Tonalist – Belmont Stakes 2014

Tonalist – Belmont Stakes 2014

Amerikada Triple Crown üçüncü ayağı olan ve 146. kez düzenlenen Belmont Stakes (Gr1) koşusunu Tonalist , jokey Joel Rosario ile kazandı. Koşunun toplam ikramiyesi 1.500.000 dolar olup, 3 yaşlı ingiliz atları 2400 metre kum pistte mücadele ettiler. Christophe Clement antrenörlüğündeki Tonalist isimli safkan ise koşuya 8-1 oranla girip 2:28.52’lik derece gerçekleştirdi. Tonalist, Belmont Stakes galibiyetiyle beraber ağır favori California Chrome isimli safkanın Triple Crown hayallerini de yakıp yıkıp geçti. California Chrome , 36 yıllık özlemi yine dindiremedi. Böylece son triple crown ünvanı ise 1978 yılında Affirmed isimli safkana ait olarak devam edecek.

11 Şubat 2011 doğumlu Tonalist ( Tapit – Settling Mist / Pleasant Colony ) pedigrisine sahip olup, 5 Start : ( 3 – 1 – 0 ) yarış totosuna ulaşmıştır. Bu galibiyeti dışında safkanın bu sene Peter Pan Stakes (Gr2) zaferi de bulunuyor.

11 atın mücadelesinde yarıştan COMMISSIONER ( A.P. Indy – Flaming Heart / Touch Gold) ) ikinci ve MEDAL COUNT ( Dynaformer – Brisquette / Unbridled’s Song ) üçüncü oldular. Büyük favori California Chrome ( Lucky Pulpit – Love the Chase / Not For Love ) ve Wicked Strong (Hard Spun – Moyne Abbey / Charismatic) ise at başı dördüncü oldular.

Tonalist – Belmont Stakes 2014 (Gr1) video tıklayabilirsiniz.(Race Replay)

Tonalist - Belmont Stakes

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?