Anatoly aygır analiz

Anatoly aygır analiz

Bu haftaki aygır analiz köşeğimizin konuğu 2011 Gazi Koşusu galibi Anatoly .

2 Mayıs 2008 doğumlu Anatoly yarış yaşamında 10 kez start alıp 6 kez kazanmış ve 1.177.600 TL kazanç elde etmiştir. Aslında 7 kez kazanmıştır ama Mimar Sinan Koşusu galibiyeti, istenmeyen madde tespiti nedeniyle diskalif edilmiştir.

Anatoly horse

Anatoly yarış yaşamı :

Anatoly yarış yaşamına Şubat ayında, 3 yaşında İstanbul’da başlamıştı. Gazi koşusuna kadar sadece 5 kez start almıştır. Sentetik kumda 2 de 2 yapan safkan, çimde ise 3 yarısta 1 kez birincilik ve 1 kez ikincilik yapıp Gazi derbisine hazırlanmıştı. Aslında Anatoly yarış tecrübesi az olma handikabına rağmen özellikle son 2 çim yarısı ile Gazinin en ciddi adayıyım der gibiydi. Gazi öncesi bu 2 yarışta Unforgettable ’yi önce şartlı 4 yarışta geçip farkını ortaya koymuş, fakat Sait Akson ’da yine aynı rakibine fazla avans verince aradaki farkı kapatamayıp ikincilikte kalmıştı. Adeta bu ikilinin son yarışlarındaki mücadeleleri nedeniyle Gazi derbisinde de isimleri çok ön plana cıkmıstı.

Ve Haziran ayının son pazar günü gelip saatler 17.15 gösterdiğinde hipodromda yaklaşık 15.922 biletli 25.000’i aşkın ve televizyondan da milyonlarca kişi son düzlükte farkı 5 boya çıkaran Anatoly icin alkış tutuyorlardı. 85.Gazi Koşusunun galibi, Osman Hattat ve ekibi oluyordu. Kronometreler Anatoly’nin derecesi icin 2.27.83 ‘ü gösterirken, Red Bishop’ta bu önemli kosuyu Pan River ve Hızelbeyi’nden sonra 3.kez farklı bir oğlu ile kazanmış oluyordu.

Koşu sonrasında jokey Halis Karataş her zamanki mütavazi kimliğiyle bu zaferde önce ekibi tebrik etmekte ve ben safkanla çok kısa bir süre çalıştım , asıl zafer safkanın ilgilerinindir söylemi ile yine altı çizilesi önemli bir anektod oluyordu. Ayrıca yarış içinde safkanın son 800 metrede adeta ben gitmek istiyorum dediğini, kendisinde safkanı bırakıp kazandığı icin mutlu olduğunu belirtmiştir.

Gazi koşusu sonrası Mimar Sinan Koşusu’nu kazanan safkan, tedavi amaçlı kullanılan istenmeyen madde tespiti sonrası o yarıştan diskalif edilmişti. Daha sonra ise Büyük Taarruz koşusunu da kazanan safkan sezonu kapatmıştı. Fakat safkanın ciddi bir tendon sorunu ortaya çıkmıştı. Bu sorun olmasa idi safkanın Dubai’de önemli yarışlar koşması planlar dahilinde idi.

Yaklaşık 1 yıl aradan sonra tendon sorununu kısmen atlatıp, 4 yaşında Arjantin Jokey Kulübü koşusunu kazanarak dönen safkan için yeni hedef Başbakanlık koşusu düşünülüyordu. Koşuya 2 gün kala sakatlığı nüksetti koşmayabilir dedikodularına rağmen koşturularak yarış hayatı tamamen bitiyordu. Olayın tamda bu kısmı aslında son derece karışık ve polemik doludur. Fakat biz aygırlık hayatı ve pedigrisi için birazda bir şeyler karalayalım.

Anatoly pedigri analiz :

Anatoly  (Red Bishop-Black Shadow / Pearsian Bold) orjinine sahiptir. Dozaj puanlarının dağılımı [2-5-9-2-0], dozaj indeksi [1.77] ,  dağılım merkezi (CD)[0.39] ‘dur.

Baba Red Bishop ülkemizde Gr1 kazanan tam 6 farklı yavrusu bulunmaktadır. Pan River , Hızelbeyi ve Anatoly gibi Gazi galiplerinin yanı sıra Nash Bishop , Dağlı ve İhsan Sultan gibi Gr1 kazanan isimlerin babasıdır. Aynı zamanda King Bishop , Anatolian Fire Gr2 galibi safkanların da babasıdır. Özellikle TJK’nin son 15 yıl içindeki  yaklaşık 50 milyon dolara ithal edilen aygır alımları göz önüne alındığında en faydalı olanı demek yanlış olmayacaktır. Üstelik alınış bedelinin makul olması diğer bir artı yönüdür. Ülkemizde 1999 ile 2012 yılları arası 14 ayrı aşım jenarasyonunda tahmini 300’den fazla kısrağa aşım yapmış olması büyük talihsizliktir. Bunun temelde 2 nedeni bulunmaktadır. Birincisi ilgi yetersizliği, diğeri ise fertilite problemleriydi. Doyoun ve Always A Classic gibi aygırlara çekilen kısrakların yarısı Red Bishop’a uğramış olsaydı, sonuçlar bir hayli enteresan olabilirdi. 1988 doğumlu Red Bishop, ülkemize geldiği 1999 yılından bu yana özellikle 1999-2000 ve 2001 yılları başta olmak üzere yetiştiricilerimiz pek ilgi göstermemiştir. Her şeye rağmen ilk olarak Yatko ve İhsan Sultan’ın,  Sait Akson ve Kısrak Koşuları performansları ile biraz geçte olsa değeri fark edilmiştir. Fakat bu seferde aygırımızın yaşlılığa bağlı fertilite sorunları baş göstermiştir. Yine yaptığı çok az sayıdaki aşımlara rağmen yavruların üst düzey performansları ile gelecek yıllara önemli miraslar bırakmıştır. Red Bishop 2013 yılı itibariyle aşımdan geri çekilmiş ve aygırlık görevinden emekli olmuştur.

Red Bishop meşhur Roberto’nun hattından geliyor ve babası Silver Hawk. 1600 metrelik Gr3 Craven Stakes’i kazanan Silver Hawk, İngiliz Derby’sinde 3. olur iken İrlanda Derbisinde ise 2. olmuştur. Gr1 Derby galibi Benny The Dip, 2500 metrelik Japon Koşusu Gr1 Arima Kinen galibi Grass Wonder, 2800 metrelik Gr1 St.Leger galibi Mutawafeq gibi baş tayları ile adından söz edilen bir aygır haline gelen Silver Hawk iyi bir aygır olmasına karşın iyi bir aygır babası olamadı. Çok az sayıda aygır temsilcisi olan bu koyu dondaki aygırın ülkemizdeki temsilcisi Red Bishop , en başarılı aygır yavrusu olmuştur diyebiliriz. Red Bishop kazandığı en yüksek vasıflı koşu ise 7 yaşında Amerika’da 2800 metre çim pistte Gr1 San Juan Capistrano Invitational Handicap koşusudur.

1995 San Juan Capistrano Handicap – Red Bishop

Birazda Silver Hawk’ın babası Roberto’dan bahsetmek gerekirse 1969 doğumlu kestane doru Roberto kollarının ülkemizdeki temsilcilerine bakalım. Red Ransom ile Sri Pekan, Pardon  –  Silver Hawk ile Red Bishop  – Roman Diplamat ile Roman Art – Lear Fan ile Lear White,Sun Breeze,Miss Lear – Dynaformer ile Yenice – Bob Back ile Van Damme ve Grup Vakti – Sunshine Forewer ile Bartuluccci – Kris S torunu ve Brocco oğlu Struggle To Exist çimdeki başarıları unutulmaz. Ayrıca iyi bir kısrak babası olup başarılı aygırımız Play Boy’un annesi  Casino Girl yine bir Roberto kızıdır. Play Boy Gr1 galibi Top Play ‘in  yanı sıra yetenekli kısrak Beneklikız ‘ı vermiştir. Yine  Dünya Güzeli isimli kısrağın babası So Factual annesi Sookera ‘da bir Roberto kızıdır. Görüldüğü üzere sayılan isimlerin hepsinin ortak özelliği çim pistte kaliteli bir kariyerleri olmasıdır. Amerika’da yaşayan en iyi 10 aygırdan biri olan Giant’s Causeway ‘in ikinci kısrak babası yine Roberto ’dur. Ayrıca Roberto kanı  günümüzde artık her kısrakta çıkan Northern Dancer ile son derece uyumlu bir çaprazlamaya sahiptir. Kısaca Roberto kan hattı ülkemiz çim yarışları için biçilmiş bir kaftandır.

Anatoly annesi 1997 doğumlu Black Shadow hiç koşmadan haraya ayrılmış , (Pearsian Bold-Spring Carnaval) pedigrisine sahip bir isimdir. Kısrak daha önce Musabey ve Khanjar gibi yetenekli isimleri vermeyi başarmıştır. Çok fazla kaliteli aygıra çekilmeyen Black Shadow, sonradan kıymeti bilinmiştir. Black Shadow ’un 2011 aşım yılındaki aşım müracaatı yine Red Bishop olmuştur. Tercihli bir kısrak olmamasına rağmen, Red Bishop icin başvuran 21 kısrak arasından 10 kişilik sınırlı kontenjana girmesi gerçekten önemli bir şans eseridir. Bu aşımdan 2012 dogumlu bir dişi tay mevcuttur . 2012 aşım yılını pas geçen Black Shadow, 2013 yılında ise Victory Gallop ‘a çekilmiş ve Boş kalmıştır.

Black Shadow’un babası Pearsian Bold daha önceki yıllarda Gazi ’nin unutulmaz şampiyonlarından Bold Pilot ’ında babasıdır ki keza hem Anatoly hemde Bold Pilot’a zafere koşturan ismin Halis Karataş olması ilginç bir tesadüftür. Pearsian Bold genelde kısrak babası olarak kısmen başarılı olabilen bir aygırdır ve yarış yaşamında kısa mesafelerde etkili yarışları ile tanınmaktadır.

İkinci anne Spring Carnaval ise son derece üretken ve verimli bir kısraktır. River Man gibi ülkemizde çok tutmuş bir kısrak babasının kızı olan Spring Carnaval, Newmarket satışlarından alınmış 1986 doğumlu bir kısraktır. Bluebird iki kez çekilip bir dişi, bir erkek safkan vermesine rağmen koşamadan ölmüşlerdir. Sırasıyla Pearsian Bold ’tan Black Shadow , Manila’dan Karatay , Always A Classic ’ten Slug, Eagle Eyed’ten Chieftain ve  West By West’ten Vulcan’ı vermiştir.

Anatoly ilk aşım yılı olan 2013 yılında İzmit’te, 4.000 TL canlı tay uygulaması ile aygırlık hayatına başlamıştır. Bu yıl içinde 33 kısrak çekilmiş ve 28 kısrağı gebe bırakmıştır. İlk jenarasyon tayları , 2 yaşlı olarak 2016 yılında koşacaklardır.

2014 yılında ise İzmit’te, 4.000 TL canlı tay uygulaması ile belirlenen sıfat adedi 80 ‘dir.

Anatoly için uygun kısrak tipleri:
Anatoly için anne ve baba hattı belki çok önemli aygır adayı çıkaramadılar ama her zaman iyi koşan taylar veren verimli bir nesildir. Yine yarış yaşamında az koşup, çok az yıpranmış olması Anatoly ‘nin aygırlık kariyeri için çok önemli bir avantajdır. Pedigrisinde Northern Dancer ve Mr. Prospector kanı bulunmaması yetiştiricilerimiz için çok önemlidir. Tom Fool üzerine akrabalık kurulup (Sabırlı ve Grand Ekinoks misali) , Northern Dancer kanı ile kuvvetlendirilmiş önemli isimler türetilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Bu yüzden Tom Fool kanı içeren Barnato, Strike The Gold ve Mujtahid kızları ilk etapta düşünülmelidir. Ayrıca bu 3 aygırın Northern Dancer kanı ile kesişmiş kolları, Anatoly için dahada uygun olacaktır. Bunun yanı sıra Anatoly ‘nin pedigrisi pek çok kan hattına outbreeding (uzak akraba) olduğundan dolayı Northern Dancer ‘dan bunalan her at sahibi, gönül rahatlığı ile bu aygırımıza yönelebilir. Yine yerli kan hatlarımızla uyumu üst seviyede olacaktır. Kısaca Anatoly , pek çok kısrağa açık pedigri yapısına sahiptir.

Her ne kadar pedigri uzmanları Red Bishop’tan bir aygır oğul üretilemeyeceğini düşünüyor olsalar da Anatoly bence bu teoriyi bozabilecek en uygun aygır adaylarındandır. Özellikle yarış yaşamında az yıpranmış olması ve Northern Dancer ‘a açık pedigrisiyle şans tanınmayı fazlasıyla hak ediyor. HorseTurk.Com olarak aygırımızın Türk yetiştiriciliğine hayırlı olmasını dileriz.

Aykut Kandemir – Bu özgün makale 7 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
2011 Gazi Koşusu (Gr1) Anatoly

Anatoly Gazi Koşusu
Anatoly pedigree
Anatoly

Anatoly

Yorumlar (2 Yorum)

  • bu safkan tr nin en iyilerinden biri idi sakatlik sorunlari yuzunden yaris hayati cabuk bitti.
    ama neden bu kdr az asim muracati oldugunu anlamis degilim..

  • Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?