Victory is Ours – Ankara Koşusu 2016

Victory is Ours – Ankara Koşusu 2016

TJK tarafından 24 Eylül 2016 tarihinde Ankara 75. Yıl hipodromunda 66. kez düzenlenen Ankara Koşusu‘nu (Gr1), Yıldırım Gelgin ekürisinin sahibi olduğu Victory is Ours isimli safkan kazandı. Jokey Halis Karataş ile kazanan safkan , 2800 metre çim pistte 3.01.55 ‘lik derece gerçekleştirdi. Koşu sonunda 1.90 ganyanı ile ikinci favori olan Victory is Ours, 15 sene sonra triple crown (üçlü taç) şansını eline geçiren Gazi ve Erkek Tay Deneme galibi Graystrom ‘u ikincilikte bırakarak tarihi bir anı başka senelere erteledi.

Koşusunun ilginç notları ise Gelgin ekürisi Ankara koşusunu 2014 yılında Blaze To Win ile yine kazanmıştı. Böylece bu önemli koşunun kupasını ikinci kez kazandılar. Ayrıca Ankara koşusunu kazanan 2011 yılı Hanbeş ve 2016 yılı Victory is Ours isimli safkanların kısrak babası doğru kullanmayı bir türlü beceremediğimiz Doyoun ‘dur.

Birincilik ikramiyesi 350.000 TL olan koşuda yarışın favorisi GRAYSTORM ( Luxor – Setryn / Strike The Gold ) ikinci, NURHANBEY ( Popular Demand – My Ginetta / Nursultan ) üçüncü, COOGER ( Victory Gallop – Caminando / Mountain Cat ) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar 1 Boy – Uzak – Uzak şeklinde oluştu.

Victory is Ours ( Victory Gallop – Lovely Doyoun, Doyoun) pedigrisine sahip olup , bu koşuyla 12 Start (5-2-1-2) yarış totosuna ve kazançı ise 778.550 TL’ye yükseldi. Safkan daha önceden Gazi (Gr1) dördüncüsü ve Büyük Taarruz (Gr2) ikincisi idi. İlk kez Grup 1 sınıfında yarış kazanan Victory is Ours, babası Victory Gallop’un ülkemizde Gr1 kazanan dördüncü yavrusu oldu. Diğer Gr1 kazanan baba kardeşleri ise Willpower, Hot Chocolate ve Ballıkaya şeklindedir. Ayrıca tam 4 Gr1 koşu ikinciliği bulunan Oğlum Berat ve Gr1 plaseleri bulunan Cooger diğer üst düzey yavrusudur.

Victory Gallop yurt dışında Gr1 galibi yavrular vermiş olup ülkemizde diğer yetenekli temsilcileri ise Arsen Lupen, Aly Girl, Luca Brasi, Kırdemirkır, Junior Pianist, Suwako, Yeşey, Rüya Kızım, Lee Valley, Massai Maka ve Escape To Victory gibi başarılı yavruları mevcuttur.

Victory is Ours ’un annesi Lovely Doyoun ise Çaldıran (Gr1) ve Dişi Tay Deneme (Gr1) Koşuları galibi olan çok başarılı bir kısraktır. Yarış kariyerinde 9 yarış kazanan kısrak ve üstün pedigrisi nedeni ile annelik yaşamından da beklenti yüksekti. İlk yavrusu Lovely Prens (Dehere) olup ikinci yavrusu ise Victory is Ours’dur(Victory Gallop) . Lovely Doyoun’un 2014 doğumlu Doyoun Hearted (Lion Heart) isimli bir erkek tayı ve Win River Win ‘den olma 2015 doğumlu bir dişi tayı bulunuyor.

Gazi ve Ankara Koşusu galibi Blaze To Win’in annesi Lovely Blaze (Sri Pekan) ile Ankara Koşusu galibi Victory is Ours annesi Lovely Doyoun (Doyoun) anne kardeştirler. Bu iki önemli kısrağın anneleri olan Castle Blaze ise başarının ortak noktasıdır

Victory is Ours – Ankara Koşusu 2016 (Gr1-Turkish St. Leger-Race Replay)

Victory is Ours - Ankara Koşusu

Victory is Ours yeni doğduğundaki hali ;

Victory is Ours horse

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?