Tehlikeli yakınlaşmalar

Tehlikeli yakınlaşmalar

Aşım sezonuna yaklaştığımız şu sıralarda gördüğüm bir tehlikeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Storm Cat üzerine yapılan inbreedingler ve ülkemizde hızla artan bu hattın temsilcileri…

Öncelikle Storm Cat kanı ülkemize TJK aygırlarından Mountain Cat ile girmiştir. Uzun yıllar aşım yapan aygır, 2014 yılı itibariyle emekli edildi. Ülkemizde tam 14 jenerasyon yavru vermiştir. Arkasında ise Champs To Champs ve Golden Sun gibi aktif aygırlık yapan aygır oğullarının yanı sıra damızlık kısrak olarak tahmini 100-150 dişi bırakmıştır. Unutmadan Mountain Cat büyük kalpli bir aygır olduğundan verdiği tüm dişiler minimum büyük kalplidir. (X-Factor kuramı). Bu yüzden Mountain Cat kızlarının değerini bilmek gereklidir. Nitekim kısrak babası olarak Bekmezbey , Live Well, Always Marju, Kuloğlu, Es Es Runner gibi Grup performanslı isimleri vermiştir.

Ülkemizde başarı ile koşmuş ve aygırlık hayatıda güzel olan Perfect Storm ‘da, Hennessy vasıtasıyla bir Storm Cat torunudur. Aygırlık hayatında Bekmezbey, Kimura, Yaramaz Çocuk gibi Grup performanslı isimleri vermiştir. Ayrıca Bekmezbey isimli yavrusu kısa sürede aygırlık yapıp kaybettiğimiz önemli bir değerdir.

TJK haralarının en popüler aygırlarından olan Lion Heart ise Tale Of The Cat vasıtasıyla Storm Cat torunudur. Her sene full talep alan bu aygırımızın da zamanla çok miktarda sahada temsilcilerini göreceğiz. Hatta 2013 yılı itibariyle ilk tayları koşmaya başlamışlardı.

2014 yılında aygırlık yapmak üzere alınan Storm Cat’in direkman oğlu After Market, Harlan’s Holiday oğlu Mendip ve ülkemizde koşmuş Harlan’s Holiday oğlu Agresivo ‘da yine bu hattın uzantılarıdır. Yine geçen sene haraya alınan Turkish Sword ise Johannesburg vasıtasıyla bu hatta ulaşır.

Sonuç olarak Mountain Cat , Golden Sun , Champs To Champs , Perfect Storm, Bekmezbey , Lion Heart , After Market, Mendip , Agresivo , Turkish Sword ve yoğun şekilde bulunan Mountain Cat – Perfect Storm kızları… Bence ülkemizdeki bulunan tahmini 2500 kısrak ve 150 kusur aygır için fazlaca bir oran gibi geliyor. Özellikle bu aygırların aldıkları talep miktarlarının da fazla olması risk seviyesini arttırıyor.

Storm Cat demek erken gelişim, sürat ve kısa mesafelerde genellikle kum pistte başarı demektir. Lakin Storm Cat hattı üzerine akrabalıklar (inbreedingler) dünya yetiştiriciliğinde genelde pek yapılmaz. Çünkü bu hattın kırılgan ve sakatlanma olasılığı çok yüksektir. Üstelik bu sakatlık ihtimalini inbreeding ile dahada güçlenmiş olur. Örnek verip at sahiplerini hedef göstermek istemiyorum ama bu tarz akrabalıklar ile kısa sürede belki kazanç sağlayabilirsiniz ama orta ve uzun vadede muhtemelen safkanınızı koşamazsınız. Basit bir örnek verecek olursak çok hızlı bir Ferrari ‘niz var. Dahada hızlı olması için ekstra güçler ile arabanızı modifiye ettiğinizi varsayalım. Artık daha hızlı olabilirsiniz ama bu size trafik kazası yapma ihtimalinizi güçlendirir. O yüzden her şeyin ideali en güzelidir.

Önümüzdeki 5-10 yıl içinde bolca sakatlık ve her iki safkandan birinde, birden fazla Storm Cat kanı görebiliriz. Bu durum ise kan çeşitliliği sağlamak değil , havuzu daraltmaktır. Kan çeşitliğini sağlamak için örneğin Monsun veya Green Desert gibi hatlara yönelmeliyiz. Bu yazı kesinlikle bir Storm Cat hattı üzerine tepki değildir. Ayrıca Storm Cat, dünyanın ve Amerika’nın en önemli aygırlarındandır. Özellikle Agresivo ve After Market ‘in ülkemizdeki aygırlık performanslarını hayranlıkla ve merakla bekleyenlerdenim. Lakin bizim ülkemizde sahaya Amerika’daki gibi 20 bin adet tay gelmiyor. Bu yüzden makalemiz, kısrak sahiplerinin aygır adaylarını arar iken yol gösterme amaçlı yazılmıştır.

Storm Cat

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?