Tartan Bearer aygır olarak Türkiyede

Tartan Bearer aygır olarak Türkiyede

2012 yılında ülkemizde haraya girecek yeni yabancı damatımız Tartan Bearer, Tattersalls satışlarından 50 Bin Gns bedelle Ömer Halim Aydın ekürisi aracılığıyla satın alındı. Aygır 2012 aşım sezonunda Türkiye ‘de aşım yapacaktır.

ÖNEMLİ NOT : Tartan Bearer isimli aygırın ülkemizde aşım yapması bir şekilde engellenmiş ve ilgililerinin aldıkları karar gereği uzakdoğuya satılmıştır.

Transferin özel hara alımı olduğunu söyleyebiliriz. 2005 doğumlu genç ve yarış hayatı başarılı bir aygırı satın almış bulunmaktayız.

Tartan Bearer 2007 yılında start aldığı tek koşuyu ikinci tamamlarken, 2008 yılında 4 koşuda start almıştı. 2008’deki ilk koşusunu kazanarak sezona başlayan safkan, bir sonraki koşusunda (Gr2) Dante Stakes ‘i kazanmıştır. Bu koşu yaklaşık olarak bizdeki Sait Akson koşusuna denk sayılır. Daha sonra ise İngiltere Derbisini (Gr1) , New Approach gibi çok önemli bir safkanın sadece yarım boy gerisinde ikinci tamamlamıştır. Sezondaki son koşusunda ise Irish Derby ‘de (İrlanda Derbisi-Gr1) üçüncü olmuştur.

2009 yılında ise (Gr3) Gordon Richards Stakes’i kazanarak sezonu açarken, (Gr1) Prince Of Wales’s Stakes ve (Gr1) King George VI And Queen Elizabeth Stakes’te ikincilikler alarak yarış hayatını noktalamıştır. Yine son koştugu 2 Gr1 yarış çok klas yarışlardır.

Özkardeşi Golan ‘da yarış hayatında iyi işler yapmış, aygırlıkta sönük kalmasına rağmen bir kaç iyi isim vermiştir. Bunlardan en başarılı olan tayı kuşkusuz Kibbutz isimli safkanı grup 1 koşu kazanmıştır.

Aygırımızın babası Spectrum ‘un Coolmore ‘da görev yapmış, Blushing Groom’un iyi aygır oğullarından Rainbow Quest’in temsilcisi olduğunu görmekteyiz. Uzun mesafelere yatkın yavrular veren Spectrum ‘un en iyi yavrusu 2000 Guineas galibi Golan ve öz kardeşi olan Tartan Bearer ‘dır. Her ne kadar Spectrum ‘un global anlamda dünyada çok başarılı bir aygır olamasa da ülkemize çok yatkın isimler vermiştir.

Ülkemize üst düzey uyum sağlayan Spectrum ‘un 22 yavrusu pistlerimizde start almış ve Sadunca, Abaş, Angelica, No Limite, Red Cat, Ferson, Angelica, Aleko gibi önemli başarılar elde eden safkanlar ile temsil edilmiştir. Yine Spectrum kızlarından doğan Buenos Aires, Mitico, Pontiac gibi isimler bu aygırın ülkemizde başarılarını göstermektedir.

Tartan Bearer’ın annesi HIGHLAND GIFT bir Generous kızı olup 5 nolu kısrak familyasından gelir. Özellikle annelik kariyerinde sürekli yarış kazanmayı başaran istikrarlı yavrular vermiştir.En başarılı yavrusu Golan ve öz kardeşi Tartan Bearer’dır.

Tartan Bearer’in 50 Bin Gns gibi uygun bir ücrete alınması, yarış yaşamı ve özellikle Spectrum yavrularının ülkemize uyumu düşünüldüğünde iyi bir aygır adayıdır. Yaşlanan Bin Ajwaad’ın boşluğunu doldurabileceği gibi, özellikle mesafeye dayanıklı atlar yetiştiremediğimiz şu dönemde iyi kısraklarla aşım yapması halinde başarılı olması muhtemeldir. www.HorseTurk.Com ekibi olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

NOT: Tartan Bearer isimli aygırın ülkemizde aşım yapması bir şekilde engellenmiş ve ilgililerinin aldıkları karar gereği uzakdoğuya satılmıştır.

Aykut Kandemir– Bu makale 5 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
Tartan Bearer

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?