Timeform lideri Frankel

Timeform lideri Frankel

Timeform tarafından hazırlanan 2012 yılının global sıralamasında, en yüksek puanlı safkanlar ilan edildi.

Mart ayında detaylı liste olarakta yayınlanacak özel dergide en iyi iki yaşlılardan, en iyi miler ve stayer isimlerin detaylı analizlerini ileriki dönemlerde ulaşılacaktır. Taslak olarak yayınlanan aşagıdaki isimlerin, Timeform tarafından puanları dogrulanmıştır.

Yenilgisiz Frankel 147 timeform puanı ile hem bu yılın, hemde bu zaman kadar ki tüm yılların en yüksek puanı ile rekor kırdı. Yarış hayatında 14 te 14 yaparak, yaklaşık £3,000,000 kazança ulaşan fenomeni izleme şansına sahip oldugumuz için çok şanslı bir nesiliz. 2013 yılında aygırlıga başlayacak olan Frankel için belirlenen aşım ücreti 125.000 pounds.

Frankel
Frankel

İkinci sırada ise yine yenilgisiz kısrak Black Caviar 137 timeform puanı ile yer aldı. Avustralya kökenli kısrak 22 de 22 yaparak efsanelerin arasında yer almıştır. Aynı zamanda şampiyon kısrak, 2011 yılında da 135 timeform puanı elde ettiginide belirtelim.

Black Caviar
Black Caviar

Üçüncü sırada Cirrus des Aigles 135 timeform puanı ile 2012 yılının en degerli üç safkanından biri oldu. Fransız yetiştirmesi iğdiş safkan 2012 yılı önemli galibiyetleri içinde ; Champion Stakes, Prix Ganay ve Dubai Sheema Classic gibi Gr1 galibiyetleri bulunuyor.

Cirrus des Aigles
Cirrus des Aigles

Dördüncü sıra ise Coolmore patentli Excelebration isimli safkanın oldu. 133 timeform puanlı safkanın 2012 yılında kazandıgı Gr1 yarışlar ise Queen Elizabeth II Stakes ve Prix Jacques le Marois yarışlarıdır.

Excelebration
Excelebration

Beşinci sırada ise Wise Dan, 134 timeform puanı ile yer aldı. Amerikan yetiştirmesi iğdiş safkan 2012 yılında kendi ülkesinde Breeders’ Cup Mile, Woodbine Mile ve Shadwell Turf Mile Stakes gibi 3 Gr1 galibiyeti elde etti.

Wise Dan
wise dan

2 yaşlı ingiliz taylarında ise 126 timeform puanı ile lider Dawn Approach oldu. Dawn Approach 2012 yılında National Stakes ve Dewhurst Stakes gibi 2 adet Gr1 zaferine imza attı. Ayrıca 6 da 6 yapan İrlanda yetiştirmesi tayın £366,188 kazançıda bulunmaktadır.

Dawn Approach
Dawn Approach

2 yaşlılarda ikinci sırada ise Amerikalı Shanghai Bobby 123 timeform puanı ile yer aldı. 2012 yılında Breeders’ Cup Juvenile ve Champagne Stakes gibi Gr1 galibiyetleri bulunan tay 5 kez koşup hepsini kazanmıştır.

Shanghai Bobby
Shanghai Bobby

2 yaşlılarda üçüncü sırada 117 timeform puanı ile Reckless Abandon bulunuyor. 5 te 5 yapan tayın galibiyetleri içinde Middle Park Stakes ve Prix Morny gibi Gr1 galibiyetleri mevcuttur.

Reckless Abandon
Reckless Abandon

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?