Zeewat – California Derby 2013

Zeewat – California Derby 2013

2013 Kentucky Derby hazırlıkları kapsamında 12 Ocak 2013 gecesi Golden Gate pistinde düzenlenen California Derby(Listed) koşusunu Zeewat, jokey Russell A. Baze ile kazandı.

1700 metre kum piste çift virajlı bu yarışta, kazanan için 1.46.50’lik bir derece ortaya çıktı.

Koşuya 5-4 gibi agır favori girip kazanan Zeewat, ( Harlan’s Holiday – Delizia, by Distant View) pedigrisine sahip olup bu koşu ile 6 Start (4-0-1) yarış totosu ve $177,700 kazança ulaşmış oldu. Safkan yine Golden Gate pistinde Gold Rush Stakes ve Santa Rosada Cavonnier Juvenile Stakes gibi listed koşular galibidir.

Bu yarışın bizim açımızdan önemi ise TJK ingiliz aygırlarından Lion Heart’ın iğdiş oglu Tree Of Life start alıyor olmasıydı. Tree Of Life ( Lion Heart – Professora, by Gulch) pedigrisine sahip olup, son virajda tampon yiyip yarışa küsmesine ragmen toparlanıp üçüncü oldu. Tree Of Life bu yarışa 2-1 oranla ikinci favori girmişti. Tree Of Life bu koşuyla kazançını $112,550 yükselti. 5 kez start alan safkan 2 kez birinci olurken 1 kezde stakes koşu kazanmıştır. Kentucky Derby yolunda hafif yarada alsa yüksek kazançlar saglayıp durumu kurtarması için önünde hala zamanı mevcut.

Aslında 12 Ocak gecesi Tampa Bay Downs’tan iyi haberler bekliyorduk. Pasco Stakes koşusunda iki adet Lion Heart tayı kayıt yaptırmıştı. Fakat yarıştan yaklaşık 4 saat evvel Purple Egg ve Falling Sky isimli iki tayda yarıştan çıkarıldı. Bu iki tayında yarıştan çıkmasıyla koşunun tüm heyecanıda kaçmış oldu. Başka yol haritaları çizmeleri beklenen tayların yeni güzergahlarını takip etmeye devam edecegiz. Pasco Stakes koşusunuda 2-1 oranla Dynamic Sky kazandıgını belirtelim.

Zeewat – California Derby 2013 yarışını izlemek için >> tıklayınız

Zeewat - California Derby 2013

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?