorio ülkemizde Princess Zahra ile meşhur olmuş Danehill temsilcidir. Ardından Talip Han ve Mara Despina isimli taylarının başarı ile ülkemizde reytingi tavan yapmıştır. Hala ülkemizde aygırlık için yaşı uygun olan Oratorio , Güney Afrika’da aşım yapmaktadır. Aygırın ülkemizde uyum sağlamasında Danehill kadar AUREOLE vasıtasıyla HYPERİON kanının oldukça etkili olduğuna inananlardanım. İşin ilginç yanı ise bu aygırın Avrupada taylarının oldukça ucuza satılmasıdır. Avrupada da tutunamayıp zaten Güney Afrikaya yakın zamanda satılmıştır. Oratorio tabiki Avrupada Gr1 kazanan isimler verdi. Fakat bir türlü kendini Coolmore harasına yakışan bir aygır olarak tam anlamıyla kanıtlayamadı.

Talip Han’ın annesi Idle Rich , 6 kez kazanmış ve £191,560 kazança sahiptir. Gr3 ve Listed koşular kazanmış ve Gr2 plasesi mevcuttur. Kısrak babası Sky Classic ise ülkemizde Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu galibi Texas Gal ile tanınmış bir aygırdır. Ayrıca ülkemizde aygırlık yapan Always A Classic ile anne kardeştir.

2013 Başbakanlık Koşusu – Talip Han (Gr1 + Race Replay)

Talip Han - Başbakanlık Koşusu Koşusu
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?