Belgian Bill – Anadolu Koşusu 2016

Belgian Bill – Anadolu Koşusu 2016

3 Eylül 2016 Cumartesi günü TJK tarafından düzenlenen Uluslararası France Galop FRBC Anadolu Koşusu ‘nu (Gr2) Pjl Cooper & Bake ekürisinin sahibi olduğu, George Baker’in antrenörlüğünü yaptığı Belgian Bill ( Exceed And Excel – Gay Romance / Singspiel ) isimli safkan kazandı. Jokey Fergus Sweeney ile start alan safkan 2000 metre sentetik kum pistte 2’07”53’lük derece gerçekleştirdi.

Özellikle yarışın ilk metrelerde oldukça yavaş geçmesi koşunun toplam derecesinde kötü bir sonuç çıkmasına neden oldu. Ülkemizi temsil eden safkanlardan Cemcem , yavaş tempo ile arka grubu uyutup düzlükte yarışı koparmaya çalıştı ama bu taktik sadece ülkemizdeki atları geçmede başarılı olabilecek bir hamleydi. Malum yurt dışından bu koşuya gelen handikap atları bile bu taktikle geçmek oldukça zor. Basem ve Belgian Bill yurt dışında grup yarışlarda ancak plase yapabilen arada Handikap yarış niteliginde class 2 yarış kazanabilecek potansiyelde isimlerdi. Ama yarışçılığımızda kalite o kadar kötü durumdaki bu yarışı kazanabileceğimizi sanan duayenler vardı. Anadolu koşusuna gelen Godolphin başta olmak üzere yabancı at sahipleri kalite atlarını getirmeyi gerek görmemişlerdi çünkü adamlar bizi bizden daha iyi tanıyorlar. Eskiden Grup , daha sonra Kısa Vade atlarını getirdiler ve kazandılar. Şimdi risk faktörünü artırıp çıtayı indirip Class 2-3-4 (Handikap) atları ile nokta atışı yapmak istiyorlardı ve başardılar. Sonuç olarak sentetik pistte 8 yaşında !!! Belgian Bill isimli safkana geçildik. Nerede peki kum pisttin efsane temsilcileri Victory Gallop ve Lion Heart temsilcileri… Bu arada aygırlara mana bulmak istemem. Aygırlar aslında kalite ama alt yapı (yetiştiricilik , beslenme , çiftlik , saha , idman, insan kalitesi) düşük. Dönelim yarışın diğer detaylarına…

İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda düzenlenen Enternasyonel Anadolu Koşusunda (Gr2) 3 ve yukarı yaşlı 5 safkan ingiliz atı katıldı. 115.000 €uro birincilik ödüllü bu önemli koşuda Godolphin ekürisi safkanlarından BASEM ( Pivotal – Gonbarda / Lando) ikinci, Özcan Yıldırım ile bu koşuya katılan CEMCEM ( Akındayım – Gloriana / Marlin) üçüncü, Selim Kaya ile PAYİTAHT ( Red Bishop – Marica / Marlin) ise dördüncü oldular. Koşuda farklar 2 Boy-1/2 Boy – 2,5 Boy şeklinde oluştu.

Belgian Bill ülkemize ilk kez 2011 yılı Gr2 Anadolu Koşusunu Dordogne’nin 1.5 boy gerisinde ikinci olmuştu. 2012 yılında yine Gr2 Anadolu koşusunda 4’üncü, 2014 yılında bu defa Gr2 Topkapı Koşusunda ise altıncı olmuştu. Bu sene dördüncü kez Veliefendiye gelen safkan 8 yaşında Anadolu koşusunu kazanmasını bildi ve kariyerindeki ilk Grup koşu galibiyetine ulaştı.

Belgian Bill yarış kariyeri boyunca 53 kez start alıp 8 birincilik, 8 ikincilik ve 3 kez de üçüncülük elde etti. Büyük bir kısmı Anadolu koşusundan olmak üzere toplam kazançu 586.000 €uro ‘ya ulaştı.

Belgian Bill- Anadolu Koşusu 2016 (Gr2) (Race Replay)

Belgian Bill- Anadolu Koşusu 2016

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?