Valencia – Nene Hatun Koşusu 2018

Valencia – Nene Hatun Koşusu 2018

TJK tarafından düzenlenen ve Gazi Koşusu öncesinde dişi tayların önemli yarışlarından Nene Hatun Koşusu‘nda (Gr2), Celal Tekdoğan‘ın sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Valencia (d.d Mendip – Lunarat / Royal Abjar ) isimli safkan kazandı. Jokey Halis Karataş inanılmaz bir sprint atan safkan 1900 metre çim pistte 1.56.39’luk derece yaptı. Altılı ganyan ‘ın ikinci ayağını kazanan Valencia , 1.05 ganyanı ile yarışın favorisiydi.

1 Temmuz 2018 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen 225.000 TL ödüllü yarışa 3 yaşlı 17 safkan ingiliz atı katıldı. Koşuda son anlara kadar direnen Şeker Hanım ( Victory Gallop – Şeker Ayşe / Barnato ) çok az farkla ikinci, Hafo ( Win River Win – Waffle / Sri Pekan ) üçüncü, Miss Planet ( Native Khan – White Lily / Shining Wolf ) ise dördüncü olarak ayrıldı. Koşunun farkları Boyun – Boyun – 3 Boy şeklinde gerçekleşti.

Valencia ( Mendip – Lunarat / Royal Abjar ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 11 Start (8-2-0-0) yarış totosuna ve kazançı da 1.616.900 TL ‘ye yükseldi. Safkan grup yarış olarak Dişi Tay Deneme (Gr1), Nene Hatun (Gr2) ve SİAY VE SAH DER (Gr2) koşuları galibi olup sadece Çaldıran koşusunda tabeladan düşmüştür. Ayrıca Kısrak koşusu (Gr1) ikincisidir.

Valencia’nın babası Mendip 2013 yılında satın alınarak ülkemize getirilmiştir. İlk aşımlarını 2014 yılında gerçekleştiren Mendip ( Harlans Holiday – Well Spring / Coronado’s Quest) pedigrisine sahiptir. Sınıf yarış olarak Al Maktoum Challenge Round 2 (Gr2), Al Maktoum ChallengeRound 1 (Gr3) ve Burj Nahaar Stakes (Gr3) galibi olup son yıllarda hem dünyada hem ülkemizde erken gelişimli tayları ile çok popüler olan Harlans Holiday temsilcisidir.

Valencia’nın annesi Lunerat ise yarış hayatı boyunca 3 yarış ve 87.500 TL ikramiye kazanmıştır. Gr3 galibi Makale ile anneden kardeş olan kısrağın şu ana dek yarış pistlerinde start alan yavrularından Sawyer (Dai Jin) 9, Valencia (Mendip) 7 ve Berbatov (Native Khan) ise 2 yarış kazanmıştır.

Valencia – Nene Hatun Koşusu 2018 (Gr2)

Valencia – Nene Hatun Koşusu 2018

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?