Tendürek koşusunda Sanzatu çimde uçtu

2012 Gazi Koşusu öncesi hazırlık yarışlarından biri sayılan ve TJK tarafından 20 Mart 2012 Salı günü Adana Yeşiloba Hipodromu’nda yapılan Tendürek koşusu‘nu, Ayhan Giray’ın sahibi olduğu SANZATU (d.e. Bin Ajwaad – Red Fact / Asakir ) isimli safkan jokey Halis Karataş ile kazandı.

Üç yaşlı 5 safkan İngiliz atının katıldığı koşuda, favori FULL TIME TRAGEDY ikinci, AL ANDALUS üçüncü, MY NUMBER ONE da dördüncü oldu. Koşunun farkları Uzak – 2,5 Boy – 1,5 Boy şeklinde gerçekleşirken, birincilik ikramiyesi 88.000 TL idi.Koşu sonuçunda Sanzatu, 1.90 lira ganyan ile ikinci favori konumunda idi.1900 metre çim pistte müddet ise 1.57.80 oldu.

SANZATU, bu koşu ile 9 Start : (5-0-2-0) yarış totosu ve 229.400 TL kazança ulaşmıştır . İlk kez jokey Halis Karataş ile 1900 metre gibi ilk uzun mesafe deneyiminde uzak farkla kazanırken fotoya çok akışlı girerek adeta gövde gösterisi yaptı. Safkanın orta mesafeli ve kum yarışlarına hiç uygun olmayan pedigrisine ragmen Tema Vakfı koşusunuda Adana’da kazanmıştı.

SANZATU dozaj degerleri ise DP = 5-0-10-5-0 (20) DI = 1.00 CD = 0.25 şeklindedir. Bu rakamlarlada safkanın tam bir Gazi adayı oldugunu görebiliriz. CD ve DI degerleri arasındaki uyum, ayrıca Classic ve Solid puanları ile de 2000-2400 metreye cok yatkın oldugu görülmektedir. Ayrıca çim pistte farklılaşan safkanın ekibi geçmişte Aydemirhan ile yaptıkları hatalı koşu tercihlerini tekrarlamamaları halinde önemli koşularda başarı elde etmeleri muhtemeldir.

Sanzatu’nun babası Bin Ajwaad ülkemize son derece uygun bir bedelle alınmış ve başarılı yavrular veren önemli bir ingiliz aygırıdır. Özellikle yavrularının 1600 ile 2000 metre arası çim pistte başarıları agırlıktadır. Ülkemizde Gr1 kazanan Inspector, Salvatore, Karatutkum ve Orhideya gibi önemli temsilcileri bulunmaktadır. Ayrıca Gazi koşusuna yatkın yavrular veren aygırımız geçmiş yıllarda Gazi birincisi Inspector, Inspector ile aynı yılın Gazi üçünçüsü Salvatore ve Gazi üçünçülügü bulunan Caribou isimli yavruları ilede iz bırakmıştır.

Sanzatu’nun annesi Red Fact koşu koşmadan haraya alınmış Asakir kızıdır. Asakir ülkemize büyük beklentilerle alınmış bir aygır olmasına ragmen koşan yavruları başarılı olamamıştır. Ama babası Nashwan kısrak babası olarak önemli bir isim olması itibariyle iyi bir kısrak babası olmasıda bekleniyordu. Ayrıca Asakir’in annesi Yaqut çift kopya kısrak olması nedeniyle Asakir’de büyük kalpli bir aygırdır. Büyük kalp teorisine göre Asakir’in her kızı minimum büyük kalp özelligi taşır. Buda Asakir kızlarının annelik kariyeri için önemli bir artıdır.

Sanzatu’nun 2. annesi Enchanted Guest yine çok başarılı bir annedir. Yekayek gibi önemli bir ismi vermiştir.Enchanted Guest’in babası Be My Guest zaten kısrak babası olarak tüm dünyada kendini kanıtlamıştır. Ülkemizde koşan Gr1 galibi Kaneko ve D’articleshore gibi önemli isimlerinde kısrak babasıdır.

Geçmiş yıllarda Adanadan Gazi koşusuna giden ve kazanan Miramis gibi güzel bir ışık veren Sanzatu’ya gelecek koşularında başarılar dileriz.

tendürek koşusu sanzatu

2012 Tendürek koşusu Sanzatu yarışını izle
http://www.youtube.com/watch?v=_cleNCoWmKE

Yorumlar (10 Yorum)

 • Sanzatu artık Gazi koşusunda rahat görürüz. Maşallah diyelim Karataş bile finişte atın kulaklarını seviyordu

 • Ben yine de Kalimdor, King River ve Hard Worker’ı öncelikli tutuyorum. Ama göreceğiz elbette.

 • Kalimdor, King River ve diger tüm safkanlarımızı koştukları yarışlar sonrası detaylı incelemeyi düşünüyorum. Yanlız Kalimdor için 2400 metre biraz zorlayıcı olabilir. Gerçi Sabırlı , Kaneko gibi uzun mesafe safkanı olmayanlar bile geçmişte Gazi koşmuşlar ve başarılı olanlarıda olmuştu. Burası Türkiye sonucta. Güneşin nerden doğacagı belli olmuyor 🙂

  • aykut bey kalimdor için mesafede sorun yaşayabilir diyorsunuz ama efsane olan abisi sea the stars ile dozaj pfofilleri birbirine cok yakın hemen hemen.ben mesafede de iyi koşacagına inanıyorum.tabi sizin düşüncelerinizede saygı duymakla beraber.

   • Cape Cross’un sadece bir yavrusuna bakarak degerlendirmek biraz hatalı olabilir. Heleki bu yavrusu efsane anne Urban Sea oglu Sea The Stars ise. Urban Sea’nin anne hattı Alman kökenli olup nefes gücünü birazda burdan almıştır. Cape Cross’un koşuları inceledinginde tam bir 1600 metre atı idi. Zaten onun babası Green Desert’da sprinter bir isimdir. Bu yüzden Cape Cross yerine Kalimdor’un anne hattında nefes aramamız lazım. Zaten Kalimdor annesi Theatrical kızıdır ki tam bir uzun mesafe aygırıdır. Burdan uzun mesafe gücü almaktadır. Uzunda ne yapar zamanla görecegiz ama ben 1600-2000 metre arası mesafe limiti oldugunu düşünüyorum.

    Saygılar

   • Eklemek istedigim son bir noktada at yarıslarında bazen kagıt lafta kalabilir.Bunun nedenide safkanınızın asaleti, yüregi gibi özellikleridir. Bende Kalimdor’u cok begeniyorum.İlk uzun mesafeli kosusunu merak ediyorum. Umarım çok iyi koşar.Çünkü stayer tipli safkanlara cok ihtiyacımız var.

   • franky_Four_fingers

    Ekürim dediğin gibi Kalimdor’un annesi şampiyon Theatrical kızı ama Dawn Surprise maximum 1600metrede vasat guplarda koşabilmiş bir kısrak ama 2.anne Lignfy direk stayer bir isim 2500metreye kadar koşmuş olduğu ve kazanmış olduğu G1 yarışlar mevcut.. Ben mesafe yönünden sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum.. Yeter ki sakatlık falan yaşamasın şampiyon..

 • VISHNU isimli tay var dikkat edin bu taya çok sağlam geliyor….

  • o ekürinin iyi tayı benedetto’ydu uyutulmuş maalasef.hipodromda izledim o yarışı tv’deki görüntüsünden cok daha rahat kazandı ve bu tay gazi adayı diye resmen adını kazıdı milletin kafasına hipodromda olan herkesin.

  • VISHNU veya OİLMEN kazanır gibii hocam süpriz ICE FOUNTAIN olur gibi…

 • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?