Talip Han – Sait Akson Koşusu 2013

Talip Han – Sait Akson Koşusu 2013

TJK tarafından 9 Haziran 2013 tarihinde düzenlenen ve 2013 Gazi koşusu öncesi en ciddi sınav olan Sait Akson Koşusu ‘nu (Gr3), Talip Öztürk ekürisinden Talip Han isimli safkan kazandı. Jokey Selim Kaya ile start alan safkan, koşu sonrası 5.30 ganyan oranı bulunuyordu. Talip Han , 2013 yılı Gazi Koşusuna yurt dışı doğumlu olduğundan katılamayacaktır. Safkan, uzun ara sonrası Kulaklık aksesuarını çıkarmış haliyle beğeni topladı.

2200 metre çim pistteki yarış sonrası 2.15.57 ile kazanan Talip Han , koşunun dördüncü şanslı ismi idi. Koşuda 2.15 oranıyla birinci favori Çakal Carlos ikinci, 4.15 oranıyla üçüncü favori Fly By Me üçüncü ve 7.30 ganyanlı Lee Valley ise dördüncü oldular. Gazi Koşusu için ise Çakal Carlos , Fly By Me ve Lee Valley şimdiden yerlerini garantilediler.

Talip Han (d.e. Oratorio – Idle Rich / Sky Classic) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 9 Start (2-3-1-0) yarış totosuna ve 441.450 TL kazança yükseldi. Safkanın 2 galibiyetinin içinde diğer zaferi Gr1 Çaldıran Koşusu ‘dur. Safkan 2013 yılına ise Preveze ve Erkek Tay Deneme koşularında tabela yapamayarak başlamıştı. Talip Han, İrlanda ‘dan ithal edilmiştir. 2010 yılı Goffs foal satışlarından sadece 21.000 € (50.000TL) karşılığında Yavaş eküri tarafından alınmıştır.Babası Oratorio ülkemizde Princess Zahra ile meşhur olmuş Danehill temsilcidir. Ardından Talip Han ve Mara Despina isimli taylarının başarı ile ülkemizde reytingi tavan yapmıştır. Hala ülkemizde aygırlık için yaşı uygun olan Oratorio , Güney Afrika’da aşım yapmaktadır. Aygırın ülkemizde uyum sağlamasında Danehill kadar AUREOLE vasıtasıyla HYPERİON kanının oldukça etkili olduğuna inananlardanım. İşin ilginç yanı ise bu aygırın Avrupada taylarının oldukça ucuza satılmasıdır. Avrupada da tutunamayıp zaten Güney Afrikaya yakın zamanda satılmıştır. Oratorio tabiki Avrupada Gr1 kazanan isimler verdi. Fakat bir türlü kendini Coolmore harasına yakışan bir aygır olarak tam anlamıyla kanıtlayamadı.

Talip Han’ın annesi Idle Rich , 6 kez kazanmış ve £191,560 kazança sahiptir. Gr3 ve Listed koşular kazanmış ve Gr2 plasesi mevcuttur. Kısrak babası Sky Classic ise ülkemizde Dişi Tay Deneme ve Kısrak Koşusu galibi Texas Gal ile tanınmış bir aygırdır. Ayrıca ülkemizde aygırlık yapan Always A Classic ile anne kardeştir.

2013 Sait Akson Koşusu – Talip Han (Gr3 + Race Replay)

Talip Han - Sait Akson Koşusu
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?