Waneta – Trakya Koşusu 2016

Waneta – Trakya Koşusu 2016

4 Eylül 2016 Pazar günü TJK tarafından düzenlenen Uluslararası Trakya Koşusu ‘nu (Gr3) Murat Kadaifçioğlu ekürisinin sahibi olduğu, Zeki Fırat’ın antrenörlüğünü yaptığı Waneta ( Mountain Cat – Blushing Doe / Running Stag ) isimli tay kazandı. Jokey Halis Karataş ile start alan safkan 1200 metre çim pistte 1’10”37’lik derece gerçekleştirdi.

5 te 5 yapıp yenilgisizliğini koruyan Waneta , bu yarışta ulusal anlamda 4 erkek rakibini geçmesi ile takdiri fazlası ile hak etti. Yurt dışı sitelerinde hiç şans verilmeyen Waneta ülkemizde ise 1.10 ganyan ile favori durumunda idi. Çıktığı gibi kazanan Waneta, sonlarda Top Score hafif fauller yapması yarışı protestoya götürdü. Godolphin ekibi bu yarışın dünyanın her yerinde değişeceğini söylemesine rağmen protesto red edildi. Yarışın önemli bir diğer ismi Best Solution ise yarışa 4 boy geç başlayıp adepte olmakta zorlanması ise Waneta için bir diğer avantaj oldu.

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Enternasyonel Anadolu Koşusunda (Gr2) 2 yaşlı 5 safkan ingiliz atı katıldı. 115.000 €uro birincilik ödüllü bu önemli koşuda baş farkı ile Godolphin tayı TOP SCORE ( Hard Spun – Windsor County / Elusive Quality) ikinci , Godolphin ekürisinin koşudaki bir başka tayı olan yarışa 4 boy geç başlayan BEST SOLUTION ( Kodiac – Al Andalyya / Kingmambo) üçüncü, MASHAM STAR ( Lawman – Croisiere / Capote )ise dördüncü oldular. Koşuda farklar Baş – 2,5 Boy – Boyun şeklinde oluştu.

Waneta yarış hayatına 15 Haziran 2016 tarihinde İstanbul’da kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başladı. İkinci startında Gr3 Sadun Atığ Koşusunu , üçüncü startında Gr3 I.İnönü Koşusunu ve dördüncü startında Ankara da Gr1 Karayel Koşusunu kazanmıştır.

Waneta’nın babası çok başarılı bir hara kariyeri bulunan Mountain Cat olup hem aygır, hemde kısrak babası olarak da oldukça popülerdir . Sınıf yarış performanslı başarılı yavrularından bazıları; Champs To Champs, Doğubeyi, Golden Sun, Deha, Invincible Girl, Gökçenil, Don Destello, Steel Cat, Silent Cat, Gladyatör, Cool Girl ve Kinowa gibi isimlerdir.

Waneta’nın annesi Blushing Doe, 2009 Yılında Amerika Keeneland satışlarından 30.000 $’a satın alındı. 3 yarış kazanan ve Blushing Ghost’a gebe olarak Türkiye’ye getirilen kısrağın ülkemizde start alan ikinci yavrusu vardır. Bunlar Cheeky Doe (Yonaguska) ve Wakanda (Victory Gallop) şeklindedir. wakanda özellikle grup koşularda plase yaparak kalitesini belli etse de şanssız bir şekilde galop yapar iken sakatlanmıştı. Blushing Doe’nin 3 yaşında henüz 2 kez start alan Negroni (Dai Jin) isimli bir yavrusunun yanı sıra 1 yaşında Lion Heart’dan erkek bir tayı bulunmaktadır.

Waneta – Trakya Koşusu 2016 (Gr3) (Race Replay)

Waneta - Trakya Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?