Valyra – Prix de Diane 2012

Valyra – Prix de Diane 2012

Fransa Chantilly hipodromunda 17 Haziran 2012 Pazar günü düzenlenen Prix de Diane Longines (Gr1 – Fransa Kısrak Koşusu) yarışında zafer Aga Khan formasıyla Valyra isimli safkanın oldu. Jokey Johnny Murtagh ile zafere ulaşan kısrak 28-1 oranla büyük bir süprizde gerçekleştirdi. Büyük favori, Poule D’essai Des Pouliches (Gr1-Fra. Dişi Tay Deneme) koşusunu galibi Deep Impact kızı Beauty Parlour ise jokey Christophe Soumillon ile ikincilikte kaldı.

2100 metre çim pistte 12 kısragın mücadelesinde 2.10.11 ile kazanan Valyra ( Azamour – Valima / Linamix ) pedigrisine sahiptir. Bu koşu ile ilk sınıf yarışını kazanan kısrak ayrıca 3 te 3 yaparken, €593.900 kazança ulaştı.

Baba Azamour ise uzun süredir Aga Khan Stud harasında aygırlık yapmasına ragmen ilk kez Gr1 kazanan bir isim vermiş oldu. Daha önce 9’u grup , toplam 22 stakes koşusu galibi vermiştir. Buna karşın Gr1 plaseleri yapmış Aracı Ekürisinin sahibi oldugu Native Khan, Shankardeh (dişi) , Eleanora Duse (dişi) isimli safkanlarda diger başarılı yavrularındandır. Azamour ‘da tıpkı babası Night Shift ve kısrak babası Lear Fan gibi kızları ile dikkat çekmeye devam ediyor.

Valyra isimli kısragın Equidia Live kalitesiyle kazandıgı yarışın videosu;

2012 Prix de Diane Longines (Gr1) – Valyra

Valyra - Prix de Diane 2012
Valyra - Prix de Diane 2012

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?