Tjk aygırı Divine Light aşımdan çekildi

Tjk aygırı Divine Light aşımdan çekildi

TJK ingiliz aygır stogu her geçen gün zor duruma sürükleniyor. Resmi siteden alınan son habere göre İstanbul Silivri aşım istasyonunda bulunan Divine Light isimli ingiliz aygırında Leptospirozis testleri pozitif çıkması üzerine aşımdan çekildi. İkinci bir duyuruya kadar yetiştiricilerimiz kısraklarını aşım hakkı dolmamış diger aygırlara çekebilicektir.

Türkiye Jokey Kulubü özellikle son yıllarda aygır stogunun aşırı yaşlanması nedeniyle ciddi sorunlar yaşamaktadır. Pek çok yetiştiricimiz bu durumdan magdur edilmektedir.En son aygır alımını 2010 yılında yapan TJK, bu sene beklenen aygır alımı gerçekleştiremedi. Elde olan aygırların yaşlarının inanılmaz ilerlemiş olması büyük sıkıntıları dogurmaktadır.

Strike The Gold’un ölmesi ile olumsuz başlayan aşım sezonunda, 21 yaşındaki Royal Abjar’ın bel sorunları nedeniyle zaman zaman aşımdan çekilmesi, 22 yaşındaki Bin Ajwaad ve 21 yaşındaki Dehere’nin ferlite sorunları ile problemler artmaktadır.

Geçen aşım sezonunda da Unaccounted For ve Red Bishop’ta ciddi sıkıntılarla boguşmuştu.

Özellikle yaşı ilerlemiş aygırların sperm kalitesinin düşük oldugu unutulmamalıdır ki bu durum genetik aktarımda kaliteyi düşürdügü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Genetik materyalin aktarılmasında erkeğin rolü yüksek olduğundan sıfat mevsiminde genç aygırların rolü önemli olup TJK ve özel haralardaki aygırların acil olarak gençleştirilmesi gerektigini düşünmekteyiz.

divine light

Yorumlar (2 Yorum)

  • Biz burada aygırların genetik materyalini, yaşını, fertilitesini vs gibi gerçek atçılık, yetiştiricilik mevzularını paylaşalım ve tartışalım. Sözümona bazı TİGEM’ciler de sanki çok matah birşeymiş gibi spermlerin nasıl çoğaltılıp yıllarca dondurularak saklandığı ve bunlarla nasıl ucubik yarımkanlar yetiştirdikleri ile ilgili basına beyanat versinler.
    TÜRK atçılığının mihenk taşı İngiliz Atları, Atçılığı ve yetiştiriciliğidir. Dünya standartlarına ulaşabilmemiz için acil olarak haksız ikramiye dağılımına son verilmelidir. Atçılığımızın ”freni” Arapçılık(yarımkancılık) devlet desteğiyle bu denli teşvik edilmemelidir…

  • @Esteban keşke bu güzel yazını yetkililer okuyabilse…

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?