Country Reel aygır analiz

Country Reel aygır analiz

Aygır analiz köşemizin konuğu Country Reel .

Darley ingiliz aygırlarından Country Reel , Hakan Keleş ekürisi ve bazı at sahipleri tarafından sendika edilerek 2012 yılı Aralık ayı itibariyle satın alınmıştır.

2000 yılı doğumlu Country Reel, 2012 yılı itibariyle 12 yaşında olup ( Danzig — Country Belle / Seattle Slew ) pedigrisine sahiptir. Cidago yükseliği ise 1.60 olup, yarış yaşamında Godolphin formasıyla hepsi çim pistte olmak üzere 16 kez start almıştır. Bu yarışlardan 2 tanesini kazanmış ve 7 kez ise plase yapıp £119,896 kazanç elde etmiştir. Sınıf koşu olarak Gimcrack Stakes (York-Gr2) galibi olup , Golden Jubilee Stakes (Ascot-Gr1) dördüncülüğü bulunmaktadır.

Detaylı tüm yarışları:

2 yaşında sadece 3 kez koşup 2 kez kazanıp , bir kezde dördüncü olmuştur.
Birinci: Gimcrack Stakes (York-Gr2-1200m), EBF Maiden Stakes (Newmarket-1200m)
Dördüncü: Middle Park Stakes (Newmarket-Gr1-1200m) [Geçildigi isimler:Oasis Dream,Elusive City]

3 yaşında ise 3 kez start alıp, 1 kez ikinci olup 2 kez tabela dışı kalmıştır.
İkinci: Chipchase Stakes (Newcastle-Gr3-1200m) [Geçildigi isim Orientor]

4 yaşında ise 8 kez start alıp, 1 kez ikinci olup 3 kez dördüncü olmuştur. 4 kezde tabela dışı kalmıştır.
İkinci: Elm Contracts Conditions Stakes (Yarmouth-Class2-1200m-)
Dördüncülük: Bentinck Stakes (Newmarket-Gr3-1200m) [Geçildigi isimler: Royal Millennium ve Moss Vale]
Dördüncülük: Golden Jubilee Stakes (Ascot-Gr1-1200m) [Geçildigi isimler: Fayr Jag,Crystal Castle ve Cape of Good Hope ]
Dördüncülük: Leisure Stakes (Windsor-Listed-1200m) [Geçildigi isimler: Celtic Mill,Ashdown Express ve La Cucaracha ]

5 yaşında ise 2 kez koşup tabela yapamamıştır.

Country Reel koştugu 16 yarışın 15 tanesi 1200 metre mesafede olup , bir taneside 1400 metredir. Tüm yarışları çim pisttedir. Ayrıca ünlü jokey L.Dettori ile 11 kez start almıştır.

Safkanın koşu yaşamı sonlanması ile Darley’in Fransa kolu olan Haras Du Logis harasında aygırlık görevine başlamıştır. Country Reel için 2011 yılı aşım bedeli 4.000 € idi. 2006 yılında Fransa’da aygırlıga başlayan Country Reel, 7 sene boyunca burada görev yapmıştır. 2013 yılı Darley aşım katalogunda yer almayan aygırın ülkemiz için uygun bir alım olabilecegini sitemizde zamanında bahsetmiştik.

Şampiyon sprinter ANABAA isimli aygırın 3/4 oranında kardeşi olan Country Reel, ülkemizde ilk ve tek temsilcisi olan Krem isimli tayı ilk 4 koşusunu kazanmıştır. Bu koşulardan bir taneside A3 sınıfındadır.

Country Reel pedigri analiz:
Country Reel babası Danzig için uzunca konuşmaya gerek yoktur. Danzig muhteşem bir aygırlık kariyerine sahip olup 46 adet Gr1 galibi , 113 adet Grup galibi ve 294 stakes galibi vermiştir. Danehill gibi bir efsane bir aygırıda türetmiştir. Danzig kolunu en üretken şekilde yayan aygırlar ise Danehill ve Green Desert’tir.

Country Reel annesi Country Belle bir Seattle Slew kızıdır. Yarış yaşamında listed koşu kazanıp, Gr3 yarışta üçüncü olmuştur. Verdiği en iyi yavru ise aygırımız Country Reel’dir.

İkinci anne Balbonella çok önemlidir ki yarış yaşamında 9 kez kazanıp £257,745 kazanç elde etmiştir. Gr1 galibi olan Balbonella hara yaşamında 2 farklı yavrusu Gr1 kazanmıştır. Bu isimler ise Danzig ‘ten Anabaa ve Zilzal ‘dan Always Loyal ‘dır. Özellik Anabaa , 1996 yılı Avrupa’nın şampiyon sprinteri seçilmiştir. Ayrıca Anabaa ile aygırımız Country Reel 3/4 oranında çok yakın kardeştirler.

Country Reel başarılı tayları:
KREM (by Elusive Quality): A3 galibidir.
ABSOLUTLY YES (FR) (by Green Tune) : Gr3 galibidir.
BAINE (FR) (by Second Empire ): Prix Finlande, Longchamp, Lis. galibi ve Poule d’Essai des Pouliches (Gr.1) ikincisidir.
DISKO DASKO (FR) (by Nashamaa) Criterium de Vitesse, Longchamp, Lis. galibidir.
DONT TEUTCH (FR) (by Panis ): Prix des Reves d’Or – Jacques Bouchara, Vichy, Lis. galibidir. Ayrıca Criterium de Maisons-Laffitte, Maisons-Laffitte, (Gr.2) üçüncüsüdür.
GO COUNTRY (FR) (by Saumarez) Wettenleip Junioren Preis, Dusseldorf, Lis. galibidir.
KATMANDOUNE (FR) (by Loup Solitaire): Grand Prix du Lion d’Angers, Le Lion D’Angers, Lis. galibidir. Ayrıca La Coupe de Marseille, Marseille Borely, Lis. ikincisidir.
SPINNAWITCH (AUS) (by Zabeel): Share Care Winter Challenge Handicap, Warwick Farm, Lis. galibidir. Ayrıca Gr.3 plaseleri vardır.
MAKE IT REEL (FR) (by Slickly ): Prix Yacowlef, Deauville, Lis. galibidir.
PARK REEL (FR) (by Night Shift ): Gr2 ve Gr3 ikincilikleri bulunur.

Country Reel kısrak seçimi:
Aygırımızın dozaj degerli DP = 9-12-20-0-1 (42) DI = 2.82 CD = 0.67 şeklinde olup erken gelişen ve sprinter özelliği güçlü olan bir karakteri vardır. Yarış yaşamında 1400 metre üstü koşmaması ile tam bir babasının oğludur. Bu durumda erken kazanmak isteyen at sahipleri için ideal bir isimdir. Uzun mesafede başarı aranıyorsa pek düşünülmemelidir.

Başarılı yavruları dikkatle incelendiğinde Mr Prospector, B.Groom, Nijinsky, Lyphard, Roberto , Caro, Petingo ilk dikkat çeken isimlerdir. Özellikle Amerikada Danzig x Mr Prospector çaprazlaması çok denenmekte olup başarılı bir crosstur.

Bu yüzden ilk etapta Royal Abjar ve West By West kızlarını uygun görmekteyiz.

İkinci öncelik ise B.Groom kanı olmalıdır. Özellikle Ramadan , Bin Ajwaad, Asakir isimli aygırların kızları ile başarılı taylar bekliyoruz.

Daha sonra ise Manila, Bosporus, Mountain Cat, Distant Relative, Okawango, Mujtahid, Sri Pekan, Red Bishop, Marlin, River Special, Palace Paggeant , Barbar, Galetto ile uyumu beklemekteyiz.

Country Reel, 2013 yılı itibariyle 3000 TL aşım ücreti ile Karacabey pansiyon harada aşımlarını yapmıştır. İlk senesinde ise 69 kısrağa aşıp, 64 adet gebe kısrak bırakmıştır.

2014 yılı itibariyle 4000 TL aşım ücreti ile İstanbul Silivri pansiyon harasında aşım yapacaktır. Belirlenen sıfat adedi ise 60 ‘tır.

Bu tip aygır alımlarını yapan özel hara sahiplerinin tümünü tebrik ederiz. HorseTurk.Com olarak yetiştiriciliğimize hayırlı olmasını dileriz.

Aykut KANDEMİR – Bu makale 7 Aralık 2013 tarihinde güncellenmiştir.
Country Reel aygır tavlası görüntüleri

Country Reel aygır

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?