Toruk Macto Türkiye’de

Toruk Macto Türkiye’de

Yarış yaşamındaki başarıları ile tanınmış ingiliz atlarından Toruk Macto , 2014 yılında aygırlık yapmak üzere Türkiye’ye getirildi ve Vefa Harasına yerleştirildi. Aracı ekürisinin resmi twitter hesabından (@VEFAHARASI) verilen bilgiye göre değerli safkanın 2014 yılı itibariyle Türkiye’de aygırlığa başlayacağı ve yurt dışından ülkemize giriş yaptığı belirtildi.

2012 yılının en iyi 3 yaşlı ingiliz safkanlarından olan Toruk Macto özellikle Gazi galibi Matador Yaşar’ı Mimar Sinan koşusunda (Gr3) kolay mağlup edişi ve Mehmet Akif Ersoy (Gr2) koşusundaki görkemli yarışı ile izleyicileri mest etmişti. Ayrıca Preveze koşusu (A3) galibi olan safkan yurt dışı doğumlu olduğu için Gazi koşusunu koşamamıştır. Uzun mesafedeki yetenekleri ile herkesin dikkatini çeken Toruk Macto, Darley Stud ve British Bloodstock Marketing (BBM) gibi yurt dışı basın yayın organlarında da manşet olmuştur.

Toruk Macto 2012 yılında katılmış olduğu 6 yarıştan 4 birincilik çıkartırken, Süphan Koşusu (A3) ikinciliği ve Erkek Tay Deneme (Gr1) üçüncülüğü de bulunmaktadır. Mimar Sinan koşusu ardından da safkan talihsiz bir sakatlık geçirmişti. Tedavisini yurt dışında tamamlanan safkan için Almanya , İrlanda ve İngiltere’de koşmak düşünülse de ekürisi tarafından aygırlık kararı alınmıştır. Ülkemize Native Khan sonrası değerli bir aygır daha kazandıran Aracı ekürisine tebrikler. Yakın zamanda sitemizin ingiliz aygırlar bölümünde detaylı incelemesini de paylaşacağız.

Toruk Macto
Toruk Macto – Mehmet Akif Ersoy Koşusunu (Gr2) kazanır iken;
Toruk Macto
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?