Talip Han – Celal Bayar Koşusu 2013

Talip Han – Celal Bayar Koşusu 2013

TJK tarafından 16 Ağustos 2013 tarihinde Veliefendi hipodromunda düzenlenen Celal Bayar Koşusu ‘nu (Gr2), Talip Öztürk ekürisinden Talip Han isimli safkan kazandı. Jokey Selim Kaya ile start alan safkan, koşu sonrası 1.30 ganyan oranı ile favoriydi. Tıpkı Başbakanlık Koşusunda olduğu gibi abilerini geçen Talip Han için muhtemel bir sonraki hedef ise Enternasyonel Boğaziçi koşusu olabilir.

2400 metre çim pistteki yarış sonrası 2.29.98 ile kazanan Talip Han , koşusunun birincilik ikramiyesi 147.000 TL ‘yi ekürisine kazandırdı. Koşuda KOPENHAG (Scream To Scream-Elmas Bike/Always A Classic) ikinci, CİHANIM (Bin Ajwaad–Roxie Hart/Danehill) üçüncü ve MİTİCO (Red Bishop-Princess Galina/Spectrum) da dördüncü ise dördüncü oldular.

Talip Han (d.e. Oratorio – Idle Rich / Sky Classic) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 12 Start (5-3-1-0) yarış totosuna ve 976.950 TL kazança yükseldi. Safkanın 5 galibiyetinin içinde Çaldıran Koşusu (Gr1) ve Başbakanlık Koşusu (Gr1) en yüksek vasıftaki zaferleridir. Ayrıca Celal Bayar (Gr2) , Anafartalar (Gr2) ve Sait Akson (Gr3) galibiyetide bulunmaktadır. Talip Han, İrlanda ‘dan ithal edilmiş olup ve Gazi Koşusuna foal olduğundan katılamamıştı. 2010 yılı Goffs foal satışlarından sadece 21.000 € (50.000TL) karşılığında Yavaş eküri tarafından alınmıştır. Daha sonra ise Yavaş ekürisi tarafından TYAYSD 2011 Tay Satışlarında 1,5 yaşlı olarak satışa sunulan safkan, bu satışlarda 185.000 TL bedelle el değiştirerek Talip Öztürk ekürisine geçmişti.

Babası Oratorio ülkemizde Princess Zahra ile meşhur olmuş Danehill temsilcidir. Ardından Talip Han ve Mara Despina isimli taylarının başarı ile ülkemizde reytingi tavan yapmıştır. Hala ülkemizde aygırlık için yaşı uygun olan Oratorio , Güney Afrika’da aşım yapmaktadır. Aygırın ülkemizde uyum sağlamasında Danehill kadar AUREOLE vasıtasıyla HYPERİON kanının oldukça etkili olduğuna inananlardanım. İşin ilginç yanı ise bu aygırın Avrupada taylarının oldukça ucuza satılmasıdır. Avrupada da tutunamayıp zaten Güney Afrikaya yakın zamanda satılmıştır. Oratorio tabiki Avrupada Gr1 kazanan isimler verdi. Fakat bir türlü kendini Coolmore harasına yakışan bir aygır olarak tam anlamıyla kanıtlayamadı.

Talip Han’ın annesi Idle Rich , 6 kez kazanmış ve £191,560 kazança sahiptir. Gr3 ve Listed koşular kazanmış ve Gr2 plasesi mevcuttur. Kısrak babası Sky Classic ise ülkemizde Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu galibi Texas Gal ile tanınmış bir aygırdır. Ayrıca ülkemizde aygırlık yapan Always A Classic ile anne kardeştir.

Talip Han – Celal Bayar Koşusu 2013 (Gr2-Race Replay) izlemek için >> tıklayınız
Talip Han - Celal Bayar Koşusu
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?