Tiz the Law – Belmont Stakes 2020

Tiz the Law – Belmont Stakes 2020

Amerika’da bu seneye özel Triple Crown ilk ayağı olan ve 152. kez düzenlenen Belmont Stakes (Gr1) koşusunu Tiz the Law jokey Manuel Franco ile kazandı.

Amerika’da normalde Triple Crown’ın üçüncü ve son ayağını oluşturan ancak bu yıl Koronavirüs (COVID-19) pandemi nedeniyle Kentucky Derby’nin Eylül, Preakness Stakes’in ise Ekim ayına ertelenmesiyle birlikte Triple Crown’ın ilk ayağı olarak 152. Belmont Stakes, 20 Haziran Cumartesi’yi 21 Haziran Pazar’a bağlayan gece koşuldu.

TJK TV ve TAY TV ekranlarından naklen yayınlanan Belmont Stakes’i bu yıl Sackatoga Harası’nın sahibi olduğu, Barclay Tagg’in antrene ettiği TIZ THE LAW ( Constitution – Tizfiz / Tiznow) kazanmayı başardı.

Daha önceki yıllarda 2400 metre kum pist bu yıl ise 1800 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen Grup 1 koşuda 3 yaşlı 10 safkan start aldı. 1 Milyon Dolar ikramiyeli koşuyu kazanan Tiz The Law için koşunun bitiriş derecesi ise 1.46.53 oldu.

Koşuda Dr Post ( Quality Road – Mary Delaney / Hennessy ) ikinci ve Max Player ( Honor Code – Fools in Love / Not For Love ) üçüncü oldular.

Tiz the Law ( Constitution – Tizfiz / Tiznow ) pedigrisine sahip ve yarış totosu 6 Starts: 5 – 0 – 1 şeklindedir. Bu koşuyla kazançını $1,480,300 dolara cıkarmıştır. 2 yaşında iken 3 kez koşup 2 kez kazanan safkan 3 yaşında ise 3 de 3 yaptı.

Ayrıca Belmont’ta günün ilk Gr1 yarışı ise Woody Stephens Stakes’te ülkemizde 20200 yılı itibari ile aşım yapan Bluegrass Cat’in kısrak babası olduğu NO PAROLE ( Violence – Plus One / Bluegrass Cat) jokeyi Luis Saez idaresinde beyaz bayrak ayna yaparak koşuyu kazanma başarısı gösterdi. Dolayısı ile Bluegrass Cat x Gone West veya El Prado hattı ile güzel bir cross olabileceği yönde ipucu vermiştir.

Aynı gün Belmont Park’ta ilk startı için piste çıkan, TJK yeni ingiliz aygırlarından 2020 de aşımlara başlayan Super Saver’ın temsilcisi HAPPY SAVER (Super Saver – Happy Week / Distorted Humor ) kariyerine etkileyici galibiyetle başladı. 1400 metre kum pistteki koşuyu 5.5 boy farkla kazanırken elde ettiği 1.21.51’lik bitiriş derecesiyle henüz ilk yarışı olmasına rağmen aynı gün Gr1 Woody Stephens Stakes’i kazanan No Parole’un 1.21.41’lik derecesine oldukça yaklaştı ve dikkatleri üzerine çekti. Ayrıca bu isim başarılı kısraklardan WEEKEND SURPRISE üzerine 3×4 inbreding kurulması daha da ilgi çekicidir.

Tiz the Law – Belmont Stakes 2020 (Gr1)

Tiz the Law – Belmont Stakes 2020

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?