Yaramazlık serisine devam

Yaramazlık serisine devam

TJK tarafından 12 Nisan 2015 tarihinde İstanbul Veliefendi hipodromunda düzenlenen Ali Doğan Ünlü Koşusu‘nu (Açık A-3), Erhan Alveroğlu ekürisinden Yaramaz Çocuk isimli ingiliz atı jokey Özcan Yıldırım ile kazandı. Safkan o kadar formda ki 2015 yılında koştuğu 5 yarışının 4 tanesini kazanır iken 1 kez de ikinci oldu.

1400 metre yumuşak çim pistte yarış sonrası 1.23.89 ile kazanan isim olan Yaramaz Çocuk için ganyan 1.15 idi. Yarıştan MY DEAR SON (Divine Light-Muwajaha/Night Shift) ikinci, AL NERİ (Tony Montana-Hanımkız/Always A Classic) üçüncü ve KULOĞLU (Okawango-Serap Gelin/Mountain Cat) ise dördüncü oldular. Koşunun farkları ise 2.5 Boy – 1.5 Boy – 2.5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Yaramaz Çocuk (a.e. Perfect Storm – Angel Eyes / Always A Classic) pedigrisine sahip olup, 34. startında üst üste 3., toplamda ise 16. galibiyetini elde etti. Ayrıca 9 kez ikinci, 3 kez üçüncü ve 5 kez ise dördüncü olmuştur. Sadece 1 kez tabeladan düşüp beşinciliği mevcuttur. Safkanın kazançı bu yarışla 1.431.960 TL oldu. Sınıf galibiyetleri ise 3 A3, 1 Kv9/L, 5 Kv8/L şeklindedir.

Safkanın pedigrisine baktığımızda babası Perfect Storm erken gelişimli ve kısa mesafelerde etkili tayları ile tanınıyor. Perfect Storm, 2002 yılının şampiyon 2 yaşlı ingiliz tayı olup ve 2003 Gazi Koşusu (Gr1) dördüncüsüdür. Perfect Storm yarış yaşamı boyunca 8 kez start alıp 5 birincilik, 2 ikincilik ve 1 kez de dördüncülük yapmıştır. Sınıf yarış olarak Sakarya (Gr2) ve Tay Deneme (Gr2) galibidir. Yarış yaşamı kısa sürüp erken yaşta haraya alınmasının meyvesini aygırlık hayatında vermektedir. Harada başarılı yavrularından bazıları ise; Çaldıran (Gr1) galibi Bekmezbey , Yaramaz Çocuk, Black King, Rüzgar Eto, Bambino, Dark Child, Kimura, Zeev, Fast Ocean, Sipse ve Lady Smith’dir.

Anne Angel Eyes hiç koşmadan haraya alınmış bir isimdir. Yaramaz Çocuk’un pedigrisine baktığımızda VICEREGAL ve VICE REGENT öz kardeş akrabalığının olumlu etkisini bir kez daha görmekteyiz. Daha önce 3/4 kardeşlerin akrabalığı ve bu tip öz kardeş akrabalıklarının faydasını olduğunu defalarca belirtmiştik.

Yaramaz Çocuk – Ali Doğan Ünlü Koşusu 2015

Yaramaz Çocuk - Ali Doğan Ünlü Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?