Vishnu Atman ekürisine ışık verdi

TJK tarafından 24 Mart 2012 gecesi düzenlenen İstanbul at yarışlarında merakla beklenen bir safkan vardı. 2012 Gazi Koşusuna yakışır güzel pedigrisini sahaya yansıtıp , yansıtmayacagı merakla beklenen Vishnu piste çıkacaktı. Uzun zamandır Atman ekürisi şansızlıklarla boğuşmaktan Gazi Koşularına aday safkan yakalamakta zorlanıyordu. Maracaibo ve Benedetto talihsizlikleri silmek gerekti. Vishnu adeta eküriyi yeniden heyecan verecek güzellikte bir yarış çıkardı. Jokey Halis Karataş ile 1300 metre sentetik kum pistte 1.19.22 lik dereceyi gerçekleştiren safkan, en yakın rakibine 4 boy atarken koşu bittiginde yarış adeta onun için yeni başlıyordu. Koşu sonrası 1.30 luk ganyanı ile sevenlerini üzmeyen Vishnu, ikinci yarışında maidena elveda dedi.

Vishnu ( Bin Ajwaad – Pimienta / Manila ) pedigrisine sahip doru erkek bir safkan. Dozaj Puanları dagılımı (3-0-14-5-2) (24) DI = 0.71 CD = -0.13 şeklindedir. Dozaj teorisine göre muhteşem bir uzun mesafe safkanı olan Vishnu, çim pistteki ilk uzun mesafeli yarışında izleyenleri dahada büyüleyebilir.

Vishnu

Vishnu‘nun babası Bin Ajwaad‘ı yakın zamanda yine bir başka Gazi adayı olan Sanzatu ile köşemizde konuk etmiştik. Anlaşılan o ki Bin Ajwaad geçen sene Unfotgettable ile yapamadıgını bu sene yapmak istiyor. Sanzatu’dan sonra Vishnu ile de Gaziye tam gaz girmek isteyen aygırımız malum uzun mesafeli çim koşularında başarılı yavrular verebilmektedir. Bu özelligi babası Rainbow Quest’ten aldıgıda aşikardır. Ülkemizdeki bazı sınıf koşu kazanan temsilcileri ise Inspector, Salvatore, Karatutkum , Orhideya , Unfotgettable, Adonise, Delfina gibi isimleri sayabiliriz.

Vishnu‘nun annesi Pimienta (Manila -Cessy / Castle Rising) pedigrisine sahiptir. Pimienta iki yaşına muhteşem başlamıştır. Peşpeşe birinciliklerin yaşandıgı süreçte Gr2 ve Gr3 koşular kazanarak babası Manila‘nın en yetenekli kızlarından biri olmuştur. Daha sonra sorunları nedeniyle bir türlü başarılı bir üçlülük dönemi yaşayamamış ve ilerleyen dönemlerde haraya çekilmiştir. Manila zaten kısrak babası olarak zaman zaman yurt dışında da dikkat çeken başarılı yavrular vermişti. Dolasıyla iyi bir anne olması bekleniyordu.

Vishnu‘nun ikinci annesi Cessy ‘de cok başarılı yarışları olan iyi bir tempo kısragıydı. Hatta 1995 yılı Gazi koşusuna 12 numaralı formasıyla Halis Karataş ile katılmıştır. Aynı senenin Gr1 Dişi Tay Deneme koşusu ikincisidir. Cessy’nin babası Byerley Türk hattının ülkemizdeki en önemli temsilcisi olan Castle Rising’tir. Ülkemize Lyna, Talaria, Abbas, Karapolat, Sun Speed, Thyponic Rising, Free Man, Helin, Villa Real, Sirenita, Gesi, Shiero ve Topless gibi sayısız muhteşem isimler vermiştir.

Vishnu görüldügü üzere pedigrisini sabaha kadar konuşsak bitmeyecek tarzda güzellikle dolu bir isimdir. Gazi koşusunu sonuna kadar hak eden bu güzel orjinin yeterli handikap puanını toplamasını temenni ediyoruz.Bundan sonraki koşularında safkana ve ekibine bol şanslar dileyip, işte o muhteşem yarışı ile yazımızıda noktalıyoruz

http://www.youtube.com/watch?v=A1vVTSUscWs

Yorumlar (5 Yorum)

  • sanzatudan daha iddaalı olacak gazide bence vishnu.

  • Halis Karataş’ın seçimlerini merak ediyorum. Kalimdor, Vishnu, Sanzatu ve belki daha yeni isimler… Bunları aynı koşulara denk getirmeden hazırlamak ve Gazi’de sadece birini seçmek. Her ne kadar Kalimdor bir adım önde ise de Gazi’ye tam 3 ay var.

  • kalimdor,vishnu,rüyakızım,sanzatu düzelirse eğer vento forte gibi seceneklerden birini secmesi cok zor olacak,vishnu tay deneme ve sait aksondan iddaalı 3-5 taydan biri olarak cıkarsa seçimi belli zaten kendi atı olur aksi durumda işi zor.

  • hocam sizden ricam olacak sakıncası yoksa.belki dünya derbisidir bizim gazi koşumuzdan daha populer oldugu su götürmez bir gercek dünyada kentucky deby’nin ama bizim için en degerli koşumuz gazi’dir.istanbul sezonu başlıyor preveze,ergin talay,nadas,cihangir gibi koşular ile gazi yolculuğu süratlenecek.kentucky derby için hazırlamış oldugunuz yazıların benzeri tarzı yazıları bu koşular içinde bekliyorum çünkü zevkle okuyorum yazılarınızı.böyle her kazanan atdan sonra degilde toplu bir degerlendirme yazısı mükemmel olacaktır 25-30 tayı barındıracak şekilde içinde.saygılar

  • Zor bir yazı 25-30 safkanı aynı anda degerlendirmek ama zaten kafamda böyle bir plan söz konusu idi. Sadece Erkek Tay Denemelerden sonraya bırakmıstım ama madem talep var bir hafta icerisinde en iyi 25-30 tayımızı bir degerlendirme calısması hazırlarım.

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?