Turtle Bowl öldü

Turtle Bowl öldü

2013 yılında Fransa’dan , Shadai Stallion Station tarafından Japonya ya transfer edilen Turtle Bowl isimli ingiliz aygırı öldü. 15 yaşında ki safkan kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Turtle Bowl ( Dyhim Diamond — Clara Bow / Top Ville ) pedigrisine sahip olup yarış yaşamında 13 kez start alıp (5 – 3 – 1) yarış totosu ve 395,313 dolar kazanca sahip bir isimdir. Sınıf yarış olarak Prix Jean Prat (Fr-Gr1,1800m) ve Prix de la Jonchere (Fr-Gr3,1600m) kazanmıştır.

2008 yılında Haras De La Reboursiere Et De Montaigu Fransa’da aygırlığa başlayıp 5 yıl aşım yapmıştır. 2013 yılında ünlü Shadai Farm tarafından satın alınmıştı. Çok kısa zamanda Avrupada Gr1 galibi FRENCH FIFTEEN ve LUCAYAN isimli iki safkan vermiştir. Ayrıca Gr2 galibi PLEUVEN isimli yavrusuda bulunuyor.

Özellikle baba hattı Dyhim Diamond ile ülkemizi çok seven NIGHT SHIFT ‘e bağlanır ki malum Bosporus öncülüğünde Demre, Luçika, 3 kez ülkemize gelen enternasyonel misafir Dream Eater akla gelir. Yine bu hattın bir başka kolu olan AZAMOUR ise Native Khan, Tamga, Çelebi Cihan, Master Patrick gibi başarılı isimler vermiştir. Native Khan ise Gazibora Khan ile iyice parlamış çok taze bir aygırdır. Ülkemizde Bosporus için ise ne yazsak sığdıramayacağımız başarılı bir başka aygırdır. Turtle Bowl ise ülkemizde tek temsilcisi SHUTKA (IRE) olup 100.000 TL barajını 8 koşucuk ile aşmıştır. Artık yurt dışı satışlardan kim yavrusunu alır bilinmez ama ülkemiz için referanslar çok sağlam durmaktadır.

Dip not olarak 8 yaşında French Fifteen, Fransa Haras Du Logis Saint Germain harasında 6.000 euro bedelle aşım yapıyor ve resmine baktıkça aklıma Bosporus’un fiziği geliyor

Turtle Bowl

Turtle Bowl
Turtle Bowl
French Fifteen
French Fifteen
Bosporus
Bosporus

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?