2013 Gazi Koşusu Adayı Luca Brasi

2013 Gazi Koşusu Adayı Luca Brasi

2013 Gazi Koşusu adayları yazı dizimizin ikinci bölümü Luca Brasi ile devam ediyor.

23 Mart 2010 doğumlu Luca Brasi ( Victory Gallop – Havin / Rakan ) pedigrisine sahiptir. Yarış yaşamına seri üç birincilik ile başlayan ve koşularındaki farklı görüntüsüyle gelecek günlerde dahada başarılı olmasını bekliyoruz.

Luca Brasi, Adil Mert Kaya ekürisi yetiştirdiği ve sahibi olduğu bir safkandır. Önce isminden kısaca bahsedelim. Luca Brasi ünlü The Godfather filminde yer alan bir karakterdir. Özellikle Babaya sadıklığı ile bilinen Luca için kısaca şu şekilde bahsedebiliriz : “Luca Brasi polisten ürkmez, Luca Brasi toplumdan çekinmez, Luca Brasi Tanrı’dan, Luca Brasi cehennemden korkmazdı. Benzerlerini sevmez, onlardan da çekinmezdi.”

Yine güzel bir başka kesit ise : Babaya sorarlar: “Bu psikopat adam bir tek senden çekiniyor, senin sözünü dinliyor. Nasıl sağladın bunu?” Baba: “Bu dünyada onu sadece benim öldürebileceğime inanıyor.” der.

Madem filme bu kadar girdik Luca’nın hazin sonundan da biraz bahsedelim. Babanın en sağlam adamlarından Luca, ailenin tetikçilerinden biridir. Baba bir gün uyuşturucu işinin aslını öğrenmek için Luca ‘ya kendisini Tattaglia Ailesi’ne satmasını ister. Tattaglia Ailesi ise bu tuzağı anlar ve kendisini satmaya gelen Luca Brasi ‘yi vahşice öldürür. Filmde bu sahneyi Luca Brasi ‘nin eline bıçağın saplanması ve garrote teli ile boğulması ile izlemiştik.

Bu kısa dejavu sonrası yarış atı Luca Brasi ‘ye tekrar dönelim. 6 Şubat 2013 itibariyle Luca Brasi, 8 kez start alıp, 7 kez kazandı. Toplam kazançı ise 504.000 TL oldu. Güzel bir istatistik yakalayan safkanın kazandığı sınıf koşular ise Kemal Sahir Kurutluoğlu Koşusu (Gr3), Sadun Atığ (Gr3) , Yeditepe Koşusu (A3), İsimsiz (Kv9/L) ve Seyfettin Çalbatur Koşusu (Kv8/L) yarışlardır. Son iki yarışında ise başarılı jokeylerimizden Halis Karataş ile güzel bir uyum yakalamıştır.

Luca Brasi , Gazi Koşusu için yeterli handikap puanı topladığından bu konuda pek bir sıkıntı çekmeyecektir. Muhtemelen 16 Mart günü Mevlana koşusu ve Erkek Tay Deneme koşuları ile Gazi Mitingine hazırlanacaktır. Seçenekler arasında Gazi Koşusu yanı sıra Anafartalar koşusuda yedekte bulunmaktadır.

Luca Brasi ‘nin Dozaj Puanı dağılımları ise şu şekildedir: DP = 5-5-9-2-1 (22) DI = 1.93 CD = 0.50

Daha önce yazdık ama kısaca Dozajdan da bahsedelim. Dozaj Teoremi, safkan İngiliz atlarının soyağaçlarında varolan önemli aygırların soyağacındaki yerine dayanarak yapılan matematiksel bir analiz yöntemidir.

Luca Brasi dozaj degerlerinde classsic, solid ve professional degerlerinin yayılımı 9-2-1 oluşu ona dayanıklılık ve dengeli hız konusunda olumlu referanslar vermektedir. Yalnız dozaj index puanının 1.93 olup ona hız katarak mesafe limitini düşürmektedir. Ayrıca CD degerinin 0.56 oluşu ise mesafe limitini 2000 metre ile sınırlamaktadır. Tabi bu teorem sadece kağıt üzerindedir. Bir safkan karakteri ve hırsı tüm bu verileri alt üst edebilir. Tıpkı aklıma ilk gelen örnek olan Mountain Cat oğlu Champs To Champs gibi. Champs To Champs dozaj teorisine göre Ankara ve Cumhurbaşkanlığı koşusunu kazanamaması lazımdı. Ama yukarıda da dediğim üzere her şey rakam ve kağıt değildir. Sonuçta canlı bir varlık tüm hırsı ile kendi gücünün sınırlarını zorlayıp bazı başarılar elde edebilir. İşte sorunda burada başlar. Ne zaman bir yarış atı gücünü zorlayıp ondan fazla başarı istenirse sakatlık problemleri ortaya çıkar. Tıpkı Gazi koşusundan sonra sakatlanıp kaybolan pek çok safkan gibi. Birazda Luca Brasi ‘nin pedigrisini derinlemesine inceleyelim.

Luca Brasi ‘nin babası Victory Gallop muhteşem bir yarış atı idi. Toplam 17 koşuda (9-5-1-1) yarış totosuna sahip 3,505,895$ kazanç elde etmiştir. Tall Oaks Farm tarafından yetiştirilmiş, 1995 doğumlu , 2000 yılında Amerika ’da haraya girmiş ve 2008 yılı Şubat ayı gibi ülkemize gelmiştir. Victory Gallop yarış yaşamında 2 kez Gr1 kazanmıştır. Bunlar unutulmaz Belmont Stakes (Gr1) ve Whitney Handicap (Gr1) koşularıdır. Şampiyon yaşlı safkan ünvanını almıştır. Sadece hayatının ilk startında beşinci olmuş diğer tüm koşuları üst düzey koşular olup devamlı başa güreşen, hiç tabeladan düşmeyen son derece nitelikli bir safkandır. Real Quite isimli safkanın Triple Crown yapmasını, Belmont derbisini kazanarak yok etmiştir. Aynı zamanda Triple Crown ilk iki ayağı olan Kentucky Derby ve Preakness Stakes koşularında Real Quite arkasında ikinci kalmasında intikamınını almıştır.

Victory Gallop – Belmont Stakes 1998 Yarışı

Aygırlık hayatında bir türlü beklenen patlamayı Amerikada yapamasada yinede başarılı olmuştur. Ülkemize satılana kadar hiç Gr1 kazanan yavrusu olmayan Victory, Türkiye’ye gelmesiyle Amerikada 2 adet Gr1 kazanan yavrusu olmuştur. Jaycito iki yaşında kumda Gr1 kazanırken, Prince Will I Am ise uzun çimde Gr1 kazanmıştır. Bu durumda aygırımızın taylarının, hem kum hem çim gidebileceğini gösterir.

Victory Gallop için aslında kısaca şu özeti çıkarabiliriz. Yavruları biraz geç gelişir. 3 ve daha yukarı yaşlarda mesafenin uzaması ile kendilerini gösterirler. Ağırlıklı olarak kuma yatkında olsalar çimde de iyi koşabilen tayları mevcuttur. Tayları ayağına çabuk değildirler. Mücadele, dayanıklılık ve sprint yeteneği ön plandadır.Arkada bekleyip düzlükte sert sprintleri ile tanınırlar.

Victory Gallop özellikle başarılı yavruları incelediğinde Fappiano , Northern Dancer (Özellikle Danzig , Deputy Minester , Strom Cat ve Lyphard ) , Mr Prospector ( Özelikle Carson City, Woodman) , Hail To Reason ve Halo üzerine inbreedinglerde başarılı olması aşırı dikkat çekmektedir. Kısacası aygırımız başarılı yavrularında genel olarak inbreeding faktörü çok ön plandadır. Tıpkı Luca Brasi örneğinde olduğu gibi. Luca Brasi ‘de Danzig vasıtasıyla 4×4 Northern Dancer üzerine inbreeding edilmiştir.

Luca Brasi ‘nin annesi Havin ise Tarık Aydın ekürisi tarafından yetiştirilmiştir. 1996 yılı doğumlu Havin (Rakan – Saraymeydanlı / Majestic Endeavour ) pedigrisine sahiptir. 43 kez koşup 14 kez kazanmıştır. Sürekli sınıf koşularda mücadele eden kısrak o dönemde ekürisi Şampiyon Trapper için önde kaçarak ona fedai olarak koşmuştur. 1900 ile 2400 metre dahil ve bu mesafeler aralığında kumda ve çimde yarışlar kazanmıştır. Gr3 ve Kv galibiyetleri bulunan Havin, babası Rakan ‘dan sürati ve anne hattındaki Reliance ‘den de dayanıklılık almıştır.

Luca Brasi için tüm veriler 2000 metre (kum + çim) pist atı olduğunu ilk etapta işaret etmektedir. Ama Victory Gallop ve Havin ‘in 2400 metre (kum ve çim) galibiyetleri bulunmaktadır. Luca Brasi ‘nin şu anki koşu tarzı annesini anımsatmaktadır. Fazla arkada kalmadan süratli gidip düzlükte farkı açan koşuları ile kendini ispatlamıştır. Halbuki babası Victory Gallop ise beklemeyi seven bir safkandır. Aslında bu çaprazlama son derece güzel yapılmıştır. Victory için yazılarımızda ayağına çabuk ve erken gelişen kısraklar çekilmelidir demiştik. Luca Brasi pedigri olarak çok düzgün kurulmuştur. 2400 metre Gazi koşusu için mesafe , pist ve handikap puanı sıkıntısı çekmeyecektir. Sadece gücünün sınırlarını biraz zorlamak zorunda kalacağını düşünmekteyim. Fakat pedigrisindeki stayer özellikli isimler, ona bu büyük derbide mutlaka katkı yapacaktır.

Safkanın ayakları düz bassın , tüyü kadar para kazansın dileğiyle bir başka Gazi adayı yazımızda görüşmek üzere…

Aykut KANDEMİR

Kaçıranlar için > 2013 Gazi Koşusu Adayları Bölüm 1 > Nartugan > tıklayınız

Luca Brasi – Seyfettin Çalbatur Koşusu 2013 (Kv8/Listed) video

Luca Brasi
Luca Brasi - Seyfettin Çalbatur Koşusu 2013
Victory Gallop
Victory Gallop aygır
KayaStud kısrağı Havin
Luca Brasi annesi Havin

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?