Waneta kazanarak başladı

Waneta kazanarak başladı

Tjk tarafından 14 Nisan 2017 tarihi İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen F. Derya Beşikçi Koşusu ‘nu (Kv8/Listed/Dişi), Murat Kadaifçioğlu ekürisinden Waneta (d.d. Mountain Cat – Blushing Doe / Running Stag ) isimli safkanı jokey Halis Karataş ile kazandı. 1.10 ganyanı ile yarışa ağır favori girip , bekleme yarışı yaparak kazanan prenses böylece 2017 sezonunu kazanarak başladı.

Waneta yarışta bir takım sorunlar yaşayıp starttan geç çıkıp ve 152 gün sonra koşmasına rağmen tüm dişi rakiplerinden sınıf olarak çok farklıydı. Prenses Waneta ‘nın sırası ile Dişi Tay Deneme ve Kısrak koşuları koşup duruma göre Gazi Koşusu da düşünülen planlar arasındadır.

1400 metre çim pistteki yarış sonrası 1.23.10 ile kazanan Waneta , koşunun birincilik ikramiyesi 75.000 TL ‘yi ekürisine kazandırdı. Koşuda HARD GOLD ( Luxor – Celeste / Vettori ) ikinci , ERENDIRA ( Intense Focus – Coanach / Moss Vale) üçüncü ve DENİZCANIM ( Lion Heart – Orhideya / Bin Ajwaad) ise dördüncü oldular. Yarışta farklar ise 3 Boy – 1 Boy – 2,5 Boy şeklinde oluştu.

Waneta ( Mountain Cat – Blushing Doe / Running Stag ) pedigrisine sahip olup bu koşuyla 8 Start (7-1-0-0) yarış totosuna ve 1.665.782 TL kazança yükseldi. Waneta sınıf yarış olarak Çaldıran (Gr1), Karayel Koşusu (Gr1), Sadun Eşref Güney Atığ Koşusu (Gr3), I.İnönü Koşusu (Gr3) ve Enternasyonel Trakya (Gr3) galibidir. Ayrıca Sakarya koşusu (Gr2) ikinci olup tek geçildiği yarıştır.

Waneta’nın babası çok başarılı bir hara kariyeri bulunan Mountain Cat olup hem aygır, hemde kısrak babası olarak da oldukça popülerdir . Tam 4 adet Çaldıran galibi olmak üzere toplamda 12 adet Gr1 galibi yavrusu ülkemizde bulunmaktadır. Sınıf yarış performanslı başarılı yavrularından bazıları; 4 Gr1 galibi Champs To Champs, 2 Gr1 galibi Waneta, 2 Gr1 galibi Doğubeyi, 1 Gr1 galibi Golden Sun, 1 Gr1 galibi Deha, 1 Gr1 galibi Invincible Girl, 1 Gr1 galibi Gökçenil, 1 Gr1 galibi Abbas Yolcu, 1 Gr1 galibi Steel Cat, 1 Gr1 galibi Kinowa , 1 Gr1 galibi Silent Cat, 1 Gr1 galibi Don Destello gibi isimlerdir. Ayrıca Power Cat isimli kızı vasıtası ile Bekmezbey isimli torunu da Gr1 galibidir.

Waneta’nın annesi Blushing Doe, 2009 Yılında Amerika Keeneland satışlarından 30.000 $’a satın alındı. 3 yarış kazanan ve Blushing Ghost’a gebe olarak Türkiye’ye getirilen kısrağın ülkemizde start alan ikinci yavrusu vardır. Bunlar Cheeky Doe (Yonaguska) ve Wakanda (Victory Gallop) şeklindedir. wakanda özellikle grup koşularda plase yaparak kalitesini belli etse de şanssız bir şekilde galop yapar iken sakatlanmıştır. Blushing Doe’nin 3 yaşında henüz 2 kez start alan Negroni (Dai Jin) isimli bir yavrusunun yanı sıra 1 yaşında Lion Heart’dan erkek bir tayı bulunmaktadır.

Waneta – F. Derya Beşikçi Koşusu 2017 (Kısa Vade 8 / Listed)

Waneta – F. Derya Beşikçi Koşusu 2017
Waneta - Derya Beşikçi Koşusu 2017
Waneta - F. Derya Beşikçi Koşusu
Waneta
Waneta horse

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?