Veliefendi de pankartlı protesto

Veliefendi de pankartlı protesto

İstanbul Veliefendi Hipodromu ‘nda 3 Şubat at yarışları programı 4. koşu sırasında Canlı Yaşam Kuşağı üyeleri protesto gösterisi yaptılar. 5-6 kişilik hayvan hakları savunucusu oldukları sanılan grubun üzerinde “Bakımın karşılığı kırbaç olamaz, para hayvanı esir almaz” yazılı bir pankartla sentetik piste girdiler.

Sentetik pistteki koşuda safkanlar son 400 metreye girdiği sırada, öğrenci oldukları ve Canlı Yaşam Kuşağı adlı bir gruba üye oldukları sanılan 5-6 kişi ellerinde bir pankartla pistin içine girdi. Ellerindeki pankartı açan grup üyeleri, hem kendilerinin, hem atların ve jokeylerin sağlığını ciddi şekilde riske attı. Ayrıca koşusunun 1.10 ganyanlı büyük favorisi olan ve sitemizden de banko at olarak verilen Çilemhanım kolay kazanacağı yarışı adeta ikinci kez sprinte kalkıp güç bela kazandı. Böylece oyun kuran pek çok kişi adeta büyük bir mağduriyetin eşiğinden döndü.

Söz konusu grup üyeleri piste girdiği anda, ne olduğunu anlamaya çalışan bazı jokeyler yarışa devam edip etmemekte kararsız kaldı. Yarış sırasında apranti Tolgahan Keresteci’yi düşüren ve başıboş kalan Lideray adlı atın protestoculara çarpmaması onlar adına büyük bir şans oldu.

Atların bulundukları yerden geçmelerinden sonra kaçmaya çalışan protestocular, Hipodrom Güvenlik Birimi elemanları tarafından yakalandı. Pankartı açtıktan sonra kaçmaya çalışan protestocular güvenlik görevlileri tarafından yakalandı. Protestocuların TJK Güvenlik Birimleri tarafından olay yerine gelen Emniyet mensuplarına teslim edildiği öğrenildi.

veliefendi

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?