TJK Aygırı Common Grounds öldü

TJK Aygırı Common Grounds öldü

Türkiye Jokey Kulübü ’nün ( TJK ) emektar ingiliz aygırlarından Common Grounds , 1 Mart 2014 tarihinde İzmit Merkez Aşım İstasyonu ’nda padokta gezinti yaparken kalp krizi geçirerek ölmüştür. 29 yaşındaki aygır 2011 yılında emekliliğe ayrılmıştı. Aygırımız yurt dışında 10 jenerasyon ve ülkemizde ise 12 jenerasyon vermiştir.

1985 doğumlu ve 1989 yılında 4 yaşında İrlanda da aygırlığa başlayan Common Grounds, 1999 yılında 14 yaşında ülkemize transfer edilmiştir. Common Grounds’ın babası Kris 1979 ve 1980 yıllarında İngiltere’de şampiyon Miler seçilmiştir. Annesi Sweetly, Amerika’da üç koşu kazanmış ve 10 yavrusu Blacktype koşu kazanmayı başarmıştır. 1987’de Fransa’da şampiyon 2’li seçilen Common Grounds, Prix de la Salamandre (Gr1) kazanıp Prix Morny’de (Gr1) ikinci olmuştur. Yurt dışında aygırlık yapmakta olan Earl of Banking , Bad As I Wanna Be , Murghem , Epitre başta olmak üzere çok sayıda başarılı yavru veren aygırın, ülkemizdeki başarılı yavruları arasında Marquise, Alderado, Heart To Heart, Shargar, Maverick, Fair Grounds, Barrera, Heart to Heart, Baştacım, Beşiktaş ve Dursun Efendi’yi sayabiliriz.

Özellikle Kris hattının genel özelliği kısrak babası yönü oldukça güçlü olmasıdır. Hal böyle olunca Common Grounds kısrak babası olarak verimli bir aygır olup zaten Avrupa ve Türkiye’de bu kategoride güzel derecelere de imza atmıştır.

Common Grounds’ın 218 koşan yavrusundan 140’ı kazama başarısı göstermiştir. Yavrularının toplam kazancı 15.822.896 TL’dir.

Common Grounds öldü

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?