Uçanoğlu – Cumhuriyet Koşusu 2013

Uçanoğlu – Cumhuriyet Koşusu 2013

TJK tarafından 27 Ekim 2013 tarihinde Ankara 75. Yıl hipodromunda düzenlenen Arap atlarının derbisi sayılan Cumhuriyet Koşusu‘nu (Gr1), Erdinç Saltabaş ekürisinden Uçanoğlu (a.e. Yalaz – Uçanyüz / Nevzatbey ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. Kazanan için 1600 metre çim pistte 1.45.89 ‘luk derece gerçekleşti. Ayrıca Halis Karataş bu yılki birincilikle Cumhuriyet Kupası Koşusu’nda birincilik sayısını 9’a çıkardı.

Sitemizden de 1 gün önceden banko verilen ve 1.15 ganyan oranıyla birinci favori olan Uçanoğlu, 21’inci startında 11’inci birinciliğine ulaşırken kazanç hanesi ise toplam 2.776.100 TL oldu. Uçanoğlu üçüncü kez Gr1 kazanır iken ayrıca 5 kez Gr3 , 3 kez Kv6 yarışlar kazanmıştır. Safkanın resmi olarak her ne kadar bu koşusu üçüncü Gr1 galibiyeti olsa da TBMM koşusunda (Gr1), pek çok kesime göre haksızca ikinciliğe atılışını da düşünürsek gayri resmi zaferi ile toplamda dördüncü Gr1 galibiyeti de diyebiliriz. Uçanoğlu bu yarış ile uzun , kısa , çim , kum , sentetik demeksizin başarılı yarışları ile şampiyonluğunu ve karakterini resmen kanıtlamış oldu. Böyle nadide bir safkanı sahalara kazandıran Saltabaş ekürisine ve emeği geçenlere tebriklerimizi sunarız.

950.000 TL ikramiyeli koşunun diğer sıralamalarına dönersek 16 Arap atının mücadelesinde Gelibolu (Odinhan-Altıngül/Tolga) ikinci, Karaüzüm (Halid-Biriçimsu/Batsykaf) üçüncü ve Yalnızefe (Tamerinoğlu-Mercanhanım/Bamka.3) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları Boyun – Baş – 4 Boy şeklinde gerçekleşti.

Uçanoğlu – Cumhuriyet Koşusu 2013 (Gr1-Race Replay) izlemek için >> tıklayınız

Uçanoğlu - Cumhuriyet Koşusu 2013

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?