Toruk Macto, Preveze koşusu ile estirdi

Toruk Macto, Preveze koşusu ile estirdi

TJK tarafından 22 Nisan 2012 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda yapılan Preveze Koşusu ‘nu, Vefa İbrahim Aracı‘nın Toruk Macto (Authorized – Mythical Girl / Gone West ) isimli safkanı kazandı. Jokey Gökhan Gökçe ile start alan safkan, 1600 metre çim pistte 1.36.59 derece gerçekleştirdi. Koşunun ikinci favorisi olan Toruk Macto, yarış sonunda ganyanı ise 2.60 idi.

3 yaşlı safkan İngiliz atlarının katıldığı 1600 metre mesafeli çim pistteki koşuyu (A3) Rampoldi ikinci, Kronos üçüncü ve Star Of Melih ‘de dördüncü olarak tamamladı. Koşunun farkları 1 boy – 3 boy – 1 boy şeklinde gerçekleşti.

Toruk Macto bu koşuyla yarış totosu 6 (4-1-0-0) olur iken toplam kazançı ise 198.600 TL ‘ye ulaştı. Safkanın kazandıgı sınıf yarışlar ise (A3-Preveze) ve 2 adet (Kv8/L – Hafız ve İsimsiz) şeklinde olup, 1 adette Gr3 ikinciligi mevcuttur.

Toruk Macto’nun babası Authorized’in ilk aşımları üçlülüge bu sene döndüler. Babasının en fazla kazanç saglayan yavrusu yine Toruk Macto’dur. Darley harasının bu güzide aygırının en iyi oglunu ilk jenerasyonunda ülkemizde bulunması hayli önemlidir. Toruk Macto’nun anne hattında da 2. annenin meşhur Green Desert ile öz kardeş olması bile büyük önem taşımaktadır. Böyle harika pedigrilerin koşu yaşamlarınında başarılı olması önemli bir noktadır.

Koşuda ikinci olan Rampoldi ise yine başarılı koşan bir safkandı. Gazi koşusu öncesi ilk defa ciddi rakiplerle çimde koşup, iyi bir performans gösterdigini düşünüyorum.

Toruk Macto bu koşu öncesi Cumartesi günkü Kv6 yarıştan silinip bu yarışı hedefledigini sizlere duyurmuştuk. Muhteşem pedigrisinin hakkını veren safkanın bundan sonraki hedefi hiç kuşkusuz Erkek Tay Deneme koşusu olucaktır. Aracı ekürisi yaptıkları ciddi yatırımların gerek yurt içi, gereksede yurt dışında karşılıklarını almaya başladılar. Başarılarının artarak daimi olması dilegiyle eküriyi tebrik ederiz.

2012 Preveze koşusu – Toruk Macto
Toruk Macto - Preveze koşusu 2012

Toruk Macto – Preveze koşusu izle
http://www.youtube.com/watch?v=Luuo018PykM

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?