Utopia kalp krizi geçirip öldü

Utopia kalp krizi geçirip öldü

Serdar Özçolak tarafından ülkemize transfer edilen ingiliz aygırı Utopia kalp krizi geçirip öldü. Ekürinin yakın ilgilisi Tarık Tekçe tarafından yapılan açıklamaya göre safkanın ölümü sonrası yapılan analizlerinde 5.5 kg bir kalbe sahip olduğu ekstra bilgi olarak açıklandı. Bir yarış atının kalbinin ortalama ağırlığı yaklaşık 4 kilogram olduğu baz alınırsa hayli etkileyici bir rakam. Amerikalıların efsane atı Secretariat ‘ın otopsisinde ortaya çıkan değer ise 9.5 kilograma yakındır.

2015 yılı aşım sezonunda TJK Karacabey Pansiyon Harasında ülkemizdeki ilk yılında 8.000 TL aşım bedeli ile aygırlık yapıyordu. 2015 yılında ortalama 59 başvuru alıp 55 gebe kısrağı bulunmaktadır. Bu jenerasyonun doğan taylar sahaya 2 yaşlı olarak 2018 yılında gelecektir.

Utopia ( Forty Niner – Dream Vision / Northern Taste ) pedigrisine sahip olup yarış yaşamında 34 Starts: (9 – 5 – 3) ve $4,913,585 kazança ulaşmıştır. 7 yaşına kadar Japonya, Dubai ve Amerika’da koşan safkan 4 Gr1 kazanmıştır. 1600 ile 2000 metre arasında yarış kazanan safkanın 6 yaşında Dubai’de Godolphin Mile (Gr.2) kazanır iken yarışın ikincisi ülkemizden tanıdık bir isim olan Win River Win idi. 2008 yılında haraya giren aygırın Kuzey Amerika aygır kazanç listelerinde üst sıralarda bulunmaktadır.

2011 yılında Amerika Genel First Crop 31 , Amerika Kuzeydoğu First Crop 2. olmuştur. 2012 yılında ise Amerika Genel Second Crop 12 , Amerika Kuzeydoğu Second Crop 1. olmuştur. 2013 yılında ise Amerika Genel Third Crop 13 , Amerika Kuzeydoğu Third Crop 1. olmuştur.

İlgililerine geçmiş olsun dileriz. Umarız başarıları yeni ingiliz aygırları Smart Robin ile artarak devam eder.

Utopia
Utopia öldü

Yorumlar (1 Yorum)

  • Amerikada ne şampiyon çıkarmış ki burada ne çıkaracak gördük yere göğe sığdıramadığınız muhteşem aygırınız LION HEART ın durumunu hayal kurmayın bizden bir b.k çıkmaz

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?