TBMM koşusu olay

TBMM koşusu olay

TJK tarafından düzenlenen 51. TBMM koşusunu (GR1), Yalnızefe isimli arap atı jokey Gökhan Kocakaya ile kazandı.

1600 metre çim pistte yapılan koşu sonucu 6.00 ganyanla kazanan Yalnızefe , 1.44.49 ‘luk bitiriş derecesi gerçekleştirdi. Yalnızefe bu koşu ile 17. startını alır iken 9.cu birinciligini elde etti. Safkanın toplam kazançı 1.900.600 TL’ye ulaşmıştır. Yalnızefe ‘nin kazandığı yarışlar içinde 2 Gr1 , 2 Gr2 , 1 Gr3 ve 2 adette A3 koşu mevcuttur. Kazanan safkanın ekibine de buradan tebriklerimizi sunuyoruz.

Triple Crown’un (Üçlü Taç) ikinci ayağı 26 Temmuz günü Niğbolu Koşusu ve üçüncü ayağı 20 Eylül günü Veliefendi Koşusu ile tamamlanacaktır. Yalnızefe bu iki koşuyu kazanması durumunda, hem Triple Crown yapmış olacak hem de özel ödül olarak belirlenen 950.000 TL ikramiyeyi de sahibine kazandırmış olacaktır.

Koşuya tekrar dönersek koşuyu normalde kazanan Uçanoğlu isimli safkan yaptığı fauller sonucu ikinciliğe atılmıştır. Belkide faulden en çok etkilenen isimlerden olanve yarışın favorisi Baba Mevlüt ise üçüncülükteki yeri değişmedi. Sosyal basında ise çok tartışılan koşu için ağırlıklı olarak koşunun değişmemesi ve sadece jokeye ceza verilmesi gündeme geldi. Bu tip Gr1 yarışlar bu kadar kolay değişirse yarışcılığımız içinden çıkılamayacak bir kötü duruma sürüklenebilir. Örneğin bu koşu Şanlurfa’da koşulsa kesin değişir denilebiliyorken, İstanbul ve İzmir’de çok zor değişir yorumları olması çifte standartı oluşturuyor. Bu yüzden YKK ‘nın artık değerlendirmeleri tek noktadan yapması gerektiğini düşünüyoruz. Yarışseverleri küstürmenin hiç bir manası olmadığını belirtmemize rağmen hiçbir girişimde bulunulmuyor. TBMM koşusu sonunda pek çok kişi yarışı konuşmuyor ise bunun sorumlusu yöneticilerdir. Unutmayın yarışsever olmazsa çark dönmez. TBMM koşularında Alper Kaan olayından sonra bu yılki koşuda hiçbir zaman unutulmayacaktır. Şu bir gerçek ki bu koşuyu illaki özel hara yetiştirmesi safkanların kazanması istenmiyorsa bu açıkça belirtilmelidir.

Yalnızefe – TBMM koşusu 2013

Uçanoğlu - TBMM koşusu 2013

Bu yazı için tahmini google arama kelimeleri : 2013 T.B.M.M. Koşusu, 51. T.B.M.M. Koşusu, arap atı yarışları, at yarışı, at yarışları, horseturk, TBMM koşusu, TBMM koşusu 2013, TBMM koşusu izle, TBMM koşusu, TBMM koşusu 2013, tjk, at yarışları, arabian horse, Yalnızefe, Yalnızefe horse, Uçanoğlu, Uçanoğlu horse, Yalnızefe arap atı, Uçanoğlu arap atı, Yalnızefe TBMM koşusu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?