Yılmabaşar – TSK Koşusu 2016

Yılmabaşar – TSK Koşusu 2016

Ankara kum pistinde Arap atları için önemli yarışlarından olan Türk Silahlı Kuvvetleri Koşusu ‘nu (Açık – Gr1 / DHÖ) Mücahit Yıldızhan ekürisinden Yılmabaşar ( Tamerinoğlu – Seyyare 55 / Taşkent) isimli safkanı, jokey Halis Karataş ile kazandı. Bu safkan 2015 yılında da bu önemli koşuyu kazanmıştı.

1 Ekim Cumartesi günü 75. Yıl Ankara Hipodromunda kum pistte 2200 metre mesafe üzerinden gerçekleştirilen koşuya 4 ve yukarı yaşlı 10 safkan Arap atı katıldı. Birincilik ikramiyesi 370.000 TL olan koşuda FİRİKYA ( Ağakaraca – K. Irak 55 / Bodrum) ikinci, kazanan safkanın öz abisi ENDEREFE ( Tamerinoğlu – Seyyare 55 / Taşkent) üçüncü, son atakları ile KURTÇABEY (Araslı – Sevinçkan / Özgün) dördüncü oldular.

Kazanan 1.05 ganyanlı favori Yılmabaşar için koşunun bitiriş derecesi 2.39.85 olurken, koşuda farklar 2 Boy – 3 Boy – 1,5 Boy şeklinde gerçekleşti.

Yarış yaşamına 1 Haziran 2014 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda başlayan Yılmabaşar , kariyerinin 39. startında üçüncü Grup 1 galibiyetini elde ederken, toplam birincilik sayısını ise 23’e yükseltti. 4 yaşındaki başarılı kır erkek safkan, son 12 yarışında 10 birincilik çıkardı. Kaba kumda özenle koşu seçilerek başarıdan başarıya koşan safkanın sınıf yarış olarak 3 Gr1, 2 Gr2, 5 Gr3, 5 A3 galibiyetleri bulunuyor.

Yılmabaşar ’ın babası şampiyon kır safkan Tamerinoğlu ’dur. Yarış hayatı çok başarılı olan safkan 71 kez start almış ve 23 birincilik elde eder iken 2.532.360 TL kazanç elde etmiştir. İstikrar abidesi safkanın kariyerinde 5 Gr1 birinciliği bulunmaktadır. Aygırın başarılı bazı temsilcileri ise ; Yalnızefe, Enderefe, Dedesabri, Akoğuz, Çakıralp, Başkaynak, Canyiğit ve Sungur’dur. Özellikle yavruları yaş aldıkça uzun mesafeli kaba kum koşularında başarıları ile dikkat çekmektedir.

Yılmabaşar ’ın annesi Seyyare 55 bir Taşkent kızıdır. Verdiği her yavrusu adeta çok kazandırması ile tanınır. Yine Tamerinoğlu isimli aygırdan daha önce Enderefe ve Dede Sabri gibi Yılmabaşar’ın çok başarılı öz kardeşlerini vermiştir. Ayrıca Babanur, Batuhanbey, Uslubey ve Bikeç gibi başarılı başka temsilcileri de bulunmaktadır.

Yılmabaşar - TSK Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?