Will Take Charge – Rebel Stakes 2013

Will Take Charge – Rebel Stakes 2013

TJK ingiliz aygırlarından Dehere ‘nin kısrak babası oldugu Will Take Charge, Amerikada Rebel Stakes koşusunda zafere ulaştı.

2013 Kentucky Derby hazırlıkları kapsamında 16 Mart 2013 gecesi Oaklawn Park pistinde düzenlenen Rebel Stakes (Gr2) koşusunu Will Take Charge, jokey Jon Kenton Court ile kazandı.

Toplam ikramiyesi $600,000 olan yarışta kazanan Will Take Charge, 1700 metre kum pistte 1.45.18 ‘lik derece gerçekleştirdi. 25-1 oranıyla kazanan Will Take Charge, favori sıralamasında yine oldukça geri planda idi.

Kazanan Will Take Charge ( Unbridled’s Song – Take Charge Lady / Dehere) pedigrisine sahip olup bu koşu ile 7 Start (3-1-0) yarış totosu ve $545,371 kazança ulaşmış oldu. Safkan 2013 yılındaki ilk startını Smarty Jones Stakes galibiyetiyle açarken aynı zamanda ilk sınıf galibiyetini elde etmişti. Daha sonra Southwest Stakes (Gr3) koşusunda tabela dışı kalıp , Rebel Stakes yarışına kayıtlanmıştı. Safkan, Rebel Stakes galibiyeti ile derbi yolunda 50 puanı hanesine yazdırarak toplamda 60 puana ulaştı ve sıralamada birinci sıraya yükseldi.

Bu safkanın annesi Take Charge Lady çok degerli bir isim olup yarış yaşamında yaklaşık 2,5 milyon dolarlık kazançı ve Gr1 galibiyetleri bulunan bir kısraktır. Bu kısrağın geçen sene Take Charge Indy isimli oğlu Gr1 Florida Derby kazanmış ve Kentucky Derbi’ye katılmıştır.

11 safkanın katılımıyla gerçekleşen Rebel Stakes’te , Oxbow ( Awesome Again – Tizamazing / Cee’s Tizzy ) ikinci olurken, Den’s Legacy ( Medaglia d’Oro – Sunshine Song / War Chant ) üçüncü ve Texas Bling ( Too Much Bling – Anythingmore / Country Pine ) ‘de dördüncü oldular. Farklar ise Baş-2 Boy-3 Boy şeklinde sonuçlandı. Yarışın ağır favorilerinden Super Ninety Nine ise beşinci olarak hayal kırıklığı yarattı.

Will Take Charge – Rebel Stakes 2013 (Gr2)

Will Take Charge - Rebel Stakes 2013
Will Take Charge - Rebel Stakes 2013
Aykut KANDEMİR

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?