Yılmabaşar – TSK Koşusu 2015

Yılmabaşar – TSK Koşusu 2015

Ankara kum pistinde Arap atları için önemli yarışlarından olan Türk Silahlı Kuvvetleri Koşusu ‘nu (Açık – Gr1 / DHÖ) Mücahit Yıldızhan ekürisinden Yılmabaşar ( Tamerinoğlu – Seyyare 55 / Taşkent) isimli safkanı, jokey Halis Karataş ile kazandı.

3 Ekim Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromunda kum pistte 2200 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya 4 ve yukarı yaşlı 9 safkan Arap atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 370.000 TL olan koşuda kazanan safkanın öz abisi ENDEREFE ( Tamerinoğlu – Seyyare 55 / Taşkent) ikinci, koşuya tempo veren isim olan ATİKTAY ( Atikbey – Nevin Ana / Sancaklı ) üçüncü ve KIŞLALI ( Koşayalp – Adıgül / Tomanchie) ise dördüncü oldular.

Kazanan 1.20 ganyanlı favori Yılmabaşar için koşunun bitiriş derecesi 2.37.53 olurken, koşuda farklar 2,5 Boy – 4 Boy – 2,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Yarış yaşamına 1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda başlayan Yılmabaşar , kariyerinin 26. startında ikinci Grup 1 galibiyetini elde ederken, toplam birincilik sayısını ise 15’e yükseltti. 4 yaşındaki başarılı kır erkek safkan, son 12 yarışında 10 birincilik çıkardı. Özenle koşu seçilerek başarıdan başarıya koşan safkanın sınıf yarış olarak 2 Gr1, 1 Gr2, 2 Gr3, 1 A3 galibiyetleri bulunuyor.

Yılmabaşar ’ın babası şampiyon kır safkan Tamerinoğlu ’dur. Yarış hayatı çok başarılı olan safkan 71 kez start almış ve 23 birincilik elde eder iken 2.532.360 TL kazanç elde etmiştir. İstikrar abidesi safkanın kariyerinde 5 Gr1 birinciliği bulunmaktadır. Aygırın başarılı bazı temsilcileri ise ; Yalnızefe, Enderefe, Dedesabri, Akoğuz, Çakıralp, Başkaynak, Canyiğit ve Sungur’dur. Özellikle yavruları yaş aldıkça uzun mesafeli kaba kum koşularında başarıları ile dikkat çekmektedir.

Yılmabaşar ’ın annesi Seyyare 55 bir Taşkent kızıdır. Verdiği her yavrusu adeta çok kazandırması ile tanınır. Yine Tamerinoğlu isimli aygırdan daha önce Enderefe ve Dede Sabri gibi Yılmabaşar’ın çok başarılı öz kardeşlerini vermiştir. Ayrıca Babanur, Batuhanbey, Uslubey ve Bikeç gibi başarılı başka temsilcileri de bulunmaktadır.

Yılmabaşar - TSK Koşusu 2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?