Tonya kara tren gibi

Tonya kara tren gibi

TJK tarafından 26 Nisan 2013 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu ‘nda düzenlenen Tali Çalbatur Koşusu ‘nu (Gr3/Dişi) , Nancy Kibar ekürisinden Tonya ( Unaccounted For – Pergola / Mtoto ) isimli safkanı jokey Mehmet Kaya ile kazandı. Kazanan için 1600 metre çim pistte 1,34.85 ‘lik iyi bir derece gerçekleşti.

İstanbulda sıkılmadan yarış gören, 7.55 ganyan oranıyla kazanan Tonya olurken 24’üncü startında 6’ıncı birinciliğine ulaştı. Ayrıca kazanç hanesi ise toplam 583.800 TL oldu. Safkanın galibiyetleri içinde 2 adet Gr3 ve 1 adet Kv8/Listed yarışları mevcuttur. Babası U.For ülkemizde Gr1 galibi olan Chi, Tenedos, Derviş Ağa, Azaraks, Mystical Storm ve Buenos Aires gibi isimleri bulunmaktadır. Anne Pergola ise Gr1 Kısrak koşusu galibidir. Değerli pedigrisini çeşitli saglık sorunları nedeniyle tam olarak sahalara yansıtamasa da Tonya bugün için kalitesini konuşturdu.

Tekrar yarışa dönersek dört ve daha yukarı yaşlı dişi 14 safkan İngiliz atının birincilik mücadelesinde White Lily (Shining Wolf – Enhance / Entrepreneur) ikinci, Chata Box (Sheer Honor – Stand Up Please / Mistertopogigo) üçüncü, Lady Kentucky (Sun King – Bent Creek City / Carson City) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları yarım boy, 1,5 boy, 1,5 boy şeklinde gerçekleşti. Koşunun favorisi Balçibin ise yakın ara beşinci oldu. Halbuki aynı gün Gülerce ekürisi Celeritas ve Ayçıra ile birincilikler elde etmişlerdi. Ama Balçibin ile seriyi üçleyemediler.

Tonya – Tali Çalbatur Koşusu 2013
Tonya - Tali Çalbatur Koşusu 2013

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?