VICTORY GALLOP Stallion

VICTORY GALLOP Stallion

MÜCADELE + DAYANIKLILIK = VICTORY GALLOP
Bu haftaki yazımızın konuğu önümüzdeki yıllara damga vurmasını beklediğim aygırlarımızdan Victory Gallop. Tall Oaks Farm tarafından yetiştirilmiş, 1995 doğumlu , 2000 yılında Amerika ’da haraya girmiş ve 2008 yılı Şubat ayı gibi ülkemize gelmiştir. Victory Gallop [ Cryptoclearance – Victorious Lil (Vice Regent)] pedigrisine sahiptir. Öncelikle aygırımızın yarış yaşamını inceleyelim. Toplam 17 koşuda (9-5-1-1) yarış totosuna sahip olup, 3,505,895$ kazanç elde etmiştir. Şampiyon yaşlı safkan ünvanını almıştır. Sadece hayatının ilk startında beşinci olmuş, diğer tüm koşuları üst düzey koşular olup devamlı başa güreşen ve hiç tabeladan düşmeyen son derece nitelikli bir safkandır. Real Quite isimli safkanın Triple Crown yapmasını, Belmont Stakes derbisini kazanarak yok etmiştir. Aynı zamanda Triple Crown ilk iki ayağı olan Kentucky Derby ve Preakness Stakes koşularında Real Quite arkasında ikinci olmasınında intikamını almıştır.

Victory Gallop tüm başarılı yarışları:

Birincilikleri : Belmont Stakes (Gr1), Whitney Handicap (Gr1), Stephen Foster Handicap (Gr2), Arkansas Derby (Gr2), Rebel Stakes (Gr3), Chenery Stakes (Listed), New Kent Stakes (Listed)

İkincilikleri: Kentucky Derby (Gr1), Preakness Stakes (Gr1), Buick Haskell Invitational Handicap (Gr1), Travers Stakes (Gr1), Laurel Futurity (Gr3)

Üçüncülükleri: Dubai World Cup (UAE-Gr1)

Dördüncülükleri: Breeders Cup Classic (Gr1)

Victory Gallop – Belmont Stakes 1998 Yarışı için tıklayabilirsiniz

Victory Gallop isimli aygırımıza pedigri olarak baktığımızda babası büyük kalpli Cryptoclearance oğlu olup, Cryptoclearance ’nin ülkemizde üç adet kızı haradan taylarını sahaya yollamıştır. Bunlar;

Sala> Golden Sun (Mountain Cat) ve Attacante (Unaccounted For)
Blazing Clearance > Steam Roller (Wolf)
Crypto Slew > Niku (Bizim Ayancıklı) ile üst düzey başarılı bir şekilde temsil etmiştirler.

Cryptoclearance ise Fappiano ogludur. Amerika’da çok tutulan Fappiano ’nun en çok tercih edilen kolu ise tartışmasız Unbridled isimli aygır hattıdır. Cryptoclearance yarış yaşamında 12 yarış kazanıp 3,376,327 $ kazança sahiptir. En başarılı temsilcileri ise VICTORY GALLOP yanı sıra CRYPTOCLOSER, VOLPONI , MILLENNIUM WIND, STRATEGIC MANEUVER, CRYPTO STAR, TRAITOR , TRATEGIC MANEUVER gibi isimlerdir.

Victory Gallop’un anne hattına baktıgımızda 1.anne Victorious Lil bir Vice Regent kızıdır. 3 yarış kazanan Victorious Lil 170.000$ gibi hatrı sayılır bir miktar kazandırmıştır. Stakes yani Listed ayarındaki koşular kazanmış ve tabelaları olan yetenekli bir kısraktır. 7 tay vermiş , 6’sı koşmuş , 4’ü kazanmıştır. Victory Gallop tek Grup kazanan performanslı yavrusudur. Victorious Lil yine Gilded Time isimli aygırdan Run To Victory isimli bir diğer oğlu 7 kez kazanıp 238.000$ toplamış ve aygırlık yapmıştır.

2.anne Glass House 9 kez yarış kazanmış, 148.000$ toplamıştır. Dönem şartlarına göre yine yarış yaşamı başarılı bir kısrak olan Glass House, 4 safkan vermiştir. Bunlardan 3’ü koşmuş , hepsi kazanmış ve bir tayıda sınıf performanslıdır.

Victory Gallop kısrak seçimi:
Özellikle başarılı yavruları incelediğinde Fappiano , Northern Dancer (Özellikle Danzig , Deputy Minester , Strom Cat ve Lyphard ) , Mr Prospector ( Özelikle Carson City, Woodman) , Hail To Reason ve Halo üzerine inbreedinglerde başarılı olması aşırı dikkat çekmektedir. Hatta bazen Ribot ve Damascus inbreedingleri bile artı güç vermektedir. Kısacası aygırımız başarılı yavrularında genel olarak inbreeding faktörü çok ön plandadır. Ekstra olarakta Secretariat vasıtasıyla Bold Ruler , Seatle Slew, Alydar, Cox Ridge kanları ile de iyi bir uyumu vardır. Bu isimlerin bulunduğu kısraklarla aygırımızın şansı bir hayli yüksektir. Yine Victory Gallop ayak çabukluğu yüksek bir isim olmaması, daha ziyade mücadele gücü ve dayanıklılığı ile ön plandadır. Bu yüzden çekilecek kısraklarda sürat faktörü ve erken gelişim gibi özellikler doğacak taya aşırı olumlu katkılar verecektir.

Hal böyle iken ülkemizde başta Eagle Eyed (Danzig – Ribot) , Sea Hero (Danzig – Ribot), Dilum (Fappiano-Bold Ruler), A.A Classic (Deputy Minester), Mountain Cat (Ribot-Storm Cat-Northern Dancer-Secreteriat) , Unacoounted For (Damascus-Northern Dancer) , S.The Gold (Alydar) , Distant Relative (Turn To-Ribot) , Sri Pekan (Hail To Reason- Damascus) olmak üzere birinci dereceden tercih sebebi olmalıdır.

Yine W.By West (Mr Prospector-Cox Ridge- Secretariat), Royal Abjar (Mr Prospector- Secretariat) , Mujtahid (Mr Prospector) , Accelerator (S.Slew-Mr. Prospector-Northern Dancer) , Manila (Lyphard-Bold Ruler) , Marlin (Damascus-Norhen Dancer-Secretariat) , My Volga Boatman (Ribot) , Ocean Crest (S.Slew) orta düzeyin üstünde bir uyum yakalaması muhtemeldir.

İleriki yıllarda torun çaprazlamalarında da Dehere (Deputy Minester-Secretariat-Damascus) , Cuvee(Carson City), Lion Heart (Hail To Reason- Mr Prospector-Northern Dancer) , Divine Light (Hail To Reason – Northern Dancer) kombinazyonları başarılı olmalıdır. Ayrıca Wolf kızları ile de Steam Roller örneği gereği ilginç bir uyum yakalayabilirler. Kısacası ülkemiz kısrak materyalleri Victory Gallop için son derece uygundur.

Bazı başarılı Victory Gallop temsilcileri:

JAYCITO 2008 doğumlu ( Ascot Knight- Lydian) : Norfolk S (Gr1) kazandı. Del Mar Futurity (Gr1), San Felipe Stakes (Gr2) ve Strub Stakes (Gr2) ikincisidir.

PRINCE WILL I AM 2007 doğumlu ( Dynaformer, Vigors): Jamaica H (Gr1) kazandı. 2010 yılında başarıları ile dikkat çekmiştir.

HYPER 2007 doğumlu ( Nureyev, Arazi): Bowling Green H. (Gr2) ve John’s Call Stakes (L) galibidir. Canadian International Stakes (Gr1) ve Colonial Turf Cup Stakes (Gr2) ikincilikleride bulunmaktadır.

FREE FEE LADY 2007 doğumlu ( Slew o’ Gold, Al Nasr): Bison City Stakes(L) ve Wonder Where Stakes(L) galibidir. 2010 yılında lider yavrusudur.

EISHIN DOVER 2002 doğumlu ( Kris S., Groshawk): Keio Hai Spring Cup (Jpn-Gr2), Hankyu Hai (Jpn-III) kazandı. Nakayama Kinen (Jpn-Gr2) ikincisidir.

ANAK NAKAL : 2005 doğumlu (Quiet American, Margouillat): Pennsylvania Derby (Gr2), Kentucky Jockey Club S (Gr2) kazandı. Meadowlands Cup H (Gr2) ikincidir.

KETTLEONEUP : 2003 doğumlu ( Storm Cat, Grey Dawn II): Falls City H (Gr2), Sixty Sails H (Gr3), Autumn Leaves Stakes kazanmıştır.

VICTORY U.S.A. : 2001 doğumlu (Cox’s Ridge, Alydar): Stonerside Beaumont S (Gr2),Moccasin S kazanmıştır. Frizette S (Gr1) ikincisidir.

RENDEZVOUS 2006 doğumlu (Southern Halo, Woodman): Del Mar Derby (Gr2) kazandı . La Jolla H (Gr2), Tokyo City Cup H (Gr3) ikincisidir.

EISHIN LOMBARD 2002 doğumlu ( Carson City, Lyphard): Tokyo Chunichi Sports Hai Musashino S (Jpn-Gr3) kazandı.

TEXAS FEVER 2005 doğumlu ( Forty Niner, Danzig): Kentucky Cup Juvenile S (Gr3) kazandı.

MY DINAH 2005 doğumlu ( D’Accord, Damascus): Fleet Indian Stakes ve Illiterate Stakes kazandı. Iroquois Stakes ikincisidir.

SIR GALLOVIC 2004 doğumlu ( Skywalker, Roy ): BC Premiers H (Can-Gr3), Richmond Derby Trial H kazandı . B. C. Breeders’ Cup Derby (Can-Gr3) üçüncüsüdür.

EISHIN LOMBARD 2002 doğumlu ( Carson City, Lyphard): Tokyo Chunichi Sports Hai Musashino S (Jpn-Gr3) kazandı.

WILLPOWER 2010 doğumlu ( Shareef Dancer, Habitat ): Karadeniz (Gr1) galibidir. Türkiye’deki ilk Gr1 galibi yavrusudur.

LUCA BRASI 2010 doğumlu ( Rakan, M.Endeavour ): S.Atığ (Gr3) ve S.Kurutluoğlu (Gr3) galibidir.

KIRDEMİRKIR 2011 doğumlu ( Beau Genius, Marquetry): Hitit (A2) ve Prof.Selahattin Batu (A3) galibidir.

SUWAKO 2010 doğumlu ( Bin Ajwaad, My Volga Boatman ): Süphan (A3) galibidir. Anafartalar (Gr2) ikincisidir.

RUYA KIZIM 2009 doğumlu ( Muhtarram, Mount Hagen): Adil Tügel Kv8/Listed kazandı.

MASSAI MAKA 2009 doğumlu ( Personal Flag , Exuberant): 2 adet Kv8/Listed kazandı.

ESCAPE TO VICTORY 2010 doğumlu ( Pivotal, Tower Walk ): Kv8/L galibidir. Kv8 ve A3 plaseleri bulunmaktadır.

YEŞEY 2010 doğumlu ( D.Relative, Marju ): Kv8/L galibidir. A3 plasesi bulunmaktadır.

LEE VALLEY 2010 doğumlu ( Entrepreneur, Sir Tristam ): Kv7 galibidir. Beyoğlu (Gr1) ikinciliği bulunmaktadır.

Amerika Aygır Kazanç listesindeki bazı başarıları:
2003 yılında ilk jenerasyonları Amerikada koşan temsilcimiz first crop aygır listesinde ikinci olmuştur. Yüzde 88 koşan , yüzde 73 kazanan yüzdesine sahiptir. İki yaşlı aygır kazanç listesinde ise ilk jenerasyonu ile Amerika gibi bir ülkede 13. olmuştur.
2004 yılında second crop listesinde birinci olmuştur.
2005 yılında third crop listesinde dördüncü olmuştur.
2008 yılında genel kazanç listesinde 26. olmuştur.
2009 yılında çim kazanç listesinde 23 . , genel kazanç listesi 23. olmuştur.
2010 yılında çim kazanç listesinde 37 . , genel kazanç listesi 33. olmuştur.

Amerika ’daki 8 jenerasyonu ile toplamda yaklaşık 47.860.000 dolar kazanç elde etmiştir. Ayrıca 818 foal’unun 591 tanesi (%72) start almış ve 470 tanesi (%57) yarış kazanmıştır. Sınıf koşu kazanan yavru sayısı ise 50 tanedir.

20 Kasım 2010 Keenland satışlarında Victory Gallop kızı KETTLEONEUP 350.000$ satılmıştır. Yine aynı satışlarda BLUE SKY HOLIDAY 130.000$ el değiştirmiştir. Kısrak babası olarak Gr1 galibi Liaison‘un kısrak babasıdır. Ayrıca Victory Gallop 2010 yılı Mayıs ayında Kanada’da Hall of Fame ödülü almıştır. Kanada’da önemli bir müzede Northern Dancer (Can) ile birlikte ismi sonsuza denk anılacaktır.

Victory Gallop yavrularının en büyük özelliği koşan – kazanan oranın yüksekliği , hatta bizim ülkemizde bu alanda en iyi durumda olan Royal Abjar ’dan bile iyi oranlara sahiptir. Üstelik aygır çeşitliliğinin maksimum olduğu Amerika’da bu oranı yakalaması önemli bir artıdır. Yavruların diğer bir özelliği 3 ‘lülüğü ve daha ilerleyen yaşlarda uzayan mesafeleri iyi koşmaları ve doğacak taylarının çekilen kısrağında etkisinde kalıp hem çim, hem kum demeden iyi koşabilmesidir. Bu yüzdendir ki ülkemizde uzun mesafe yarış safkanı yetiştirmede önemli bir eksikliğin giderilmesinde çok büyük katkısı olacaktır. Özellikle yavrularından 3 ve 4 yaşında başarı beklenmelidir.

– Victory Gallop ülkemizde ilk olarak 2008 yılında Karacabey ’de 7000 TL ‘den 70 aşım yapmıştır. Ülkemize girişte karantina süreci ve satın alma işlemlerindeki sıkıntılar nedeniyle bu aşım sezonuna geç katılmıştır. Aygır ülkemize doğru dürüst uyum sağlamadan aşımlara başladığından, asıl başarılarını bir sonraki yıl ile gösterecektir.
– İkinci senesi 2009 yılında İzmit ’te 8000 TL’den, 70 aşım yapmıştır.
– Üçüncü senesi 2010 yılında Karacabey ’de 6000 TL ‘den, 70 aşım yapmıştır.
– Dördüncü senesi 2011 yılında ise İzmit ’te 7500 TL’den, 70 aşım yapmıştır.
– Beşinci senesi 2012 yılında ise Karacabey ’de 10.000 TL’den, 120 aşım yapmıştır.
– Altıncı senesi 2013 yılında ise Karacabey ’de 12.000 TL’den, 120 aşım yapmıştır.
– Yedinci senesi 2014 yılında ise Karacabey ’de 15.000 TL’den, sıfat adedi 100 olarak belirlenmiştir.

Özellikle ülkemizde 5 aşım yılında da sıfat adedini ciddi paralara rağmen tamamen rahatla dolduran aygırımızın, ilk ikili tayları 2011 yılı itibariyle start almıştır. www.HorseTurk.Com ekibi olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – Bu makale 5 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
Victory Gallop aygır tavlasından görüntüleri için tıklayabilirsiniz.
Victory Gallop aygır

victory gallop pedigri

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?