Tatvan İncisi – Zübeyde Hanım Koşusu 2017

Tatvan İncisi – Zübeyde Hanım Koşusu 2017

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım adına düzenlenen Zübeyde Hanım koşusu ‘nu (Açık Gr2) Gülnur Gülerce ekürisinden Tatvan İncisi ( d.d Scarface – Hanımkız / Always A Classic ) isimli kısrağı, jokeyi Selim Kaya idaresinde kazanmayı başardı. Geçen sene bu koşuyu Willpower birinci ekürisi Tatvan İncisi ise ikinci tamamlamış olduğunu hatırlatalım.

Birbirinden değerli kısrakların bir araya geldiği 200.000 TL birincilik ikramiyeli Zübeyde Hanım Koşusu, çim pistte 1600 metre mesafe üzerinden gerçekleştirildi.

4 ve yukarı yaşlı 13 safkan İngiliz kısrağının start aldığı koşu adeta nefesleri kesti. Keyifli bir mücadelenin tanıklık edildiği koşuda CHACHKOVA ( Tapit – Lisa M / Banker’s Gold ) ikinci, geçen sene bu koşusunu galibi ve kazanan safkanın ekürisi WILLPOWER ( Victory Gallop – Free Trade / Shareef Dancer) üçüncü, Lucky Moment ( Youmzain – Seacleef / A.P. Indy ) ile dördüncü oldular.

Kazanan Tatvan İncisi potoyu geçerken kronometreler 1.34.83’ü gösterdi. Bu önemli koşuda farklar ise 3 Boy – Boyun – Boyun şeklinde sonuçlandı.

Yarış hayatına 10 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da üçüncü olduğu Şartlı-1 mücadele ile başlayan Tatvan İncisi, bugüne dek 25 kez start alıp 13 yarış ve 3.378.456 TL ikramiye kazandı. Kum ve sentetik pistte hiç start almayan, tüm yarışlarını çim pistte koşan kısrak, Ahmet Çelik ve Uğur Polat ile birer yarış kazanırken, Selim Kaya ile piste çıktığı 17 yarışın 11’inden galibiyetle ayrılmasını bildi. Tatvan İncisi kariyerinde Kısrak, Karadeniz (2 kez) ve Harem Koşuları olmak üzere toplamda 4 Gr1 galibiyeti buluyor.

Tatvan İncisi’nin babası Scarface ünlü uzuncu aygır Montjeu oğludur. Scarface ülkemizde start alıp 2800 metre değişen pist nedeniyle kumda Ankara Koşusu (Gr1) galibidir. Ayrıca Gazi Koşusu (Gr1) beşincisidir. 12 kez start alan Scarface 3 kez kazanmıştır. Diğer önemli galibiyetleri ise Mimar Sinan (Gr3) ve Bursa Bş.Bld. (Gr3) şeklindedir. Yarış yaşamında fazla start almamasının meyvesini aygırlık hayatında fazlası ile vermektedir. Tatvan İncisi babasının ilk Gr1 kazanan yavrusu olur iken ayrıca Erkek Tay Deneme Koşusunu galibi Pershing diğer Gr1 galibi bir yavrusudur. Yine Cephei , Kazımbaba gibi yetenekli yavruları bulunmaktadır. Haraya alındıktan sonra ilk jenerasyon tayları 2013 yılında start almaya başlayan aygırın bugüne dek start alan 85 tayından 36’i yarış kazanmayı başarmıştır.

Tatvan İncisi’nin annesi Hanımkız hem başarılı bir yarış atı hem de oldukça üretken bir annedir. Hanımkız Gr3 galibi olup 284.950 TL kazanç elde etmiş olup yarış yaşamı oldukça istikrarlı bir kısraktır. Annelik hayatı dikkat çekici bir şekilde çok parlaktır. Tatvan İncisi dışında Hanımkız diğer temsilcileri ise El Ganador (552.800TL) , Tinkerbell (509.350TL) , Al Neri (248.750TL) ve Lady Girl (78.000TL) şeklindedir.

Tatvan İncisi’nin annesi Gr3 K. Sahir Kuruluoğlu ve KV-8 Pansiyon Hara koşuları galibi başarılı kısrak Hanımkız (Always A Classic)’dır. 2003 ve 2004 yıllarında 23 kez start alıp 3 birincilik ve 10 kez tabela yaparken 284.950 TL ikramiye kazanan kısrağın, Tatvan İncisi dışındaki en başarılı temsilcileri, G1 F. Sultan Mehmet Koşusu 3’üncüsü ve 6 yarış galibi El Ganador (Unaccoutned For), 11 yarış galibi Tinkerbell (Mali) ve 4 yarış galibi Al Neri (Tony Montana)’dır.

Tatvan İncisi – Zübeyde Hanım Koşusu 2017

Tatvan İncisi - Zübeyde Hanım Koşusu 2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?