Yonaguska Aygır Analiz

Yonaguska Aygır Analiz

Yonaguska Aygır Analiz

Bu haftaki aygır tanıtım ve analiz köşemizin konuğu TJK ingiliz aygırlarından Yonaguska . 1998 doğumlu koyu doru donlu aygırımız (Cherokee Run – Marital Spook / Silver Ghost ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamına 2000 yılında başlamış ve 2003 yılında Amerika ’da haraya girmiştir. 2010 yılında da ülkemize transfer olmuş ve ilk aşımlarına başlamıştır. Babasına bir hayli benzer yapıda bulunan Yonaguska, şahsi fikrimce ülkemize gelmiş en yakışıklı aygırlardandır.

YONAGUSKA

Yonaguska Yarış Yaşamı
2 yaşında iken 7 kez start almış ve 3 kez kazanıp, 1 kez ikinci, 2 kez de üçüncü olmuştur. Bu dönemde 243.295$ kazanmıştır. Sınıf koşu olarak ise Hopeful Stakes (Gr1) ve Flash Stakes ’i kazanmıştır. Sandford Stakes (Gr2) ikincisi olmuş, Champagne Stakes (Gr1) ve Hollywood Prevue (Gr3) üçüncü tamamlamıştır.

3 yaşında iken yine 7 kez start almış ve 3 kez kazanıp, 3 kez de üçüncü olmuştur. Bu dönemde 278.060 $ kazanmıştır. Sınıf koşu olarak ise Fall Highweight Handicap (Gr2), Hutcheson Stakes (Gr2), Sport Page Handicap (Gr3) kazandığı yarışlar olmuştur. Ayrıca Forest Hills Handicap (Gr2), Lafayette Stakes (Gr3) ve Swale Stakes (Gr3) koşularından da üçüncülükler çıkarmıştır.

4 yaşında ise 4 kez koşup ilk üçe girememiştir.

Toplamda 18 Startta (6-1-5) yarış totosu ve 536.355 $ kazança ulaşmıştır. Özellikle 2 ve 3 yaşında iken ilk üçten kolayla düşmeyen başarılı aygırımızın orijinini birazda analiz edelim.

Yonaguska pedigri analiz:
Yonaguska ‘nın babası Cherokee Run, Runaway Groom kolu vasıtasıyla Blushing Groom ve Nasrullah ’a uzanmaktadır. Cherokee Run 13 kez koşup $1,531,818 kazança sahip şampiyon bir sprinterdi. Breeders’ Cup Sprint (Gr1) galibiyeti bulunan Cherokee Run ’ın, sınıf koşu kazanan yavrularında bazıları ise WAR PASS (Şampiyon 2 yaşlı erkek, Gr1), CHILUKKI (Şampiyon 2 yaşlı dişi, Gr1), ZANJERO (Gr2), DURING (Gr2), KAFWAIN (Gr2), SIR CHEROKEE (Gr2), DREAM RUN (Gr2) gibi isimleri sayabiliriz. Özellikle aygır olarak KAFWAIN, babasını harada iyi bir şekilde temsil etmektedir. Blushing Groom ’u ülkemizde çim pistte ün salmış Rainbow Quest ’in Bin Ajwaad isimli oğlu ile tanımıştık. Özellikle çok düzgün fizikleri ile tanınan bu hattın kum piste yatkın kolu olan Runaway Groom ile değişik bir açılım yapmış olduk.

Yonaguska ’nın annesi Marital Spook 11 yavru vermiş ve hepsi start almıştır. Bunlardan 9 safkan maidendan çıkarken, 3 tanesinde sınıf yarış kazanmıştır. Yonaguska haricinden ki diğer sınıf kazanan iki isim ise CALL IT OFF (Babası: Metfield) ve HALO HOMEWRECKER (Babası:Southern Halo) şeklindedir. CALL IT OFF tam 10 yarış kazanıp $283,546 kazanç elde ederken , HALO HOMEWRECKER ise 3 yarış kazanıp $177,961 kazanç elde etmiştir. CALL IT OFF listed koşular kazanırken , HALO HOMEWRECKER ‘in Gr3 galibiyeti bulunmaktadır. Bu iki isim bize Yonaguska ’ya kısrak çekimi yaparken önemli kolaylıklar sağlayacaktır. Yonaguska’nın annesi Marital Spook, Silver Ghost kızı olup baba hattı Mr. Prospector ’a uzanmaktadır.

Yonaguska’nın 2. annesi Homewrecker, 13 yavru vermiş ve 11 tanesi start almıştır. Bunlardan 7 tanesi koşu kazanırken , 5 taneside sınıf yarışlarda galibiyet elde etmiştir. Görüldüğü üzere anne hattı son derece üretken ve koşan/kazanan oranı hayli iyi olan bir familyaya uzanmaktadır. Yonaguska ’nın 2. annesi Homewrecker, ülkemizde önemli bir kan hattı olduğuna inandığım Tom Fool ’a çıkmaktadır. Özellikle Tom Fool üzerine kurulan akrabalıkların olumlu sonuçlarını ülkemizde çoğu kez görmüştük. (Sabırlı – G.Ekinoks misali)

Yonaguska’nın dozaj dağılımı ise DP = 9-2-7-0-0 (18) DI = 4.14 CD = 1.11 şeklindedir. Buradaki rakamların ifadesi kısaca doğacak tay erken gelişip, iki ve üç yaşında süratli ve iyi bir sprinter olabileceği yönündedir. Özellikle CD değeri nedeniyle uzun mesafelerde pek dayanıklı olmadığıda aşikardır.

Yonaguska’nın sınıf kazanan yavruları ise;

MUSKET MAN, 06, erkek (Fortunate Prospect / Dixieland Band, 4X4 Mr. Prospector): Yonaguska’nın en başarılı oğludur. $1,235,570 kazança sahiptir. Illinois Derby (G2), Tampa Bay Derby (G3), Pasco S(L) ve Super S. (L) koşuları galibidir. Bir türlü babasının Gr1 kazanan temsilcisi olmaya çok yaklaşmış ama başaramamıştır.
Başarılı ikincilikleri; Carter H. (G1), Metropolitan H. (G1) ve Monmouth Cup S. (G2) koşularıdır.
Başarılı üçünçülükleri ise; Kentucky Derby (G1), Preakness S. (G1), Whitney Inv. H. (G1), Churchill Downs S. (G2) ve Sam F. Davis S. (G3) koşularıdır.
Aygır olarakta 2012 yılında, $2,500 aşım bedeli ile haraya girmiştir.

YAWANNA TWIST, 07 ,erkek (Olivers Twist / Dixieland Band ) : General George H. (G2) galibidir. Illinois Derby (G3) ve Gotham S. (G3) ikincidir. Carter H. (G1) üçünçüsüdür.

MARILYN’S GUY 06, igdiş ( Unbridled’s Song /Rahy ) : Excelsior S. (G3) galibidir.

DIGGER, 04, igdiş ( Dehere / Taufan): Fire Plug S.(L) , Gravesend H.(L) ve Jennings H.(L) koşuları galibidir. Ayrıca General George H.[G2] ikincisidir.

COFFEE BOY, 07, erkek( Unbridled’s Song / Caveat): Carry Back S (G2), Unbridled S.(L) koşuları galibidir. Ride the Rails S(L) ikincisidir.

CHIEF’S LAKE, 04, igdiş ( Salt Lake/ Exclusive Native): New York Derby.(L) , Mike Lee S.(L) ve Sleepy Hollow S.(L) gibi galibyetleri bulunmaktadır. Yarış totosu ise 38 Starts: 10 – 11 – 8, $388,533

CHEROKEE COUNTRY, 04, erkek ( Tri Jet / Crozier): Fall Highweight H (G3), Valley Forge S.(L), ve Anderson Fowler S,(L) galibidir. Yarış totosu 30 Starts: 12 – 5 – 5, $493,710.

CRAFTY BEAR, 04, igdiş (Crafty Prospector/ Seattle Slew, 4X3 Mr. Prospector): Miracle Wood S(L) galibidir. Yarış totosu 37 Starts: 11 – 6 – 11, $320,300

MARGIE MARIE, 04, dişi (Unbridled’s Song/Flying Paster): $233,239, Pat Codner S.(L) galibidir. Claiming Crown Glass Slipper S.(L) ikincisidir.

CHIEF OF AFFAIRS, 06, erkek ( Nureyev/Colonial Affair): James Whitcomb Riley S .(L) ve Spirit of Texas S.(L) galibidir. Ayrıca Count Fleet H (G3) ikincisidir.

GOOMBADA GUSKA, 07, erkek ( Sea Hero/ Private Account): Charles Hess III H.(L) galibidir.

yonaguska aygır

Yonaguska kısrak seçimi:
Tüm bu verilere dayanarak Yonaguska ’ya kısrak çekiminde hangi kan hatlarını düşünmeliyiz. Öncellikle aygırımızda Northern Dancer kanı bulunmaması önemli bir ayrıntıdır. Günümüzde Northern Dancer kanı son derece yaygın olup doğacak taylarınızda bu kandan uzaklaştırmak için Yonaguska son derece ideal bir isimdir. Yonaguska ’nın yavrularının genel başarı mesafesi 1400 ile 2000 metre arasındadır. Tabiki yavruları ağırlıklı olarak kum pistte yatkındır. Erken gelişim gösteren yavrular vermesi dikkat çekicidir. Ayrıca erken gelişime rağmen çok dayanıklı ve düzgün fiziğe sahip yavrular veren Yonaguska ’nın taylarını uzun vadeli koşturma şansımızda yüksektir. Stayer tipli aygırların kızları ile erken gelişen yavrular veren Yonaguska vasıtısıyla denge unsuru kurulabilinir. Yonaguska’nın başarılı temsilcilerinin genel oranda erkek olması önemli bir ipucudur. Yine Amerikadaki aşım raporları incelendiğinde koşan / kazanan oranları gayet başarılıdır. Aralık 2013 itibariyle Amerikadaki 6 jenerasyonu ile 621 foal, 449 (%72) start alan , 357 (%57) kazanan oranına sahiptir. 18 sınıf koşu kazanan yavrusu bulunan Yonaguska ‘nın Amerikadaki yavrularının toplam kazançı yaklaşık 26.500.000 dolardır.

Yonaguska öncelikle Mr.Prospector , Northern Dancer , Tom Fool ve Hail To Reason kan hatlarından gelen kısraklara çok yatkındır. Bu kan hatları ülkemizde bol miktarda bulunur. Yonaguska için seçim şansı çok fazla olabilecek havuza sahibizdir. Dehere, Always A Classsic, Win River Win, Galetto, My V.Boatman, R.Special, P.Walk, Velaciraptör, Doyoun, U.For, Sea Hero, Marlin, Barnato, Divine Light, Red Bishop, Mountain Cat, Royal Abjar ve Strike The Gold kızları ile uyum sağlaması muhtemeldir.

-Yonaguska 2010 yılında Karacabey Harasında 5000 TL aşım bedeli ile 75 sıfat adedini tamamen doldurmuştur. Bu jenerasyonları 2013 yılında ilk kez iki yaşlı olarak koşacaktır.
-2011 yılında ise İzmit Merkez Aşım istasyonunda 6000 TL aşım bedeli ile 85 sıfat adedini tamamen doldurmuştur.
-2012 yılında ise İstanbul Silivri Aşım İstasyonunda 7000 TL aşım bedeli ile 120 sıfat adedi belirlenmiş, 99 başvuru almış ve 89 gebe kısrak bırakmıştır.
-2013 yılında ise Adana Seyhan Aşım İstasyonunda 8000 TL aşım bedeli ile 120 sıfat adedi belirlenmiş, 54 başvuru almış ve 50 gebe kısrak bırakmıştır.
-2014 yılında ise İzmit Merkez Aşım İstasyonunda 12000 TL aşım bedeli ile 100 sıfat adedi belirlenmiştir.

www.HorseTurk.Com ekibi olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.
Aykut KANDEMİR – Bu makale 7 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
Yonaguska Aygır Tavlası görüntüleri için tıklayabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?