Waneta hanım diyeceksiniz

Waneta hanım diyeceksiniz

TJK tarafından 23 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen ve iki yaşlı ingiliz taylarının derbisi sayılan 79. Çaldıran Koşusu ‘nu , Murat Kadaifçioğlu ekürisinden Waneta (d.d. Mountain Cat – Blushing Doe / Running Stag ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. 1.05 ganyanı ile yarışa ağır favori girip , bu sefer bekleme yarışı yaparak kazanan şampiyon safkan böylece sezonun en iyi 2 yaşlı ingilizi olmayı fazlası ile hak etti.

1600 metre çim pistteki yarış sonrası 1.38.02 ile kazanan Waneta , koşunun birincilik ikramiyesi 500.000 TL ‘yi ekürisine kazandırdı. Koşuda son metrelerdeki güçlü atakları sonucu PIANO SONATA ( Torok – Emma / Shining Steel ) ikinci, eküri isimlerden son 4 koşusunu kazanmayı başaran COPPERFIELD ( Three Valleys – Shell We Dance / Unaccounted For ) üçüncü, GAZIBORA KHAN ( Native Khan – Enhance / Entrepreneur ) ise ise dördüncü oldular. Yarışta farklar ise 2,5 Boy- Yarım Boy-2,5 Boy şeklinde oluştu.

Waneta ( Mountain Cat – Blushing Doe / Running Stag ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 6 Start (6-0-0-0) yarış totosuna ve 1.522.782 TL kazança yükseldi. Yenilgisiz kısrak Waneta sınıf yarış olarak Çaldıran (Gr1), Karayel Koşusu (Gr1), Sadun Eşref Güney Atığ Koşusu (Gr3), I.İnönü Koşusu (Gr3) ve Enternasyonel Trakya (Gr3) galibidir.

Waneta’nın babası çok başarılı bir hara kariyeri bulunan Mountain Cat olup hem aygır, hemde kısrak babası olarak da oldukça popülerdir . Tam 4 adet Çaldıran galibi olmak üzere toplamda 12 adet Gr1 galibi yavrusu ülkemizde bulunmaktadır. Sınıf yarış performanslı başarılı yavrularından bazıları; 4 Gr1 galibi Champs To Champs, 2 Gr1 galibi Waneta, 2 Gr1 galibi Doğubeyi, 1 Gr1 galibi Golden Sun, 1 Gr1 galibi Deha, 1 Gr1 galibi Invincible Girl, 1 Gr1 galibi Gökçenil, 1 Gr1 galibi Abbas Yolcu, 1 Gr1 galibi Steel Cat, 1 Gr1 galibi Kinowa , 1 Gr1 galibi Silent Cat, 1 Gr1 galibi Don Destello gibi isimlerdir.

Çaldıran Koşularında Mountain Cat temsilcilerinin başarıları ciddi derecede önem kazandı. Champs To Champs, Waneta , Invincible Girl ve Gökçenil isimli 4 yavrusu ile bu önemli koşuyu kazanmıştır. Ayrıca Power Cat isimli kızı vasıtası ile Bekmezbey isimli torunu da Çaldıran galibidir.

Waneta’nın annesi Blushing Doe, 2009 Yılında Amerika Keeneland satışlarından 30.000 $’a satın alındı. 3 yarış kazanan ve Blushing Ghost’a gebe olarak Türkiye’ye getirilen kısrağın ülkemizde start alan ikinci yavrusu vardır. Bunlar Cheeky Doe (Yonaguska) ve Wakanda (Victory Gallop) şeklindedir. wakanda özellikle grup koşularda plase yaparak kalitesini belli etse de şanssız bir şekilde galop yapar iken sakatlanmıştı. Blushing Doe’nin 3 yaşında henüz 2 kez start alan Negroni (Dai Jin) isimli bir yavrusunun yanı sıra 1 yaşında Lion Heart’dan erkek bir tayı bulunmaktadır.

Waneta – Çaldıran Koşusu 2016 (Gr1)

Waneta - Çaldıran Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?