Talip Han – Çaldıran Koşusu 2012

Talip Han – Çaldıran Koşusu 2012

TJK tarafından 14 Ekim 2012 günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen ve iki yaşlı ingiliz atlarının ilk ve tek (Gr1) yarışı olan Çaldıran Koşusu ‘nu , Talip Öztürk ekürisinden Talip Han (d.e. Oratorio – Idle Rich / Sky Classic) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı.

Talip Han 5’inci startını alırken, ilk birinciligini Gr1 Çaldıran Koşusu ile alıp maidena veda etti. Bu yarışa 2.55 oranı ile birinci favori çıkan Talip Han ‘ın kazançı ise 316.950 TL ‘ye ulaştı. Talip Öztürk ekürisi bu koşuyu geçen sene Kalimdor isimli tayları ile de kazanmıştı. Yine Talip Han’ın jokeyi Halis Karataş ise Çaldıran Koşuları tarihinde son 12 senede 8 inci kez bu önemli koşuyu kazanmış oldu. Hem Talip Öztürk ekürisine ve ekibine ayrıcada jokey Halis Karataş’a başarılarından dolayı HorseTurk.Com olarak tebrik ediyoruz.

İki yaşlı İngiliz taylarının start aldığı çim pistteki 1600 metre mesafeli koşuda Talip Han, 1.36.40’lık derece yaparak kazanırken Obiwan ikinci, Onassis üçüncü ve Forever Quick ‘de dördüncü oldular . Koşunun farkları 1/2 Boy – 1/2 Boy – Burun şeklinde gerçekleşti.

Talip Han yurt dışı dogumlu foal bir isim oldugu için 2013 yılı Gazi Koşusunu koşamayacaktır. Son iki yıldır Çaldıran Koşularını kazanan isimlerin babalarının yurt dışında aygır olarak görev yaptıgını belirtelim.

2012 Çaldıran Koşusu – Talip Han yarışını izle (Gr1) Video:
http://www.youtube.com/watch?v=EBPVeGFR0yw

Talip Han – Çaldıran Koşusu 2012
Talip Han - Çaldıran Koşusu 2012

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?