Union Rags – Belmont Stakes 2012

Union Rags – Belmont Stakes 2012

Amerikada Triple Crown’un son ayagı sayılan ve 144. kez düzenlenen Belmont Stakes (Gr1) yarışını Union Rags, jokey John Velazquez ile kazandı. Özellikle bariyer dibi gibi zor bir noktadan milimetrik bir yarış kazanan jokey John Velazquez kalitesini yine gösterdi.

Toplam 1 milyon dolar ödüllü Belmont Stakes, 2400 metre kum pistte 3 yaşlı ingiliz atlarına özel bir koşudur. Yarış sonunda derece ise 2:30.42 oldu. Koşu başladıgı gibi Paynter öne çıkıp tempo verdigi yarıştan son anlarda Union Rags’e boyun egip ikinci oldu. Paynter aynı zamanda Zayat Stable ekürisine ait olup bir nevi Bodemeister ile ahırdaştır. Hatırlanacagı üzere Bodemeister, triple crownun ilk iki ayagı olan Kentucky Derby ve Preakness Stakes koşuları ikincisiydi. Bodemeister yerine Paynter ile Belmonta giren Zayat Stable ve Bob Baffert yine ikinci olup adeta ikinciliklere abone oldular.

Koşuda Atigun üçüncü , Street Life dördüncü olurken, Dullahan ise düzlükte bu sefer hiç işlemedi.

Tekrar Union Rags’e dönersek ( Dixie Union – Tempo / Gone West) pedigrisine sahiptir. Bu koşu ile 8 starts (5-1-1) yarış totosuna ulaştı. Kazandıgı sınıf yarışlar ise Belmont Stakes (Gr1), Champagne Stakes (Gr1) Fountain of Youth Stakes (Gr2) ve Saratoga Special Stakes (Gr2) koşularıdır. Ayrıca Breeders’ Cup Juvenile (Gr1) ikincisi ve Florida Derby (Gr1) üçüncüdür. Safkan sadece Kentucky Derby (Gr1) koşusunda yedinci olarak ilk dörtten düşmüştür.

2012 Belmont Stakes (Gr1)- Union Rags video
http://www.youtube.com/watch?v=2–2Yi9KFZU

Union Rags - Belmont Stakes 2012
Union Rags - Belmont Stakes 2012
Union Rags - Belmont Stakes 2012

Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?