Toruk Macto 2014 aşım sezonunda Türkiye’de

Toruk Macto 2014 aşım sezonunda Türkiye’de

Başarılı ingiliz atlarından Toruk Macto , aygırlık yapmak üzere 2014 yılında Türkiye’de görev yapacaktır.

Aracı ekürisinin resmi twitter hesabından (@VEFAHARASI) verilen bilgiye göre değerli safkanın 2014 yılı itibariyle Türkiye’de aygırlığa başlayacağı müjdesi verilmiştir. Müjde diyorum çünkü yarış yaşamında fazla koşarak yıpratılmamış her erkek ve dişi safkanın , damızlık kariyerinin parlak olma ihtimali çok yüksektir.

2012 yılının en iyi 3 yaşlı ingiliz safkanlarından olan Toruk Macto özellikle Gazi galibi Matador Yaşar’ı Mimar Sinan koşusunda (Gr3) kolay mağlup edişi ve Mehmet Akif Ersoy (Gr2) koşusundaki görkemli yarışı ile izleyicileri mest etmişti. Ayrıca Preveze koşusu (A3) galibi olan safkan yurt dışı doğumlu olduğu için Gazi koşusunu koşamamıştı. Uzun mesafedeki yetenekleri ile herkesin dikkatini çeken Toruk Macto, Darley Stud ve British Bloodstock Marketing (BBM) gibi yurt dışı basın yayın organlarında da manşet olmuştu.

Toruk Macto 2012 yılında katılmış olduğu 6 yarıştan 4 birincilik çıkartırken, Süphan Koşusu (A3) ikinciliği ve Erkek Tay Deneme (Gr1) üçüncülüğü de bulunmaktadır. Mimar Sinan koşusu ardından da safkan talihsiz bir sakatlık geçirmişti. Tedavisini yurt dışında tamamlanan safkan için Almanya , İrlanda ve İngiltere’de koşmak düşünülse de ekürisi tarafından aygırlık kararı alınmıştır. Ülkemize Native Khan sonrası değerli bir aygır daha kazandıran Aracı ekürisini aldıkları karardan dolayı şahsen kendi adıma tebrik ediyorum. Native Khan için yapılmış tanıtım organizasyonları dileriz Toruk Macto içinde yapılabilinir.

Toruk Macto – Mehmet Akif Ersoy Koşusunu (Gr2) kazanır iken;
Toruk Macto
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?