Türk jokeyin Avustralya’daki inanılmaz zaferi

Türk jokeyin Avustralya’daki inanılmaz zaferi

11 Ocak sabahı Avustralya’nın Morphetville Hipodromu’nda günün ilk koşusu çok ilginç bir olaya sahne oldu. Yarış pistlerinde engel görülen bu olayın kahramanı ise biz hiç yabancı olmayan bir isim, bir Türk jokey: Ömer Ay.

TJK resmi sitesindeki datalara göre 2004-2005 yıllarında İstanbul ve İzmir hipodromlarında 7 kez at binen ancak tabelaya giremeyen jokey Ömer Ay, uzun bir süredir tıpkı meslektaşları Raşit Yetimova, Bülent Muhcu ve Erhan Kaçmaz gibi mesleğini Avustralya’da sürdürmeye devam ediyor.

Bu sabah yaşanan olaya gelirsek, 1400 metre çim pistte gerçekleştirilen 35.000 $ ikramiyeli Handikap koşuya 6 safkan katıldı. Startla birlikte eyer problemi yaşayan Ömer Ay’ın bindiği 7 yaşındaki BARIGAN BOY, buna rağmen liderliği aldı ve son 250 metreye kadar geldi. Ardından dışından ataklarını artıran koşunun favorisi MONEY BAGS, eyer problemiyle karşı karşıya olan Ömer Ay’ın bindiği BARIGAN BOY’u geçecekmiş izlenimi verse de inanılmaz bir şekilde teşviklerini artıran Türk jokey Ömer Ay, 1.23.96’lık bitiriş derecesiyle 1400 metrelik koşuyu BARIGAN BOY’un üzerinde oturarak kazanmayı başardı ve bir anda tüm Avustralya yarış basınında ilgi odağı oldu. Koşu sonrası Avustralya yarış basınında HERALDSUN ve FOXSPORTS gibi ünlü siteler olaya geniş yer ayırdılar.

İnanılmaz koşunun videosunu izlemek için tıklayabilirsiniz

Haber : Numan SAKAR (Twitter: @paskalovic)
(Blog: www.numanfromnowhere.blogspot.com/)
Ömer Ay
Ömer Ay

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?