Thunder Bolt aramızdan ayrıldı

Thunder Bolt aramızdan ayrıldı

Mehmet Kurt ekürisinin değerli safkanlarından olan Thunder Bolt , yaşlılığa bağlı komplikasyonlar sonuçu 24 yaşında hayata gözlerini kapamıştır.

Thunder Bolt ( Niniski – Mirror / Sharpman ) pedigrisine sahip olup 35 kez koşmuş ve 16 birincilik , 5 ikincilik, 9 üçüncülük elde etmiştir. Yarış yaşamında 3 kez Gr1 (Erkek Tay Deneme – Cumhurbaşkanlığı- Ankara) , 5 kez Gr3 ( Sait Akson – Büyük Taarruz – F.Çakmak – İst.B.Ş.B.B x 2 kez ) kazanmıştır. Ayrıca Gazi koşusu , TJK koşusu , Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koşuları gibi önemli Gr1 yarışlarda ikinci olmuştur. Üçlü taçın (E.Tay-Gazi-Ankara) ilk ve son ayaklarını kazanan Thunder Bolt ‘u, ekürisi The Best olmasa belki de Gazi Koşusunu da kazanıp triple crown yapmış olacaktı.

1993 ve 1996 yıllarda klasik koşuların vazgeçilmez ismi olan Thunder Bolt denince akla hemen uzun mesafe ve ağır çim pist gelmektedir. Özellikle 11 yarış üst üste kazanan efsane Bold Pilot isimli safkanı geçtiği 1996 yılındaki Cumhurbaşkanlığı koşusu unutulmaz. Yine 1993 yılında Gazi Koşusuna favori girip ekürisi The Best arkasında ikinci kaldığı yarış bir diğer unutulmayacak anılardandır.

1996 yılı Cumhurbaşkanlığı Koşusu için tıklayabilirsiniz.
1993 yılı Gazi Koşusu için tıklayabilirsiniz.

Harada aygırlık yaptığı süre içinde My Bolt , Thunder Black , Yaz Dostum , King Bolt , Thunder Cat , Rising Church , Solare , No Comment gibi yetenekli isimleri vermiştir. Kısrak babası olarak Thunder Bolt, Mia Nur gibi Gr3 galibi torunu da bulunmaktadır.

Kurt ekürisi ve Thunder Bolt’un yetişmesinde emeği geçen tüm ilgililerine geçmiş olsun…
Thunder Bolt öldü

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?